خبرهای ویژه

» سلامت و پزشکی » با نشانه های جسمی افسردگی آشنا شوید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ - ۱۴:۰۳

 کد خبر: 24951
 12 بازدید
 دیدگاه‌ها برای با نشانه های جسمی افسردگی آشنا شوید بسته هستند

با نشانه های جسمی افسردگی آشنا شوید

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “با نشانه های جسمی افسردگی آشنا شوید” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم. با علامت های جسمی افسردگی آشنا شوید  افسردگی اضافه بر تاثیرات منفی روی روان,جسم را نیز تحت تاثیر قرار می دهد که در این مقاله میتوانید با […]

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “با نشانه های جسمی افسردگی آشنا شوید” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم.

با علامت های جسمی افسردگی آشنا شوید 

افسردگی اضافه بر تاثیرات منفی روی روان,جسم را نیز تحت تاثیر قرار می دهد که در این مقاله میتوانید با این علامت ها آشنا شوید. اینکه گهگاه احساس ناراحتی کنیم, طبیعی هست با اینحال افسرده بودن یک چیز بطور کلی دارای اختلاف هست. افسردگی میتواند علائم متفاوتی داشته باشد که هم روحیست و هم جسمی. این علائم و عوارض, زندگی روزمره‌ی فرد را تحت تاثیر قرار میدهند.

 

آنهایی که افسردگی دارند, احساس اندوه, ناامیدی و تنهایی کرده و معمولاً علاقه و علاقه خود را به چیزهایی که زمانی برای‌شان لذت بخش بوده از دست می دهند. تمام این احساسات قادر اند در توانایی فرد برای عملکرد خوب پادرمیانی کرده و اثری خوفناک بر کیفیت زندگی ایشان بگذارند.

 

با وجود این خیلی از مردم درمقایسه با علائم روحی افسردگی اطلاع دارند با اینحال علائم جسمی مرتبط به افسردگی اغلب نادیده گرفته میشود چون به ذهن خطور می کندً ارتباطی دیده نمی شود. برای فهم و درک افسردگی باید از علائم جسمی آن نیز با خبر باشید تا به موقع آن را تشخیص داده و در جستجوی درمان بروید.

 

۱. گسترش یا کاهش وزن

افسردگی, روی هورمون‌های تنظیم کننده‌ی اشتها اثر قرار داده و دلیل میشود میل داشته باشید اکثر یا کمتر از حد معمول غذا بخورید. از طرف دیگر سختی های خواب ِ مرتبط به افسردگی هم می تواند دشوار اشتها را تشدید کند چون کمبود خواب هم هورمون‌های گرسنگی و سیری را مختل می کند.

 

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ در نشریه‌ی روانشناسی سلامت پخش شد گزارش میدهد که مردم افسرده, به میزان فراوانی در معرض ابتلا به چاقی میباشند. این یافته‌ها, نتیجه‌ی بازبینی و بررسی معلومات گردآوری شده از ۱۶ مطالعه میباشند. اگر شما یا کسی که می‌شناسید, تفاوت نسبتا ناگهانی در وزن داشته هست, ضروری هست به دکتر مراجعه کرده تا احتمال افسردگی بررسی شود.

 

۲. احساس درد

گاهی درد عضله یا مفصل می تواند نشاندهنده‌ی افسردگی باشد. وقتی شما احساسات خود را درون‌تان نگه می‌دارید, این احساسات نهایتا به شکل دردهای جسمی بروز خواهند کرد. فرقی نمی کند سردرد باشد یا کمردرد, هیجانات و احساسات سرکوب شده می توانند دردهای جسمی را تشدید کنند.

برای شما نیز جالب است؟  وقتی نمی توانید چیزی را به خاطر بیاورید

 

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شده و در «PLOS ONE» پخش شد دریافت بیمارانی که افسردگی دارند یا افسردگی‌شان درمان شده یا دچار اضطراب اضطراب میباشند و از طرف دیگر آنهایی که علائم شدیدتری دارند, در سنجش با آنهایی که افسردگی یا اضطراب ندارند, دردهای طاقت فرسای بیشتری از نظر قلبی و تنفسی دارند.

 

از طرف دیگر کمردرد در بین مردم دچار اختلالات خلقی یا اضطرابی شایع هست. علتش هم این هست که مردم افسرده, عادت به پایین انداختن شانه‌ها دارند که منجر به کمردرد میشود.

 

۳. سختی های معده

بین سختی های گوارشی- نفخ و یبوست و سندرم روده‌ی تخریک پذیر و …- و افسردگی نیز رابطه می باشد. روده درمقایسه با شرایط روحی واکنش نشان میدهد. از طرف دیگر سلول‌های عصبی موجود در روده‌ی شما, ۸۰ تا ۹۰ درصد سروتونین بدنتان را تولید میکنند. سروتونین, یک فرارسان ِ عصبی ِ افزایش دهنده‌ی ایجاد و خوست.

 

به علاوه از طرف دیگر مردم افسرده اکثر به غذا های بسیار شیرین علاقه دارند که باعث التهاب مغز شده و تعادل باکتری‌های مفید و بد را در روده بهم می زند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ به وسیله دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه استنفورد انجام شد اینجور مطرح میکند که عده ای از مریضی‌های روانشناسی مانند افسردگی اکثر می توانند نتیجه‌ی اختلالات معدی و روده‌ای مانند سندرم روده‌ی تحریک پذیر باشند تا دلیل آن.

 

مطالعه‌ی دیگری هم که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفته و نتایج آن در سالنامه‌ی روده شناسی پخش شد گزارش میدهد, اضطراب و افسردگی هر دو به سندرم روده‌ی تحریک پذیر و کولیت مجروح مرتبط میباشند. یک رابطه دیگری که بین این اختلالات روانشناسی و ناهنجاری‌های گوارشی می باشد

 

این هست که مریضی‌های روده‌ای و معده‌ای مزمن قادر اند روی رفتارهای روانی – اجتماعی اثر بگذارند. در مطالعه‌ی جدیدتری که در سال ۲۰۱۶ انجام شده و در «PLOS ONE» پخش شد, دانش پژوهان معلومات مرتبط به ۶۴۸۳ نوجوان آمریکایی را تجزیه و بررسی کرده و متوجه شده اند کودکان و نوجوانانی که سابقاً از ناهنجاری‌های روحی مخصوصی رنج می‌برده‌اند, به دفعات بیشتری دچار مریضی‌های جسمی میشوند.

برای شما نیز جالب است؟  از عرق پایین بغل این گونه رهایی یابید

 

۴. سختی های خواب

افسردگی میتواند طیف وسیعی از سختی های مرتبط به خواب را به بار بیاورد, شامل دشوار در به خواب رفتن, دشوار در خواب مستمر و خواب آلودگی در طول روز. افسردگی اغلب بهمراه کمبود انرژی و احساس گیج کننده‌ی خستگی هست که میتواند جزو ناتوان کننده‌ترین علامت‌های افسردگی باشد. نکته‌ی عجیبی که می باشد این هست که به توجه به اینکه ممکن هست خیلی احساس خستگی و خواب آلودگی کنید با اینحال خواب‌تان کیفیت خوبی نداشته باشد.

 

نداشتن خواب با کیفیت و آرامشبخش می تواند باعث اضطراب شده و مریضی‌تان را بدتر کند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ انجام شد گزارش میدهد, ناآرامی‌ها و شوریدگی‌های ذهنی و عینی در افسردگی بسیار شایع میباشند که خسته کننده, فرسوده کننده و معمولاً درمان نشده باقی می‌مانند. اختلالات خواب بیانگر تغییراتی در عملکرد فرارسان‌های عصبی در مغز میباشند که صدمه‌های چشمگیری به کیفیت زندگی وارد می کنند.

 

۵. میگرن

سردردها و میگرن هم مانند دردهای مزمن, با افسردگی مرتبط میباشند. با وجود این افسردگی میتواند منجر به میگرن شود با اینحال خود ِ افسردگی یک علامت شایع در مردم مبتلا به سردردهای میگرنی هست. میگرن میتواند دلیل ِ مخفی ابتلا به اختلالات ایجاد و خو مانند افسردگی باشد

 

و یا برعکس. این رابطه علی الخصوص در افرادی که تجربه‌ی میگرن بهمراه هشداردهنده‌ی حسی «آئورا» میباشند, قوی‌تر هست؛ آئورا, دیدن بارقه‌های نور, نقاط کور و یا سوزن سوزن شدن دست‌ها و پاها حین یک حمله‌ی میگرن هست.

 

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ در نشریه‌ی سردرد و درد پخش شد گزارش میدهد آنهایی که دچار میگرن بهمراه آئورا میباشند, اکثر از افرادی که میگرن بدون آئورا را تجربه می کنند, در معرض افسردگی میباشند.

 

۶. سختی های پوستی

هورمون‌های استرس به پوست صدمه میزنند. افسردگی دلیل گسترش سطح هورمون‌ کورتیزول میشود از اینرو دیدن‌ی سختی های پوستی در بین مردم مبتلا به افسردگی, شایع هست. حتی افسردگی میتواند مریضی‌های چون اگزما, پسوریازیس و آکنه را تشدید کند.

برای شما نیز جالب است؟  کاهش دادن عوارض شیمی درمانی روی بدن بیمار

 

بر طبق خبری از Dermatologic Clinics, حدوداً ۳۰ درصد از بیماران پوستی, دچار اختلالات روانپزشکی میباشند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد افسردگی و اضطراب در بین بیماران مبتلا به پسوریازیس, درماتیت آتوپیک, اگزمای دست و زخم‌های پا شایع هست. رابطه بین افسردگی و سختی های پوستی ممکن هست به دلیل خودنادیده انگاری باشد که از پیامدهای معمول در افسردگیست

 

۷. درد قفسه سینه

درد قفسه سینه, علامتی مشهور در مریضی‌های قلبی هست. با اینحال چیزی که خیلی از مردم نمی دانند این هست که درد قفسه سینه, با افسردگی رابطه دارد و برعکس. افسردگی میتواند روی ریتم قلب اثر بگذارد, فشار خون را بالا ببرد و انسولین را گسترش بدهد, کلسترول و هورمون استرس را هم گسترش بدهد.

 

مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۸ انجام شد نشان داد افسردگی بالینی می تواند یک ریسک فاکتور غیروابسته برای مریضی عروق کرونری, دهها سال بعد از شروع افسردگی بالینی باشد. مردم افسرده, یک سیستم استرس بیولوژیکی اضطراب گر دارند که توصیه میشود مردم دچار افسردگی شدید,

 

تست ها مرتبط به مریضی‌های قلبی و عروقی را حتماً انجام بدهند. از طرف دیگر مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان دریافت, آنهایی که دچار نارسایی‌های قلبی میباشند و افسردگی متوسط یا شدید دارند, در سنجش با آنهایی که افسردگی ندارند, چهار برابر اکثر در معرض مرگ زودرس‌اند.

 

۸. سختی های دهان و دندان

افسردگی می تواند روی سلامت دهان و دندان‌ها نیز اثر بگذارد که عموما به دلیل عدم رعایت کافی بهداشت و مراقبت‌های فردی هست که از پیامدهای افسردگی می تواند باشد. دانش پژوهان متوجه شده اند افسردگی و اضطراب باعث از دست دادن دندان میشود.

 

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شد توصیه کرده هست امروزه روانشناسان می بایست از عواقب رژیم غذایی نامناسب و داروهای روانپزشکی که بیماران دچار افسردگی مصرف میکنند آگاه باشند و اعمال ضروری برای تحقیق و مطالعه شرایط بهداشت دهان و دندان را انجام دهند.

 

 

مجله تفریحیو سلامتی سیرداغ با تجمیع مطالب با نشانه های جسمی افسردگی آشنا شوید در جهت جلب رضایت خوانندگان عزیز تلاش مداوم دارد. خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت و پزشکی
تبلیغات