خبرهای ویژه

» دانستنی ها » بهترین فیلم های مستند قرن ۲۱ را بشناسید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ - ۱۴:۴۳

 کد خبر: 25074
 29 بازدید
 دیدگاه‌ها برای بهترین فیلم های مستند قرن ۲۱ را بشناسید بسته هستند

بهترین فیلم های مستند قرن ۲۱ را بشناسید

اگر به مطالب علمی علاقه مندید، خواندن نوشته”بهترین فیلم های مستند قرن ۲۱ را بشناسید” به شما توصیه میکنیم. بهترین فیلم های مستند قرن ۲۱ را بشناسید  فیلمهای مستند زندگی و حیات را در جهان به طرز حقیقی نشان میدهند, عده ای از این فیلم ها نیز در تاریخ مستندسازی ماندگار شده اند.سینمای غیرداستانی هیچ […]

اگر به مطالب علمی علاقه مندید، خواندن نوشته”بهترین فیلم های مستند قرن ۲۱ را بشناسید” به شما توصیه میکنیم.

بهترین فیلم های مستند قرن ۲۱ را بشناسید 

فیلمهای مستند زندگی و حیات را در جهان به طرز حقیقی نشان میدهند, عده ای از این فیلم ها نیز در تاریخ مستندسازی ماندگار شده اند.سینمای غیرداستانی هیچ گاه از ترقی دست برنداشته هست. از واقع نمایی برادران لومیر بگیرید تا مستندهایی که به وسیله مایکل مور ساخته شده اند, مستندها

 

همه ی وقت اکثر از هر شیوه دیگر فیلمسازی پاسخگوی زمانه خودشان بوده اند. آن ها نه تنها زمانه ما را برایمان پدیدار می‌کنند حتی به این که به چه نحو زمانه را ببینیم هم شکل می‌دهند. کارکردشان بخصوص در ابتدا قرن بیست و یکم اکثر از قبل معلوم شد که مستندسازان تا چه حد حس پیشگویی خوبی درمقایسه با موقعیت داشته اند. حقیقت همه ی وقت باورنکردنی تر از قصه ها بوده هست و این‌ها فیلم هایی میباشند که به برترین شکل این حقیقت را شرح داده اند.

 

به جز مستندهایی که درمورد شان نوشتیم در مقام های بعدی مستند ‘مردی روی سیم’ جیمز مارش درمورد فیلیپ پتی بندباز فرانسوی, مستند لورا پویتروس درمورد ادوارد اسنودن و مستندی زندگی ایمنی واینهاوس هم در این لیست حضور داشتند.

 

رفتار کشتن «جاشوااپنهایمر/ دانمارک/ ۲۰۱۳»

نگاه مخوف و خوفناک جاشوا اپنهایمر به قتل عام سال های ۱۹۶۰ در اندونزی پیش چشم تان تصویر دهشتناکی می گشاید و در تمام طول فیلم هم یک لحظه عقب نمینشیند یا از قدرت شروع اش کم نمیشود. فیلمساز لحظه فیلمش را به شکنجه های بش از یک میلیون نفر از مردم اندونزی که در جریان آن سال ها به وسیله نیروهای نظامی شکنجه شدند و اذیت دیدند اختصاص داده و با شکنجه گران آن دوره گفتگو می‌کند.

بهترین فیلم های مستند قرن 21 را بشناسید

انور یکی از آن گنگسترهایی هست که اپنهایمر به سراغش رفته و شخصیت مرکزی مستند هست. به دعوت کارگردان, انور قتل هایی راکه انجام داده صحنه سازی و بازگو میکند و از احساسی که دارد بیان می کند. عده ای از رفقا انور اعتقاد دارند که قتل ها اشتباه بوده عده ای دیگر هم از تاثیر عواقب فیلم بر چهره شان در نگاه عموم احساس نگرانی میکنند. پیتر بردشاو معتقد هست این فیلم شیرجه ای شجاعانه داخل تاریخ هست.

 

تصویر سکوت «جاشوا اپنهایمر/ دانمارک/ ۲۰۱۵»

باز هم اپنهایمر سراغ جنایت هایی رفته که در دهه ۶۰ در اندونزی به اسم رویارویی با کمونیست با مردم صورت گرفت. عینک ساز دوره گردی برای قصابان سابق و مدیران امروز اندونزی عینک می سازد و در خلال ملاقات و گفت و گوهایش با آن ها که اکنون پیرمردانی سالخورده اند, از قربانیان شان می پرسند که برادر بزرگش هم یکی از انها بوده هست.

برای شما نیز جالب است؟  اتفاقات باورنکردنی جهان که علم برای آن ها تعریفی ندارد

بهترین فیلم های مستند قرن 21 را بشناسید

فرماندهان سابق فجایع با سربلندی خاطرات کشتارهایشان را بازگو میکنند و شرح نکات وقایع و ولع جلادان در روایت جنایت هایشان شخصیت اصلی مستند و تماشاگر را شدیدا متاثر ساخته و هم لحظه از یکی از بزرگترین جنایت های مسکوت قرن بیستم پرده بر می دارد. فیلم در هفتاد

 

و یکمین جشنواره ونیز به نمایش سود و هدیه بزرگ هیات داوران را از آن خودش کرد. گرچه منتقدین میگویند فیلم به نسبت کاری که اپنهایمر در مستند «رفتار کشتن» انجام داده بود کمتر شوکه کننده هست.

 

بولینگ برای کلمباین «مایکل مور/ ۲۰۰۲/ ایالات امریکا»

برنده هدیه اسکار برترین مستند که مایکل مور را بعنوان یک فیلمساز شورشی بر سر زبان ها انداخت. ماجرای فیلم مرتبط به کشتار در مدرسه کلمباین هست. وقتی دو محصل صبح با اسلحه وارد مدرسه شدند و بقیه بچه ها را به گلوله بستند. مایکل مور در حقیقت این مسئله را پس اساس قرار می‌دهد تا به قانون حمل اسلحه در ایالات امریکا انتقاد کند.

بهترین فیلم های مستند قرن 21 را بشناسید

قانونی که به نظر مایکل مور به نفع جمهوری خواهان تمام میشود و به دلیل مصالح مالی انها باطل نمیشود. نیویورکر نوشت; مایکل مور در مسیری که طی می‌کند و از روش ارتباطش با اریک هریس, یکی از مسببان تیراندازی در مدرسه کلمباین در حقیقت ترس ها و نفرت های خودش

 

را تفسیر می‌کند. فیلم به طرزی قدرتمندانه تاریخ کوتاه خشونت معاصر ما را به تصویر میکشد.فیلم فرزند زمانه جورج بوش بود و حمله تروریستی یازده سپتامبر.

 

حکایت هایی که ما میگوییم «سارا پولی/ ۲۰۱۲/ کانادا»

سارا پولی همان بازیگر نقش سارا استنلی هست که با سریال ‘قصه های جزیره’ در ایران شهرت فراوانی پیدا کرد. اکنون منتقدین ایندی وایر مستند اتوبیوگرافیک وی را جزو برترین مستندهای قرن بیست و یکم آورده اند. ایشان با مادرش درمورد دو ازدواجش گفتگو میکند. خاطرات پدرش را جلوی دوربین به تصویر می‌کشد و حتی به جای آن اقوامی که پیش تر اند بازیگرانی قرار داده تا بسیار معمولی نقش آن ها را ایفا کنند.

برای شما نیز جالب است؟  محققان در جستجوی کپی کردن لئوناردو داوینچی

بهترین فیلم های مستند قرن 21 را بشناسید

پیتر بردشاو درمورد فیلم پولی میگوید; ‘ایشان کار سختی انجام داده هست. سوژه هایی شدیدا دردناک را جوری روایت کرده که شیرین و دوست داشتنی بنظر برسند. ایشان قصه نفس گیری برای روایت کردن دارد. این فیلمی تنها درمورد یک خانواده نیست حتی در فکر شما سوالاتی درمورد حافظه

 

و خاطرات مطرح میکند. فیلمش هم لحظه که صمیمانه هست تاثیر فراوانی هم روی مخاطبش میگذارد. پولی جوان پیروز می‌شود تحلیلی بازیگوشانه و در عین حال پیچیده از حافظه معرفی بدهد.’

 

ایشان. جی; تولید کشور آمریکا «ازرا ادلمن/ کشور آمریکا/ ۲۰۱۶»

هفته قبل خبر رسید که ستاره فوتبال آمریکایی بعد از سال ها حبس به جرم آدم ربایی و سرقت نتیجا مورد عفو قرار گرفته و آزاد شده هست. مستند ادلمن مطمئنا در این مسئله بی تاثیر نبوده بخصوص که جوایز فراوانی از نمونه اسکار هم نصیبش شد و نظرها را جلب کرد.

بهترین فیلم های مستند قرن 21 را بشناسید

این مستند از روش به تصویر کشیدن زندگی ایشان. جی. سیمپسون به دو مسئله بحران برانگیز و بااهمیت در کشور آمریکا یعنی نژاد و شهرت میپردازد. این که به چه نحو مردم کشور آمریکا بعد از موفقیت های بحبوحه جی در فوتبال حرفه ای در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به ایشان علاقه مند شدند و به چه نحو این علاقه با متهم شدن

 

ایشان به قتل همسرش, افول کرد. منتقدین اعتقاد دارند فیلم تصویری متعادل از انچه که رویای آمریکایی خوانده می‌شود معرفی می‌دهد. رویایی که کنار یک تراژدی قرار داده می‌شود و نتیجه فیلمی که با قدرت و مهارت ساخته شده.

 

من کاکا سیاه تو نیستم «رائول پک/ کشور آمریکا/ ۲۰۱۶»

نامزد هدیه اسکار و برنده چندین هدیه مشهور دیگر از جشنواره های فیلمهای مستند براساس کتاب خاطرات ناتمام ‘این منزل را به خاطر داشته باشید.’ جیمز بالدوین ساخته شده هست. جیمز بالدوین خودش از رهبران فعالیت های دستمزد بشر بوده و در خاطراتش از مبارزات رهبرانی چون مالکوم ایکس و مارتین لوترکینگ گفتگو کرده هست به علاوه از طرف دیگر نظر شخصی خودش را درمورد تاریخ کشور آمریکا و تاریخچه نژادپرستی در آن هم گفته هست.

بهترین فیلم های مستند قرن 21 را بشناسید

فیلم از دیدگاه منتقدین دومین اثر برجسته سال ۲۰۱۶ شد. گاردین نوشته که کار این فیلم در روایت لزرش دهنده هست. آن ها با سر هم کردن عکسهای پراکنده و ویدیو های تاریخ یکی از برترین فیلم ها درمورد دستمزد بشر را در تاریخ سینما ساخته اند. این مستند کمیابی هست که می‌شود آن را مستندی معنوی اسم گذاری کرد. فیلم استادانه مسئله نژادپرستی در ایالات امریکا را مورد حمله قرار میدهد.

برای شما نیز جالب است؟  چرا غروب های جمعه برایمان دلگیر است؟

 

مرد گریزلی «ورتر هرتسوگ/ ۲۰۰۵/ کشور آمریکا»

مستند زندگینامه ای استاد مسلم سینمای مستند, ورنر هرتسوگ از تیموتی ترودل, اکتیو محیط زیست, مستندساز و یکی از علاقمندان به خرس های گریزلی در طول پنج سال گرفته. ترودل سیزده تابستان در یک پارک وحشی کنار خرس های گریزلی زندگی می‌کرد و بالاخره هم یکی از آن خرس های سیاه ایشان و نامزدش را خورد.

بهترین فیلم های مستند قرن 21 را بشناسید

منتقد ورایتی درمورد فیلم هرتسوگ می‌نویسد; ‘این فیلم براق, شاعرانه و بالاخره بطور کلی خاص هست. هرتسوگ نه تنها داستانی را روایت میکند که به طرز غیرقابل باوری تلخ هست که تصویری متافیزیکی از جهان طبیعت هم معرفی می‌دهد که از انچه انسانها فکر میکنند فراتر هست.

 

داستانی درمورد مردی که هم شبیه به یک قدیس بود و هم یک احمق. مردی که همه ی چیز طبیعت را درک کرده بود به جز مرگ. کار مسحورکننده ای هست.’

 

خروج از مغازه هدیه فروشی; فیلم بنکسی «بنکسی/ ۲۰۱۰/ انگلستان»

بنکسی را حتماً می شناسید. هنرمند گرافیتی کار که کارهای عصیانگرش ابتدا در خیابان های لندن و بعد خیلی از شهرهای دیگر اورپا به چشم خوردند و اکنون در سر تا سر جهان مقلدانی دارد. بنکسی که هیچ کس هویتش را درست نمی شناسد اکنون همانگونه ناشناس مستندی درمورد یک هنرمند

 

دیگر ساخته; به نوشته سیرداق تیری گه‌تا مهاجر فرانسوی هست که در لس آنجلس زندگی میکند. ایشان یک مغازه دار و یک فیلمساز آماتور هست که تلاش میکند بنکسی را پیدا و با ایشان رفیق شود. بنکسی دوربین را می چرخاند و وی را به تصویر میکشد.

بهترین فیلم های مستند قرن 21 را بشناسید

اینترتینمنت ویکلی میگوید; این فیلم شبیه به راهرویی پر از آدینه هست که در آن هنرمندان سوژه ای میباشند که انعکاس داده می‌شوند. علاقه مندان افرادی میباشند که به هنرمندان مبدل می‌شوند. مستندی مخرب, برانگیزاننده و غیرمنتظره که هر لحظه اش شگفت زده تان می‌کند. سرگرم کننده و شوخ طبعانهِ هست و شما را به جهان شیفته کننده گرافیتی کارها میبرد.

 

 

در بیشتر مواقع میتوانید مطالب علمی مثل نوشته بهترین فیلم های مستند قرن ۲۱ را بشناسید را در سیرداغ بخوانید و به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : دانستنی ها
تبلیغات