خبرهای ویژه

» سلامت و پزشکی » تاثیر بهداشت دهان و دندان روی سلامتی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ - ۵:۰۲

 کد خبر: 24913
 10 بازدید
 دیدگاه‌ها برای تاثیر بهداشت دهان و دندان روی سلامتی بسته هستند

تاثیر بهداشت دهان و دندان روی سلامتی

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “تاثیر بهداشت دهان و دندان روی سلامتی” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم. تاثیر بهداشت دهان و دندان روی سلامتی  بهداشت دهان و دندان در سلامت انسان تاثیر بسیار فراوانی دارد, از طرفی شمار فراوانی از مریضی ها میباشند که […]

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “تاثیر بهداشت دهان و دندان روی سلامتی” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم.

تاثیر بهداشت دهان و دندان روی سلامتی 

بهداشت دهان و دندان در سلامت انسان تاثیر بسیار فراوانی دارد, از طرفی شمار فراوانی از مریضی ها میباشند که از طریق دهان نیز خود را نشان میدهند. دندان ها یکی از مهمترین ابزارهای تغذیه ای در انسان و دیگر موجودات میباشند. ارزش به دندان برای اغلب ما تعریفی دارد که اکنون با دقت به تحقیق های تازه باید تعاریفی سنتی را تغییر دهیم.

 

باید از نگاه سنتی درمقایسه با مراقبت از دهان و دندان کمی فاصله گرفت, گرچه فاصله به معنای ترقی مدنظر هست. تردیدی نیست اگر بگوییم که بیشتر ما پر کردن دندان و مراقبت از لثه ها را مثل ی بارز مراقبت از دهان و دندان میدانیم. این در حالی هست که مراقبت های پیش از خراب شدن دندان بسیار با اهمیت تر میباشند. با استناد به تازه ترین تحقیق های انجام شده, خرابی دندان میتواند با دیابت, مریضی های قلبی و از طرف دیگر سرطان در رابطه باشد.

 

بیشتر ما قبلی از خواب مسواک میزنیم, با اینحال همۀ چیز از صبح شروع می‌شود. وقتی که از خواب بیدار می‌شویم و یقینا صبحانه ای هم میل می‌کنیم. سپس لباس ها را پوشیده و به سوی محل کار می‌رویم. دسته ای از ما که به وجه ظاهری خود ما ارزش میدهیم

 

قبلی از بیرون آمدن از منزل مسواک می‌زنیم. عده ای تبسم دلنشین را یکی از علامت های شخصیتی خود تلقی می‌کنند و عده ای دیگر نیز برای پیش گیری از بوی بدن دهان و همین طور پوسیدگی مسواک میزنند.دست کم دو بار مسواک در روز توصیه شده که گرچه عده ای تنها یک‌بار مسواک میزنند و عده ای همان یکبار را هم فراموش میکنند!

برای شما نیز جالب است؟  پیرامون بیماری پانکراتیت و راه های درمان آن

 

نتیجه نیز واضح هست;دندان درد و مراجعه به دندان دکتر و صرف خرج های فراوان. گرچه عده ای چند روز درد آن را بردباری می‌کنند و بالاخره نیز تسلیم می‌شوند. با اینحال پرسش این جا هست که دندان چه ارتباطی با دیابت, مریضی های قلبی و از طرف دیگر سرطان دارد؟

 

این فرضیه که باکتری یا مواد شیمیایی ترشح شده به وسیله سلول های ابزار ایمنی در لثه قادر اند وارد جریان خونی شوند و بر رفتار بافت ها و یا اندام های دیگر تاثیر بگذارند, رابطه دهان و بدن نامیده می‌شود. فرانچسکو دایوتو, مدرس موسسه دندان سازی ایستمن در لندن بیان می کند;”دهان از بقیه بدن جدا نیست. گرچه هم اینک هنوز زود هست که بگوییم مریضی لثوی با مریضی های جدی بدن ارتباطی دارند, با اینحال مردم نباید نقش آن را دست کم بگیرند.”

 

رابطه دهان و بدن چیز تازه ای نیست. در حقیقت بقراط هم به موردی اشاره کرده بود که آماس مفاصل با کشیدن یک دندان از بین رفت. یک دکتر انگلیسی به اسم ویلیام هانتر نیز در سال ۱۹۰۰ میلادی ادعا کرد که “عفونت موضعی” دندان و لثه خود عامل یک مریضی دیگر در جایی دیگر از بدن خواهد شد.

 

به همین دلیل بود که مردم تا سال ها بعد از آن در صورت دیدن هر گونه خرابی به سرعت دندان خود را می کشیدند. این رویه تا سال ۱۹۶۸ میلادی ادامه داشت تا این که اولین مطالعه سلامت دندان بزرگسالان در بریتانیا انجام شد. آن مطالعه نشان داد که حدود سه چهارم مردم بالای ۵۵ سال هیچ کدام از دندانهای طبیعی خود را نداشتند.

 

در دهه تازه نیز چندین تحقیق به رابطه سلامت دهان و دندان با دیابت نوع ۲, مریضی های قلبی و از طرف دیگر سرطان پرداختند. محتمل ترین شرح التهاب هست؛ شدت دردِ دندان درد حدوداً اندازه شدت درد کوبیدن شدن انگشتان پا و یا ورود یک تکه چوب آلوده به پایتان هست,

برای شما نیز جالب است؟  بهترین شیوه برای تقویت و افزایش حافظه و ذهن

 

با این اختلاف که درد انها لحظه ای و دردِ ناشی از دندان درد ممتد هست. چنین دردهای مزمنی می‌تواند به ساختار سلولی و DNA آن صدمه وارد کنند. پروفسور فرانسیس هیوز, استاد کالج کینگز لندن بیان می کند;”به ذهن خطور میکند التهاب با مریضی های دیگری در رابطه هست و ما در نگاه سنتی به آن توجهی نمی‌کنیم.”

 

مسواک های برقی درمقایسه با مسواک های سنتی بهتر میباشند. یکی از اصلی ترین دلایل مسواک زدن, از میان بردن پُژَک «پلاک» دندان «Dental Plaque» هست. پُژَک دندان لایه ای از باکتریها هست که در سطوح داخل دهان افزایش کرده و به روش لایه ای سفیدرنگ یا زرد کمرنگ بر روی دندان ها دیده می‌شوند. وجود پژک به چند دلیل مفید نیست;اولی این که باکتری موجود در پژک اسیدی را فرآوری می‌کند که مینای دندان را نابود کرده و باعث پوسیدگی می‌شود.

 

غیر از آن, انواع دیگر باکتری در پژک می باشد که باعث التهاب در فضاهای مجاور آن دندان میشوند. هیوز بیان می کند;”باکتریِ عامل مریضی های لثوی در گودی محل نفوذ میکند, جاییکه در آن اکسیژن نیست. از این جهت هرچه کلفتی پژک دندانهای شما بیشتر باشد, آن باکتریها بیشتر از آن پیشباز میکنند.”

 

مریضی های لثوی در مراحل ابتدایی خود به روش “ورم لثه” ظاهر میشود و ممکن هست لحظه مسواک زدن خونریزی کند. اگر آن درمان نشود به شکل پیوره یا پیرادندان آماس «Periodontitis» یا همان مریضی بافت های اطراف دندان درمی آید. یقینا بتوان قوی ترین رابطهِ دهان و بدن

 

را در مریضی های قلبی ‏- عروقی جستجو کرد. دایوتو در سال ۲۰۰۷ پژوهشی را انجام داد که نشان داد تمیز کردن عمقی دندان ها و لثه ها با سود گیری از بی حسی موضعی باعث می‌شود تا سرخرگ های شخص شش ماه بعد ارتجاعی تر و تندرست تر باشند.

برای شما نیز جالب است؟  بهترین شیوه های جلوگیری از آلزایمر در دوران پیری

 

در همین رابطه نیز انجمن قلب کشور آمریکا در سال ۲۰۱۲ پژوهشی را پخش کرد که نشان می داد مریضی پریودنتال با تصلُب شَرایین «Atherosclerosis» یا همان سختی رگ ها در رابطه هست. گرچه با دقت بوجود چنین شواهدی, هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که مریضی لثوی مستقیما در رابطه هست.

 

در مطالعه دیگر که جدیدا چاپ شده معلوم شد بین التهاب و دیابت نوع ۲ نیز رابطه ای می باشد. این تحقیق نشان داد که در مسیر های مریضی های لثوی و درمان آن, قدرتِ بازرسی گلوکز خون فرد کاهش می‌یابد و همین مسئله میتواند اساس ساز دیابت نوع ۲ باشد.

 

رابطه بین مریضی های لثوی و سرطان کمی محتاطانه تر بررسی شده هست. هیوز میگوید;”منطقی هست, با اینحال مکانیسم آن بطور کلی واضح نیست.” التهاب مزمن خود می‌تواند یکی از عوامل باشد, از آنجاییکه امکان جهش های منجر به سرطان را ممکن می سازد.

 

در پژوهشی نمایش داده شد که در مریضی های لثوی, باکتری «Fusobacterium nucleatum» نقش دارد که باعث تضعیف ابزار ایمنی در شناسایی و نابودی سلول های سرطانی می‌شود .عده ای از صاحبنظران میگویند که روزی دو بار مسواک بهمراه مراجعه منظم به دندان دکتر برترین راه سلامت دهان و دندان هست.

 

صاحبنظران گروه بهداشتی کوکراین اعتقاد دارند که مسواک هایِ برقی درمقایسه با مسواک های سنتیِ بهتر میباشند. انها همین طور می‌گویند خمیردندان هایی را گزینه کنید که حاوی فلوراید و عامل ضد باکتری تری کلوسان باشند.

 

 

مجله تفریحیو سلامتی سیرداغ با تجمیع مطالب تاثیر بهداشت دهان و دندان روی سلامتی در جهت جلب رضایت خوانندگان عزیز تلاش مداوم دارد. خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت و پزشکی
تبلیغات