خبرهای ویژه

» سلامت و پزشکی » تعریق ناراحت کننده با اینحال مفید برای بدن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۶ - ۹:۰۷

 کد خبر: 19952
 18 بازدید
 دیدگاه‌ها برای تعریق ناراحت کننده با اینحال مفید برای بدن بسته هستند

تعریق ناراحت کننده با اینحال مفید برای بدن

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “تعریق ناراحت کننده با اینحال مفید برای بدن” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم. تعریق ناراحت کننده با اینحال مفید برای بدن  تعریق بدن می تواند برای ما ناراحت کننده باشد، اگر عرق بهمراه بوی نامطبوع باشد موقعیت بدتر هم […]

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “تعریق ناراحت کننده با اینحال مفید برای بدن” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم.

تعریق ناراحت کننده با اینحال مفید برای بدن 

تعریق بدن می تواند برای ما ناراحت کننده باشد، اگر عرق بهمراه بوی نامطبوع باشد موقعیت بدتر هم خواهد شد! با اینحال همۀ این اتفاقات برای سلامت بدن ما هست. عرق کردن یا تعریق با این وجود میتواند شرم‌آور باشد با اینحال از عملکردهای مهم بدن هست. تعریق، و عدم تعریق نیز می تواند نشانه ی مفیدی باشد حاکی از این که در بدن مشکلی می باشد.

 

علل
تعریق، آزاد شدن مایع شور از غدد تعریق هست. این مایع یک هدف اصلی دارد: وقتی بخار می شود، به خنک کردن بدن کمک میکند. تعریق به وسیله‌ی سیستم عصبی خودمختار یا سمپاتیک، منظم میشود. سیگنال‌ها، با سود گیری از انتقال دهنده‌ی عصبی استیل کولین، به غدد تعریق فرستاده می شوند. سپس عرق از طریق مجاری، در سطح پوست آزاد میشود.

 

بر با استناد به بررسی ها کتابخانه‌ی ملی پزشکی، هر فرد بین دو تا چهار میلیون غدد تعریق دارد که بالاترین تراکم این غدد در کف دست و پا هست. پزشک یوجین بائر، افسر ارشد پزشکی در درمیرا و مدیرعامل سابق دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه استنفورد، گفت: «تعداد غدد تعریق از نوزادی تا بزرگسالی تغییر نمی کند. از اینرو نوزادان بیشترین تعداد غدد تعریق را در هر اینچ مربع دارند؛ یعنی ۸ تا ۱۰ برابر بزرگسالان.»

 

عرق بدون بو هست. وقتی باکتری‌های روی پوست با عرق ترکیب ‌شوند بوی بدن تولید می شود. اکثر عرق‌ها بی‌رنگ هم هست. هم بوی عرق و هم رنگ آن ناشی از غدد تعریق اپوکرین هست. پزشک نیکت سونپال از کالج تورو در دانشگاه پزشکی اوستئوپاتیک نیویورک گفت: «لکه‌های زردرنگ پایین بغل به وسیله غدد اپوکرین ایجاد میشود،

 

که حاوی پروتئین ها و اسیدهای چرب هست و با این وجود ترشحات پایین بغل را ضخیم‌ و شیری‌ میکند.» ترشحات همین طور باکتری‌های پوست را جذب می کنند، که دلیل تجزیه‌ی ترشح و ایجاد بوی بد می شود.

برای شما نیز جالب است؟  مطالب مطرح شده کامل پیرامون ارتودنسی ثابت دندان

 

چه چیزی طبیعی هست؟
غیرمعمول نیست که برخی مردم تنها به میزان کمی و برخی مردم به میزان فراوانی عرق کنند. پزشک رابرت سالیس، همکار در عضویت پزشکی ورزش در مرکز پزشکی فونتانا پرمننت قیصر، گفت: «محدوده‌ی طبیعی برای تعریق بسیار گسترده هست. ممکن هست برخی مردم در طول یک ساعت فعالیت شدید تنها نیم لیتر عرق کنند با اینحال برخی دیگر سه تا چهار لیتر، و هر دوی این‌ها هنوز در محدوده‌ی طبیعی میباشند.»

 

اندازه و جنسیت فرد نیز در نحوه‌ی عرق کردن و محل عرق کردن نقش دارد. بعنوان مثال افرادی که چاق میباشند علاقه به تعریق در الگوی مرکزی دارند، مانند مرکز قفسه سینه یا کمر. افرادی که اندام متناسب‌تری دارند تعریق آنها اکثر به طرز مساوی در تمامی بدن هست. همین طور، زنان معمولا کمتر از مردان عرق می کنند.

 

سالیس شرح داد: «مردم فکر می کنند زنان به احتمال بیشتری مبتلا به سکته‌ی گرما می شوند و از اینرو قادر نیستند دوی ماراتن انجام دهند. حقیقت این هست که زنان غدد تعریق کمتری دارند با اینحال توده عضلانی کمتری هم دارند از اینرو حرارت کمتری تولید میکنند. «و با این وجود به تعریق کمتری نیاز دارند»»

 

از دست دادن عرق در طرف دیگر مصرف آب
میزان عرق فرد، مقدار عرق از دست رفته‌ی ایشان در طول فعالیت هست. دوندگان ماراتن، ورزشکاران سه‌گانه و دیگر ورزشکاران برای پیشگیری از کم‌آبی بدن، میزان عرق خود را پیدا میکنند به طوری که می دانند در طول فعالیت به چه مقدار آب نیاز دارند. در این جا نحوه‌ی اندازه‌گیری میزان عرق را دیدن می‌کنیم:

 

۱- بدنتان را لخت و بر عرصه آلبوم‌ای از مقیاس‌ها وزن کنید.

 

۲- به طرز فرضیه‌آل در شرایطی که نبردی باشد «تپه، رطوبت و غیره»، به مدت یک ساعت یک فعالیت جسمانی شدید مانند دویدن، انجام دهید.

 

برای شما نیز جالب است؟  7 فایده اهدای خون برای سلامتی مردم

۳- از نو با بدن لخت خودتان را وزن کنید.

 

مقدار وزن از دست رفته، میزان عرق هست. ۰٫۴۵ کیلوگرم وزن از دست‌رفته برابر با ۰٫۴۷ لیتر عرق ازدست‌رفته، می‌باشد. سالیس گفت: «این میزان می تواند با دقت شدیدا فعالیت، رطوبت، میزان قند خون و دیگر عوامل، تا حدودی دارای اختلاف باشد. وقتی این میزان به دست آمد، باید آن را بعنوان مقدار آبی که ورزشکار باید در طول آن ساعت فعالیت به تدریج بنوشد، تلقی کرد».

 

مشکلات
عدم تعریق در زمانی که فرد گرم هست می تواند نشانه‌ای از تعداد فراوانی از اختلالات پزشکی باشد. پزشک نیها پاتاک، ویراستار پزشکی WebMD، به لایوساینس گفت: «من وقتی می‌شنوم که فردی گرمش هست با اینحال عرق نمیکند، دو چیز به ذهنم میرسد. نگران کننده ترین آن، با دقت به بقیه‌ی جریان، سکته‌ی گرما هست.» پاتاک شرح می دهد که سکته‌ی گرما بعد از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض حرارت بالا رخ می دهد.

 

در مردم جوان تر، معمولا بعد از ورزش طولانی مدت یا فعالیت طولانی مدت در محیط باز، بدون هیدراتاسیون کافی، رخ می دهد. در مردم مسن، به دلیل مریضی‌های بنیادی، داروها یا عوامل دیگری از قبیل ناتوانی جسمی، سکته‌ی گرما میتواند بدون تقلا رخ دهد. آب و هوای گرم و مرطوب، خنک شدن از روش تبخیر عرق را بی اثر می سازد.

 

به هر میزان فردی اکثر در معرض گرما قرار گیرد، کم‌آبی بدنش اکثر می شود؛ که بالاخره می تواند دلیل شود دمای بدن بالاتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد برود و احساس ضعف، سرگیجه، حالت تهوع و سردرگمی بهمراه دارد. پاتاک گفت: «بدون تعریق ممکن هست احساس گرمای چندان کنید. سکته‌ی گرمای بدون درمان می تواند عوارض جدی داشته باشد.»

 

بائر گفت دلایل بسیار دیگری می باشد که چرا برخی مردم عرق نمی‌کنند. بعنوان مثال، ممکن هست آسیب‌های عصبی وجود داشته باشد. مریضی هایی که منجر به این نوع آسیب عصبی می شوند عبارت هست از دیابت، اعتیاد به الکل، مریضی پارکینسون یا آسیب مستقیم به پوست از نمونه تروما. گاهی اوقات مریضی های پوستی مانند پسوریازیس یا عرق‌سوز، می تواند با عملکرد طبیعی غدد تعریق هم تداخل داشته باشد.

برای شما نیز جالب است؟  تاثیرات منفی زیاد خوابیدن روی سلامت بدن

 

مریضی هایی به اسم هیپوهیدروزیس و هیپوهیدروتیک اکتودرمال دیسپلازی، که به عدم تعریق هم مشهور میباشند، نیز قادر اند دلیل بد رفتار کردن غدد تعریق شوند.پاتاک گفت یائسگی هم میتواند منجر به احساس گرما کردن یا گرگرفتگی بدون تعریق شود. فردی که گرمش نیست با اینحال هنوز عرق می کند، ممکن هست مشکلی مرتبط به سیستم عصبی سمپاتیک داشته باشد.

 

 به نوشته سیرداق بائر گفت: «در تعداد فراوانی از موارد، این تعریق بسیار به محرک‌هایی از قبیل خوردن غذا های ادویه دار یا عصبانیت، وابسته هست؛ با اینحال غالبا هیچ دلیل مخصوصی نیست که چرا این موضوع میوفتد.»بر با استناد به کلینیک مایو، تعریق یک مریضی پوستی هست که در آن به دلیل وجود غدد تعریق بسیار اکتیو، بدن اکثر از میزان ی که برای خنک شدن نیاز هست

 

عرق میکند؛ که میتواند بر پایین بغل «تعریق پایین بغل»، کف دست‌ها، کف پاها و صورت تاثیر بگذارد. اگر تعریق شدید با درد قفسه سینه، سرگیجه، لرز، تهوع، رسیدن دمای بدن به ۴۰ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر همراه باشد، در جستجوی کمک پزشکی فوری باشید.

 

حقایق اکثر
پاتاک گفت: «دانش پژوهان در جستجوی گرفتن انرژی از عرق انسان میباشند. آنها نمایش دادند که می توانند از خواص الکتروشیمیایی عرق برای برق دادن به ابزار های پزشکی پوشیدنی، مانند مانیتورهای فشار خون و ضربان قلب، سود گیری کنند. به منظور پیشرفت‌ی منابع انرژی برای ابزار های الکترونیکی پوشیدنی، از این تکنیک ها سود گیری می شود. کار انها نشان می دهد که می‌توان از عرق انسان بعنوان یک سوخت زیستی سود گیری کرد!»

 

 

مجله تفریحیو سلامتی سیرداغ با تجمیع مطالب تعریق ناراحت کننده با اینحال مفید برای بدن در جهت جلب رضایت خوانندگان عزیز تلاش مداوم دارد. خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت و پزشکی
تبلیغات