خبرهای ویژه

» اخبار سینما » جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ - ۱۸:۰۴

 کد خبر: 28269
 12 بازدید
 دیدگاه‌ها برای جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید بسته هستند

جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید

در اخبار مرتبط با سینما خبر جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید در خبرگزاریها پخش شده که پیشتر به آن میپردازیم. جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید  پس از گفتگو های ساره بیات درمورد محرم بودن با رضا قوچان نژاد و بغل کردن وی جراید و مطبوعات […]

در اخبار مرتبط با سینما خبر جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید در خبرگزاریها پخش شده که پیشتر به آن میپردازیم.

جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید 

پس از گفتگو های ساره بیات درمورد محرم بودن با رضا قوچان نژاد و بغل کردن وی جراید و مطبوعات نقدهایی را علیه وی نوشته اند. تصویر ساره بیات و قوچان‌ نژاد , سگ نجس نیست, نباید قصاص کرد, شوهر‌ خواهر محرم هست, با ناخن مصنوعی می شود نماز خواند, تساوی دستمزد زن و مرد و حق زن برای سقط جنین,

جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید

همگیجزو اظهار‌نظرهای چهره‌های زن سینمایی هست که به دلیل فهم و برداشت سطحی از مسائل دینی بیان شدهو ناشی از اطاعت از “دین عامیانه” در بین چهره‌های مهم هنری هست;افرادی که در رشته فعالیت خود جزو شناخته‌شده‌ترین هنرمندان میباشند, با اینحال با چنین سخنانی نشان می‌دهندشناخت‌شان از دین چقدر سطحی هست. متأسفانه این اظهارات در شبکه‌های اجتماعی و نشریههایمجازی انعکاس‌های فراوانی پیدا میکند و طرفدارانی را نیز دارد.

جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید

دین عامیانه و سلبریتی‌های روشن فکر

اظهارنظرهای شبه‌فقهی عده ای از بازیگران سینما را می توان متأثر از جریانی دانست که اطاعت از “دین عامیانه”و “دین با خواست شخصی” را سرلوحه کار خود قرار داده هست.یقیناً اصطلاح “دین عامیانه” عمده در ادبیات اجتماعی ما سود گیری نشود, با اینحال اصل آن کارکردی گسترده دارد;

 

مانند آن چه بعضاً دیده می شود که عده‌ای تکمیل به انجام شعائر دینی نیستند و اعتقاد دارند صرفا داشتن “دل پاک” برای ثابت دینداری کافی هست و با این ادعا دل‌های خود را هم پاک می دانند!در ماجرای تازه بعد از انتشار عکسی از ساره بیات و رضا قوچان‌نژاد, این بازیگر زن در مراسم توزیع مردمی فیلم زردمی‌گوید; “عکسی که من با رضا داشتم و در آن دست دور گردن هم انداخته بودیمبا واکنش‌های مردم روبه‌رو شد و گفتند شماها به هم محرم نیستید.

برای شما نیز جالب است؟  ازدواج زوج بازیگر سریال بازی تاج و تخت +تصویر

جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید

مطالب مطرح شده ساره بیات درمورد عکسش همراه با رضا قوچان نژاد
من همین‌جا باید بگویم که من با رضا احساس محرمیت میکنم, چون دست‌هایش شبیه به دستان پدرماست و امشب به احترام شما وی را بغل نکردم!”این نگاه هم جزئی از باورهای نادرست عامیانه و عوامانه از دین هست.دانشنامه دنیا اسلام در شرح واژه “دین عامیانه” می نویسد; “صورتى از دیندارى با آلبوم‌اى از باورهاو رفتارهایى

 

که در رفتار دینى معنا مى‌یابند, ولى تحت‌ سلطه و کنترل و تجویز نهادها و مراجع رسمى دینى نیستند.”باورهایی که گاهی خود را در باورهای ساده‌انگارانه یک شخص از دین نیز بروز می دهد.

جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید

بهاره رهنما مطرح نموده بود که با لاک ناخن وضو می گیرد

 

شخصی که می تواند فردی عادی یا این که هنرمندی مشهور باشد

و انعکاس‌های این نوع نگرش از یک زندگی شخصی تا سطح وسیعی از جامعه را تحت‌تأثیر قرار دهد; اظهاراتیاز جنس این که نماز خواندن با ناخن مصنوعی کاشته‌شده درست هست,در صورتی که مراجع تقلید وضو گرفتن با ناخن کاشته شده را هم صحیح نمیدانند.تصویر ساره بیات و قوچان‌نژاددر فیلم “کسی از گربه‌ های ایرانی خبر ندارد

 

سکانسی می باشد که یک مأمور می خواهد سگ دختری را ازوی بگیرد, دختر فریاد میزند و بیان میکند; “این سگ نجس نیست, چون سگ را شسته هست!

جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید

این نوع برداشت نادرست از نجاست سگ, در شبکه‌های اجتماعی نیز دیده میشود. در دیدگاهی حدودا نمونه”پریوش نظریه” بازیگر سینما از مدیرعامل‌جمهور خواسته هست, دستور به عدم نجاست سگ بدهد انعکاس‌ های ساده‌ انگارانه از دین دلیل میشود حتی عده ای از دستورات دینی نیز در این نگاه پایین پرسش برود.

برای شما نیز جالب است؟  مردم مشهوری که در کمال ناباوری هم سن هستند

 

در نشست نقد و بررسی فیلم “لانتوری”, باران کوثری بازیگر این فیلم شدیدا به دستور “قصاص” حمله و آن را “توحش” عنوان می کند. فهم ایشان با این سن و سال و بررسی ها و تحصیلات که یقینا برای اظهار‌ نظردر “هیچ اساس‌ای” در یک حد پذیرفتنی آکادمیک نباشد, همین استکه از هنرپیشه‌بودن خود سود ببرد و حرفی را به زبان بیاورد که حتی نتواند پنج دقیقه درمورد آن استدلال علمی بکند.

جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید

ادامه شیوه دهه ۴۰ روشنفکر‌ها برای دهه ۹۰
در نگاه جامعه, هنرمندان بخشی از قشر روشنفکر میباشند. اولین نگاه انتقادی به این روشنفکر‌مآبی را جلالآل احمد در کتاب “در خدمت و خیانت روشنفکران” بیان میکند. رهبر معظم انقلاب سه دهه بعد از نگارش این کتاب در سال ۱۳۷۷, سخنرانی‌ ای داشتند که بعدها با عنوان “ارتجاع روشن فکری” شناخته می شود.ایشان با اشاره به نگاه آل احمد, جریان روشن فکری را حاوی سه خصوصیت معرفی می کنند که اولین آن مخالفتبا مذهب و دین هست;

 

راهی که در دوره پهلوی از جانب چهره‌ های هنرمند شدیدا دنبال می‌شد,با اینحال به نظر نمی رسد که هنرمندان ایرانی در دهه ۹۰ بخواهند با استمرار شیوه‌های کهنه‌ای که شبیه به احمد شاملویا راستگو چوبک بر آن تاکید داشتند, وجه روشن فکری خود را حفظ کنند.در چنین موقعیتی هنوز عده ای از اظهارات درمورد شرعیات از جانب چهره‌های سینمایی, رنگ و بوی روشن فکری در دهه ۴۰ را دارد.

 

تعلیم و مشاوره برای پیشگیری

زمانی نیروی انتظامی به این نتیجه رسید که برای نشان دادن خدمات پلیس و پیش گیری از نشان دادن چهره‌ ای غیر حقیقی از پلیس, مؤسسه “ناجی هنر” را راه‌ اندازی کندو برنامه‌های سینمایی و تلویزیونی از خدمات “مشاور انتظامی” سود گیرند. با این رفتار, دست کم بخشی از نگاه‌های غیر‌ حقیقی به فعالیت‌ های پلیس در آلبوم‌ های تلویزیونی و کارهای سینمایی که حاوی ایرادات حقوقی و انتظامی بود,تصحیح شد.

برای شما نیز جالب است؟  نگاهی به طلاق های پر سر و صدای بازیگران ایرانی

 

سال‌ها هست درمورد نحوه رابطه میان مراکز دینی از نمونه عرصه علمیه قم و سینما,بحث و تبادل نظر صورت میگیرد, با اینحال هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده هست. سعید مستغاثی, منتقد سینمادر گفت و گو‌ای با انتقاد از عرصه‌های علمیه میگوید; تا بزرگان دین و عرصه علمیه به روش جدیو مستقیم وارد فرآوری کارهای سینمایی ارزشمند

 

در خصوص وقایع دینی نشوند, ما بیننده تولید آثاری ضعیف و حتی تحریف‌ شده راجع به دین و وقایع دینی در سینما و تلویزیون خواهیم بود.تصویر ساره بیات و قوچان‌ نژاد

 

حضور مشاور قوی مذهبی همراه با آلبوم‌ های سینمایی و تلویزیونی دلیل خواهد شد, تعامل و تبادل نظرمیان سینماگران و صاحبنظران مذهبی اکثر و دست کم با استناد به این شرایط مسائل شرعی پرسیده شود و دیگر یک بازیگر زن در یک محفل عمومی از این که شوهر خواهرش را “نامحرم” نمی داند, دفاع نکند!

 

از جانب دیگر نیز باید جامعه به سمتی برود که اظهار‌ نظر‌های بی‌ پایه و اساس درمورد موضوعات و مفاهیم دینی نه علامت تشخص, حتی نمادی از بی‌سوادی شود تا دست کم عده ای از چهره‌ های هنری آن را ابزاری برای جلوه‌ گری در رسانه‌ ها نکنند.

 

 

امیدواریم از خواندن جنجال ماجرای ساره بیات و رضا قوچان نژاد در جراید لذت برده باشید. لطفا “سیرداغ” را به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار سینما
تبلیغات