خبرهای ویژه

» سلامت و پزشکی » علایم استرس بسیار و عوارض آن را بشناسید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۵ - ۱۴:۵۶

 کد خبر: 19820
 13 بازدید
 دیدگاه‌ها برای علایم استرس بسیار و عوارض آن را بشناسید بسته هستند

علایم استرس بسیار و عوارض آن را بشناسید

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “علایم استرس بسیار و عوارض آن را بشناسید” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم. علایم استرس بسیار و عوارض آن را بشناسید  استرس بیش از خد می تواند عضو های بدن از نمونه قلب و مغز و حتی سیستم گوارشی […]

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “علایم استرس بسیار و عوارض آن را بشناسید” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم.

علایم استرس بسیار و عوارض آن را بشناسید 

استرس بیش از خد می تواند عضو های بدن از نمونه قلب و مغز و حتی سیستم گوارشی را شدیدا تحت تاثیر قرار دهد. در این نوشته نکات مهمی پیرامون استرس نقل می کنیم. مسلما نمی توانید کسی را در زندگی پیدا کنید که نگوید از بابت چیزی دچار استرس نیست، مگر اینکه با راهبانی زندگی کنید

 

که صبح تا شب در حال مدیتیشن باشند. گاهی مواقع استرس مفید است و می تواند کمکتان کند بر ترس ها غلبه کنید و یا برای بدست آوردن چیزی به شما انگیزه می دهد. با اینحال اگر پیوسته در حالت استرس و اضطراب باشید می تواند روی حالت فیزیکی و روانی تان تاثیرمنفی داشته باشد.

 

با استناد به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، ۹۰ درصد تمام بیماری ها و مشکلات با استرس مرتبط هستند. پیش نهاد می کنیم هر روز لحظه بگذارید و کاری کنید که از استرستان کم کند و دلیل شاد شدنتان بشود. پیاده روی کنید، در یک دفترچه برای خود یادداشت کنید و… . تصمیم گرفته اید بیشتر روی سطح استرس خود کنترل داشته باشید؟

 

خطوط قرمز را شناسایی کنید. پیشتر به بررسی نشانه هایی می پردازیم که می گویند باید مدتی استراحت کنید و سطح استرس خود را پایین بیاورید.

 

۱- مریض شده اید و نمی توانید با آن مقابله کنید.

اگر حدودا هر هفته دچار سرفه، گلو درد و تب می شوید امکان دارد بخواهید بار کاری و یا همکارتان را که مریض بوده بابت این مسئله سرزنش کنید. وقتی تحت استرس شدید هستیم بدنمان شروع به ترشح هورمونی به اسم کورتیزول می کند که در کوتاه مدت کمکان می کند. با اینحال اگر پیوسته دچار استرس باشید

 

این هورمون نمی تواند مفید باشد و امکان دارد به مرور لحظه خالی شود. کورتیزول و دیگر هورمون ها اجزاء سیستم ایمنی هستند که به بدن کمک می کنند بتواند با استرس مقابله کند. با اینحال وقتی این هورمون ها کاهش پیدا می کنند ما نیز در مقابل بیماری ها آسیب پذیرتر خواهیم شد.

 

عوارض این مسئله، به در همین نقطه ختم نمی شود. استرس می تواند روند ترمیم زخم ها را آهسته کند، دلیل اکتیو شدن مجدد ویروس های نهفته شود و آسیب پذیری به عفونت های ویروسی را گسترش دهد.

برای شما نیز جالب است؟  به چه نحو از ایجاد لک بر روی دندان پیشگیری کنیم؟

 

چکار کنیم: وقتی احساس خستگی و بی انرژی بودن می کنید، به حرف بدنتان گوش دهید. برای استراحت و خواب بیشتر لحظه بسازید.

 

۲- با تمرکز کردن سخت دارید.

وقتی برای تمرکز روی آنچه مقابلتان است، بسیار خسته هستید می تواند نشانه این باشد که بسیار تلاش نموده اید. بررسی ها، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مقدار فراوانی کورتیزول را با کوچک شدن هیپوکامپ ( مرکز حافظه مغز ) مرتبط دانسته است. بررسی ها نمایش داده استرس طولانی مدت می تواند دلیل تحریک پروتئینی شود که فرد را به آلزایمر مبتلا می کند.

 

چکار کنیم: اگر متوجه شدید این گزینه را در طول روزهای کاری تجربه می کنید، چندین نفس عمیق می تواند کمکتان کند. نفس عمیق نه تنها کمک می کند بتوانیم روی افکارمان کنترل پیدا کنیم حتی روی حساسیت های بدنی که لحظه روبرویی با مقدار فراوانی استرس تجربه می کنیم نیز تاثیر می گذارند. این نوع نفس کشیدن می تواند به کنترل ضربان قلب و جریان خون و به علاوه از طرف دیگر تنش عضلانی کمک کند.

 

۳- سردردی مداوم دارید که از بین نمی رود.

اگر احساس خفگی و فشار در هر قسمتی از سرتان دارید امکان دارد سردرد تنشی یا استرسی باشد. بیشتر انسانها به مشکلات مخصوصی در زندگی خود اشاره می کنند که دلیل بروز چنین دردی می شود، با اینحال در حقیقت سبک زندگی عامل اصلی است. به خاطر داشته باشید اگر سردردتان شبیه به به سردرد میگرنی بود و یا سردردی بود که اجازه نمی داد بخوابید، نشانه هایی از مشکلات سلامتی خطرناک است و باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

چکار کنیم: وقتی دلیل سردردتان استرس است، ساده ترین چیز این است که بگوییم استرس کمتری در زندگی داشته باشید. با اینحال این پیش نهاد به خودی خود استرس آور است. اینکه بدانید استرستان از چه چیزی می آید، درمانی مفید است. مردم بیشتر مواقع نگران می شوند و می خواهند ببینند دلیل چیست.

 

از این جهت دانستن اینکه چنین حالتی یک سخت جدی برای سلامتی نیست، می تواند دلیل شود فرد احساس بهتری بیابد. گاهی موثر ترین راهی که یک پزشک می تواند انجام دهد این است که به بیمار خود علائم را آموزش دهد.

 

۴- کمر و گردنتان در بیشتر مواقع درد می کند.

اگر در شانه هایتان سخت دارید، گردنتان و یا پایین کمرتان بعد از یک روز طولانی گرفته، امکان دارد علتش تداوم یک کار یا سخت شخصی باشد، نه حالتی که در طول روز نشسته اید. سطح بالای استرس و تنش با منقبض کردن عضلات و ایجاد اسپاسم، دلیل بروز ناراحتی و درد عضلانی می شود. گرفتگی عضلات گردن به علاوه از طرف دیگر می تواند منجر به سردرد نیز بشود.

برای شما نیز جالب است؟  پیرامون خطرات ناگوار عفونت و درد دندان

 

اگر کمر دردتان بعد از یک حادثه یا سخت احساسی بدتر شد، می تواند نشانه ای از اختلال استرس بعد از سانحه باشد. خوب است در چنین شرایطی با پزشک صحبت کنید، چون بیشتر مردم تا سخت احساسی خود را حل نکنند قادر به افزایش درد گردن و کمرشان نیستند.

 

چکار کنیم: بسیاری از تکنیک های آرامش بخش، می تواند به کاهش استرس کمک کند از نمونه نفس عمیق کشیدن از دیافراگم، مدیتیشن، ماساژ و یوگا.

 

۵- نمی توانید خوب بخوابید.

اگر با نگرانی از خواب بیدار شدید و یا بسیار فکر کردن اجازه نمی داد درست بخوابید. این می تواند نشانه ای از استرس و اضطراب باشد. بعد از یک روز طولانی، خوابیدن باید ساده باشد و رفتن به رختخواب زمانی است که قادر اید چشمانتان را با آرامش ببندید. اگر احساس خستگی می کنید با اینحال با به خواب رفتن سخت دارید، امکان دارد دچار خستگی مرتبط با استرس باشید.

 

چکار کنیم: اگر این سخت معمولا پیش می آید با پزشکتان صحبت کنید و مشاهده نمائید آیا این استرس مزمن می تواند منجر به افسردگی شود یا نه. وقتی نتوانید درست بخوابید حتی کوچک ترین نارضایتی ها نیز در طول روز، می تواند دلیل خستگی و ناتوانی تان شود چون غیر مستحکم می شوید. یک بدن خسته نمی تواند

 

با موقعیت های استرس زا به خوبی مقابله کند و بیماری را دور نماید. برای اینکه مشاهده نمائید سخت خواب دارید یا نه، چک کنید که آیا ۶ تا ۸ ساعت می خوابید یا نه. کاهش مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین و ورزش کردن ( با این وجود چند ساعت قبل از خواب ) می تواند کمکتان کند ساده تر بخوابید.

 

۶- موهایتان شروع به ریزش می کند.

اگر روی بالشتان تعداد فراوانی تار مو افتاده، امکان دارد مشکلتان آلوپسی آره آتا باشد. این یک سخت پوستی خودایمنی است و زمانی خود را نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند. این حمله دلیل ایجاد قسمت های کوچک بدون مو روی سر می شود.

 

این سخت خطرناک نیست با اینحال به نظر می رسد با استرس شدید در رابطه است. ولی باید گفت خوب است تست داده شود تا واضح شود سخت دقیق چیست، چون قارچ ها و باکتری ها نیز می توانند چنین اثری بگذارند.

برای شما نیز جالب است؟  کمک های ابتدایی به افرادی که غرق شده اند

 

۷- دچار عفونت مجرای ادراری می شوید.

اگر تا این لحظه در نشست ای بودید که ساعت ها طول کشیده و یا برای رفتن به دستشویی از پشت میز خود بلند نمی شوید، امکان دارد در اخطار ابتلا به عفونت مجرای ادراری قرار بگیرید. وقتی مردم تحت استرس شدید یا کار سخت هستند گاهی رفتن به دستشویی را به تاخیر می اندازند که یکی از بزرگترین عوامل اخطار ابتلا به عفونت مجرای ادراری است.

 

چکار کنیم: شما فردی بالغ هستید، هر لحظه احساس کردید نیاز دارید به دستشویی مراجعه کنید مقداری به خودتان استراحت دهید و این کار را انجام دهید. درد ناشی از عفونت مجرای ادراری، خیلی بدتر از تلاشی است که برای بلند شدن از جایتان می کنید.

 

۸- زندگی جنسی تان متاثر می شود.

همزمان با اینکه امکان دارد خودتان یا همسرتان از این مسئله بی خبر باشید، استرس و تنش از دلایل اصلی اختلال نعوظ است. بسیاری از مردها وارد مطب من می شوند و می خواهند برای مشکلشان ویاگرا دریافت کنند، با اینحال این گزینه نمی تواند کمکی به آنها کند و تنها جلوگیری و کاهش از استرس است که می تواند خیلی سریع مشکلشان را از بین ببرد.

 

مشکلات نعوظ حتی می تواند استرس را در فرد گسترش دهد. بدین جهت چرخه ای معیوب به حساب می آید که باید سریع برای درمان آن اقدام کرد.

 

چکار کنیم: تشخیص دهید که چه چیزی باعث این سخت شده است. من به بیماران می گویم بدن و ذهن مکمل همدیگر هستند، وقتی یکی حالش خوب نیست به دیگری نیز سرایت می کند. استرس، ذهن را تحت فشار قرار می دهد و از آن سمت بدنتان نیز متضرّر می شود از این جهت عامل استرس زا را شناسایی کنید و با آن روبرو شوید تا قادر باشید حلش کنید.

 

به علاوه از طرف دیگر خوب است با همسرتان پیرامون مشکلی که می باشد صحبت کنید تا ایشان نیز در جریان قرار بگیرد و در این مسیر کمکتان کند. وقتی هر دو از استرسی که دارید مطلع شوید، دیگر بار استرس رابطه جنسی دامنگیرتان نخواهد شد و با خیال راحت تری قادر اید برای حل سخت گام بردارید

 

 

مجله تفریحیو سلامتی سیرداغ با تجمیع مطالب علایم استرس بسیار و عوارض آن را بشناسید در جهت جلب رضایت خوانندگان عزیز تلاش مداوم دارد. خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت و پزشکی
تبلیغات