خبرهای ویژه

» آموزش کامپیوتر » معلومات کامل پیرامون شغل برنامه نویسی رایانه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۰۸ - ۱۱:۵۹

 کد خبر: 18704
 22 بازدید
 دیدگاه‌ها برای معلومات کامل پیرامون شغل برنامه نویسی رایانه بسته هستند

معلومات کامل پیرامون شغل برنامه نویسی رایانه

در این بخش نوشته ای آموزشی در باب رایانه برای شما مقرر کرده ایم با اسم “معلومات کامل پیرامون شغل برنامه نویسی رایانه” . پیشتر به این نوشته میپردازیم. معلومات کامل پیرامون شغل برنامه نویسی رایانه  شغل برنامه نویسی رایانه آنچنان در کشور ما آشنا و ملموس نیست با اینحال باید شما را با این […]

در این بخش نوشته ای آموزشی در باب رایانه برای شما مقرر کرده ایم با اسم “معلومات کامل پیرامون شغل برنامه نویسی رایانه” . پیشتر به این نوشته میپردازیم.

معلومات کامل پیرامون شغل برنامه نویسی رایانه 

شغل برنامه نویسی رایانه آنچنان در کشور ما آشنا و ملموس نیست با اینحال باید شما را با این شغل آشنا کنیم تا خصوصیات آن را بدانید. برنامه نویس رایانه، کدهای برنامه های نرم افزاری را می نویسد. تمام آن چیزی را که از روش رایانه می توان دید از بازی های رایانه ای گرفته تا سیستم عامل هایی مانند ویندوز و برنامه هایی مانند Office از نمونه تولیدات نرم افزاری است که بخش زیادی از آن ها را برنامه نویسان رایانه تولید کرده اند.

 

با استناد به تعریفی که از برنامه نویس شده، برنامه نویس که اغلب در انگلیسی programmer یا coder گفته می‌شود روند نوشتن، اشکال زدایی(debug) – تست برنامه های کامیپوتری برای اطمینان یافتن از رسیدن به نتایج مورد نظر- و نگهداری کد منبع (source code) برنامه رایانه را انجام می دهد. این کد منبع با یک زبان برنامه نویسی نوشته شده است

 

و امکان دارد تغییر داده شده یک کد قبلی و یا یک کد بطور کلی تازه باشد. هدف برنامه نویسی ساختن یک برنامه می‌باشد که یک رفتار خواسته شده را به نمایش بگذارد.برنامه نویس برنامه های برنامه ای که مهندس و محقق نرم افزار تهیه کرده را به روش دستورالعمل های خوب رایانه در می آورد سپس برنامه ها و کدهای ساخته شده

 

را اشکال زدایی و تست می کند تا به نتایج مورد نظر برسد. برنامه نویس رابطه نزدیکی با طراح نرم افزار دارد همزمان با اینکه در عده ای عرصه ها کار آنها مشترک است. به این صورت که برنامه نویس می تواند کارهای معمول طراح مانند دیزاین برنامه ها را انجام دهد. این مستلزم برنامه ریزی نرم افزار، ایجاد نمونه ها و فلوچارت های نمایش دهنده چگونگی نوشتن کد ها و دیزاین رابط کاربری سیستم است.

 

عده ای از برنامه ها نسبتا ساده اند و لحظه کمی برای نوشتن آنها ضروری است مانند برنامه های موبایل (Mobile application). عده ای برنامه های دیگر مانند سیستم های عامل رایانه پیچیده ترند و کامل کردن آنها تقریبا یک سال یا بیشتر لحظه می برد.

 

نرم افزار با اسم یک خدمت، (SaaS) یک معنی تازه و عرصه رو به رشدی می باشد که شامل برنامه های کاربردی است که از روش شبکه جهانی وب معرفی می شود. با اینکه معمولا برنامه نویسان باید برنامه هایشان را برای کاربری داشتن در محیط های مختلفبازنویسی کنند، با اینحال برنامه های کاربردی که با بهره برداری از SaaS تولید می شوند،

 

برای شما نیز جالب است؟  آموزش ترفندهای جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ ها

در همه محیط ها (platform) کار می کنند و الزامی به تغییر و آپدیت ندارند. در این عرصه برنامه نویسان فرصت بیشتری دارند که به تولید نرم افزارهای تازه بپردازند.برنامه نویس معمولا فارغ از همه چیز کار می کند با این وجود عده ای اوقات در برنامه های بزرگ با دیگر کارشناسان رایانه به صورتی تیمی هم کاری میکنند. به دلیل اینکه برنامه نویسی را در هرجایی می توان انجام داد، بسیاری از برنامه نویسان به روش دورکاری فعالیت می کنند و به قولی آزادکار (Freelancer) هستند.

 

وظایف برنامه نویس

 نوشتن برنامه های رایانه در زبان های مختلف مانند c++ و Java  مطابق با نظر طراح (در برنامه های گروهی) یا کارفرما و خریدار (در برنامه های فردی)

 

 به روز کردن و گسترش برنامه های موجود با استناد به نیاز کارفرما یا نیاز مارکت

 تست و اشکال زدایی برنامه های ساخته شده

 

 بهره برداری از کتابخانه کدها برای سهولت در نوشتن برنامه ها

 بررسی مداوم فن آوری های تازه در عرصه برنامه نویسی و بهره برداری از تازه ترین تکنیک ها برای نوشتن کدها و برنامه های تازه

 

 تهیه برنامه های ضروری به منظور اخذ خبرها از عملکرد سیستم ها و بررسی مستمر برای ارتقاء کارآیی آنها

 

 هم کاری با طراحان، بررسی گران، صاحبنظران شبکه و بانک های اطلاعاتی به منظور ایجاد تسهیلات ضروری در بکارگیری سیستم های مورد نظر

 

 هم کاری با گرافیست ها و طراحان گرافیکی برای زیباتر شدن ظاهر نرم افزار تولیدی

 

دانش و مهارت ضروری شغل برنامه نویس

 تفکر تحلیلی به منظور درک کامل نتایج کدهای نوشته شده و تداعی نرم افزار مورد نظر

 تمرکز بالا به منظور جلوگیری از خطا و اشتباه در تولید کدهای تازه و حفظ یکپارچگی در کدهای ساخته شده

 

 دقت و توجه به جزئیات به منظور جلوگیری از خطا و اشتباه

 

 توان حل مساله – چونکه در بسیاری از موارد کد نویسی رایانه حاوی پیچیدگی های فراوانی است و برنامه نویس باید قدرت تصمیم گیری و حل مسأله را داشته باشد

 

 ابتکار و خلاقیت – چونکه یک برنامه نویس در صورتی می تواند به موفقیت برسد و برنامه ای که نوشته خریدار داشته باشد که از خلاقیت و ابتکار در تولید آن بهره ببرد و نرم افزاری تولید کند که حاوی خصوصیت های تازه بوده و نیاز مصرف کنندگان را در عرصه مورد نظر به خوبی مرتفع نماید.

 

توانایی کار تیمی – چونکه در عده ای از برنامه ها کار برنامه نویسی به روش تیمی انجام می شود و برنامه نویس باید توانایی و مهارت کار تیمی را داشته باشد.

برای شما نیز جالب است؟  حجم از دست رفته فلش مموری را بازیابی کنید

 

تحصیلات ضروری و نحوه ورود به شغل برنامه نویسی

برای آموزش برنامه نویسی می توان در کلاسهای آزاد آموزشی کمپانی کرد و یا تحصیلات دانشگاهی کسب کرد .کارفرمایان برای استخدام برنامه نویس، معمولا به داشتن تجربه و تسلط بر زبان های برنامه نویسی فرد متقاضی، بسیار ارزش می دهند.

 

در کل فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی در علوم رایانه، مهندسی نرم افزار، مهندسی تکنولوژی معلومات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های ارشد مهندسی رایانه و گرایش های ارشد مهندسی تکنولوژی معلومات آمادگی بیشتری برای ورود به این شغل دارند. در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش و در دانشگاه علمی کاربردی هم رشته رایانه می باشد که دانش آموختگان آنها نیز می توانند شغل برنامه نویسی را انتخاب کنند.

 

مارکت کار و فرصت شغلی برنامه نویس

صنعت رایانه و تکنولوژی معلومات در جهان رو به افزایش می باشد و به تبع آن تقاضا برای انواع نرم افزارهای کامیپوتری تازه در صنایع مختلف نیز در حال گسترش است. همراه با این گزینه، با استناد به پیشرفت رایانه و نفوذ آن به داخل حدودا همه خانواده ها، کمپانی ها و صنایع و وابستگی بیش از قبل جوامع به این دستاورد بزرگ بشر،

 

عرصه برنامه نویسی رایانه نیز در حال افزایش است و عرصه های کاری بسیار فراوانی را برای آن می توان تصور کرد. از کارکردن در واحد تکنولوژی معلومات سازمان های دولتی تا کار کردن در یک کمپانی تولید کننده تولیدات نرم افزاری و یا کار کردن به روش برنامه ای و شخصی(Freelancing). عامل مهم در یافتن شغل خوب در این عرصه، داشتن تجربه، تخصص و تسلط بر تکنولوژی و زبان های برنامه نویسی روز دنیاست.

 

در ایران در سال های قبلی میزان استخدام برنامه نویسان رایانه، علی الخصوص آن گروهی که به زبان های برنامه نویسی تحت وب تسلط بیشتری داشته اند، با نرخ قابل قبولی در حال گسترش بوده است و به دلیل پیشرفت صنعت نرم افزار در داخل کشور پیش بینی می شود این روند بازهم ادامه یابد. با این وجود محاسبه و معلومات دقیقی از جانب مراجع ذیصلاح در این خصوص مطرح نگردیده است.

 

موقعیت استخدام برنامه نویس در عده ای از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام برنامه نویس ها در بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ به میزان ۸ درصد افزایش داشته باشد. همزمان با اینکه متوسط افزایش استخدام همه مشاغل۱۱ درصد خواهد بود.استرالیا – در ۵ سال قبلی میزان استخدام برنامه نویسان در مقایسه با متوسط افزایش همه مشاغل (۱۰.۲)، افزایش ۲۴.۲ درصدی داشته است.

 

حقوق و سود برنامه نویس

برنامه نویسی که در قسمت دولتی استخدام شده باشد، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند.

برای شما نیز جالب است؟  آموزش شیوه های ارسال فایل با حجم بالا

 

محاسبه حقوق و مزایا در قانون مدیریت خدمات کشوری

در قسمت خصوصی موقعیت به شکلی دیگر بوده و با استناد به عوامل متفاوتی از نمونه میزان تجربه، تخصص و مهارت و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما، برنامه نویسان درآمدهای متفاوتی دارند. برنامه نویسانی که به روش شخصی کار می کنند(Freelancer)، میزان درآمدشان به تعداد برنامه هایی که می گیرند، بستگی دارد.

 

در بروزترین پژوهش صورت گرفته در انتهای سال ۱۳۹۲ به وسیله چندین عدد از کارشناسان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی که در سازمان یا کمپانی استخدام بودند، از لحاظ درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. با این شرایط متوسط حقوق و سود کارشناسان عرصه تکنولوژی معلومات و رایانه در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

 

برنامه نویس در سازمان یا کمپانی، در سمت هایی مانند برنامه نویس، کارشناس نرم افزار، برنامه نویس وب، مدیر فنی، کارشناس ارشد نرم افزار و … استخدام شده و فعالیت می کند.برای برنامه نویس در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط سود ماهیانه گفته شده است. با اسم مثال برنامه نویسی

 

که در سمت برنامه نویس وب در رده کارشناس کار می کند، در انتهای سال ۱۳۹۲، حداقل سود ۷۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر سود ۲۲۰۰۰۰۰ تومان و متوسط سود ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

 

شخصیت های خوب برنامه نویسی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل متفاوتی از نمونه خصوصیت های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید مقرر کرده شوند. یکی از اصلی ترین این عوامل خصوصیت های شخصیتی فرد می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده

 

و محتاج به تخصص و لحظه کفایت می کند. با این وجود هر فردی خصوصیت های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نحوی تیپ شخصیتی شبیه به دارند، باز هم در عده ای موارد با یکدیگر دارای اختلاف هستند.اگر بخواهیم جمع بندی کنیم در بیشتر مواقع مردم درستی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا مطرح کرد که تنها تیپ های شخصیتی مخصوصی هستند

 

که در یک شغل موفق می شوند. با اینحال طی بررسی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

 

در صورتیکه به مطالب آموزشی علاقه مندید در بیشتر مواقع میتوانید مطالب آموزشی تازه را مثل نوشته “معلومات کامل پیرامون شغل برنامه نویسی رایانه” در سیرداغ بخوانید و به دوستان خود نیز ارسال کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : آموزش کامپیوتر
تبلیغات