خبرهای ویژه

» همسرداری و ازدواج » مقایسه سنت های قدیمی و تازه خواستگاری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۰۷ - ۲۰:۵۰

 کد خبر: 23976
 23 بازدید
 دیدگاه‌ها برای مقایسه سنت های قدیمی و تازه خواستگاری بسته هستند

مقایسه سنت های قدیمی و تازه خواستگاری

در باب مطالب مرتبط به همسرداری و ازدواج کطلبی داریم با عنوان”مقایسه سنت های قدیمی و تازه خواستگاری” که شما را به خواندن آن دعوت میکنیم سنجش سنت های قدیمی و واپسین خواستگاری  سنت های خواستگاری و ازدواج در لحظه های قدیم تا به این لحظه فرق های بسیاری کرده اند, شمار فراوانی از جوانان […]

در باب مطالب مرتبط به همسرداری و ازدواج کطلبی داریم با عنوان”مقایسه سنت های قدیمی و تازه خواستگاری” که شما را به خواندن آن دعوت میکنیم

سنجش سنت های قدیمی و واپسین خواستگاری 

سنت های خواستگاری و ازدواج در لحظه های قدیم تا به این لحظه فرق های بسیاری کرده اند, شمار فراوانی از جوانان نیز با استناد به این شرایط سردرگم میباشند. رواج شیوه‌های باورنکردنی‌وغریب خواستگاری این ایام باعث شده تا خانواده‌ها در همان قدم اول توقف کنند و قید ملاقات حضوری دختر و پسر با یکدیگر را بزنند.

 

یقینا برای شما هم رخداد افتاده باشد که به خواستگاری دختری بروید یا خواستگاری راه دهید و بعد از چند جمله گفتگو کردن; یکی یکی چیزهای عجیبی از انها بشنوید. گاهی آن قدر شگفت زده می شوید که در همان قدم اول توقف می‌کنید و قید ملاقات حضوری را می‌زنید.

 

*فلسفه خواستگاری

عرف خواستگاری یک تدبیر ظریفانه و حساب شده ای هست که متناسب با نیازهای فطری, روحی, عاطفی و ابعاد روانشناختی دختر و پسر شکل می گیرد تا باعث بالا رفتن عزت, شخصیت و انگیزه طرفین در فرمایش ازدواج شود, با اینحال این عرف همین اکنون دست خوش تغییراتی شده هست.

 

تا همین چند سال قبل, دختر بانو سنگین و رنگین می‌نشست خانه و پسر با دسته گل و شیرنی به خواستگاری ایشان می آمد و چشم براه می ماند تا دختر نظرش را مطرح کند.

 

*شیوه های واپسین

خانواده هایی هم که طرفدار ازدواج به شکل سنتی‌اند; چند وقتی هست بیننده شیوه‌ها و ملاک‌های تازه ای مانند دیدارهای خارج از خانه قبل از خواستگاری رسمی, پیش نهاد به خانواده دختر برای حضور در خانه پسر برای اولین ملاقات, ارسال کردن تصویر در تلگرام و غیره میباشند.

 

انها سرگردان باقیمانده اند که در صورت اطاعت از این سنت های, به چه نحو چند نشست دخترشان را با یک پسر نا آشنا به پارک یا کافی شاپ بفرستند, همزمان با اینکه آن ها جوان و کم تجربه اند و به همین دلیل یقینا نتوانند شناخت صحیح و کاملی درمقایسه با هم بیابند و یا به هم دلبسته شوند.

 

*ملاک های واپسین

عده ای ملاک ها جای ملاک‌های کارساز بر رابطه زن و شوهری مانند شخصیت و اخلاق مثبت, آشنایی با روحیات جنس مخالف, چشم پاکی و اصالت خانوادگی را گرفته هست. آن ها در جستجوی ملاک هایی میباشند که برایشان نفع شخصی دارد. گویی یک زندگی حاضر می خواهند تا زندگی ای که تجربه ساختنش را داشته باشند. پول چندان, شغل رسمی, خودرو شخصی, خانواده کم جمعیت, جذابیت‌های ظاهری,

برای شما نیز جالب است؟  جدایی و طلاق در صورت نارضایتی از زندگی

 

نداشتن لهجه, اهل مُد بودن, رنگ چشم و نمونه بینی, در کدام دانشگاه تحصیل کرده, از جمله ملاک‌هایی هست که جوانان در جستجوی آن میباشند تا این که یک دوست حقیقی برای همراهی در زندگی شان بیابند. یقینا متوجه نباشند که چیزهایی که می خواهند, ابزارهای رفاهی زندگی هست, نه ملاک‌های کارساز بر سعادت و سعادتمندی.

 

سهراب ۳۳ ساله برای ما از ملاک‌های عجیبش برای ازدواج بیان میکند: تنها ملاک ازدواجم, اصلاح نژادی بود, برای همین در جستجوی دختری با قد بلند و موی بور و چشم رنگی بودم و به چیز دیگری ارزش نمی دادم و وضع مالی خیلی مناسبی هم داشتم. هم اینک ۶ سال هست که ازدواج کردم و یک دختر ۳ ساله دارم, با اینحال هر دو ما از زندگی خوشنود نیستیم و مدتی هست به رابطه های خارج از خانه فکر میکنم.

 

*چرا خواستگاری با گل و شیرینی در خانه دختر؟
با دقت به این که روحیات دخترها دلنازک تر از پسرها هست و در محیط واپسین, پریشان میشوند, این پریشانی بر چهره و گفتگو کردن آن ها موثر هست, برای همین خواستگارها به خانه دخترها می‌آیند تا آن ها بتواند با آرامش بیشتری شرایط پسرها را بررسی کنند. بهمراه داشتن دسته گل هم به دلیل روحیه لطیف دختر و علاقه آن به گل هست.

 

گل به روح دختر طراوت می‌بخشد و با مشاهده و بوییدن آن, ناخواسته در ضمیر ناخودآگاهش, اساس مثبتی ایجاد می شود. پوشیدن لباس رسمی و همراهی پدر و مادر, جدیت مسئله و آمادگی پسر, برای پذیرفتن مسئولیت زندگی را نشان میدهد که باعث اطمینان دختر به پسر می شود.

 

*ارزش خواستگاری و نقش مدیریت پدرها
خانواده با خواستگاری بنا میشود و چگونگی عملکرد در این قسمت کار, بر میزان سستی یا استحکام آن کارساز هست. همین مسئله باعث می شود تا خواستگاری پراهمیت ترین و پیچیده ترین مرحله ازدواج شناخته شود, به این دلیل در این خبر میخواهیم اصولی را در خصوص اجرا مراسم خواستگاری در دست شما بگذاریم.

برای شما نیز جالب است؟  چگونگی رفتار خانم ها لحظه عصبانیت شوهر

 

حدادی, روان‌شناس بالینی در این رابطه بیان میکند: عوض کردن یک سبک و سیاق ویژه, تبعاتی بهمراه دارد. خواستگاری یکی از عرف های تحت تاثیر تفاوت جامعه هست که معمولاً پسرها, برای صرف خرج کمتر, مسئولیت پذیری کمتر و در جستجوی آن پاسخگویی کمتر, مسیرهای فرعی را برای رسیدن به ازدواج,

 

پیش میگیرند و دختر بانو‌ها برای نشان دادن حسن نیت و علاقه شان, به این شیوه‌ها تن می دهند, با اینحال بهتر هست که اصلا به این شیوه‌ها عادت نکنیم تا ادامه پیدا نکنند.عده ای از جوانان دم اقبال اعتقاد دارند: این که «جوانان اول خودشان بروند بیرون بعد خواستگاری رسمی انجام شود» بهتر هست.

 

رضوان۲۷ ساله میگوید: جوانان در حضور پدر و مادرها خجالت می کشند و قادر نیستند راحت و به مدت طولانی با یکدیگر گفتگو کنند. درضمن این طوری زحمت خانواده ها کمتر هست و ضروری نیست پدر و مادرها مرخصی بگیرند و یا همسایه‌ها در جریان آمدن خواستگار قرار بگیرند و بعد سوالات انها را پاسخگو باشیم که چه شد؟.

 

پروانه ۵۰ ساله, مادر یک پسر دم اقبال معتقد هست که با دقت به شناختی که از پسرش دارد, ترجیح میدهد تا مراحل شروع آشنایی بیرون از خانه باشد, بدلیل آنکه فکر می کند پسرش با چند بار رفتن به خانه این و آن, زود تسلیم می شود و یکی را سریع گزینه می کند, یا این که اگر ۲-۳ مرتبه خانه یک نفر برود;

 

به اصطلاح نمک‌گیر می شود و در صورتی که فرد دلخواهش نباشد, رودربایستی می کند, یا این که احترام گذاشتن خانواده دختر و سفره انداختن‌ها و پذیرایی کردن‌ها آن ها دلیل میشود که جلوی چشمانش را بگیرد و از هدف اصلی که شناخت دختر هست, باز بماند.

 

*موافق خواستگاری سنتی…
بای, پژوهشگر صدمه های اجتماعی بیان میکند: تغییر شیوه‌های گزینه, طبیعی هست, با اینحال جدی ترین اتفاقی که افتاده هست, واگذاری جوانان به خودشان هست و پدر و مادر به برگزار کننده و مجری مراسم ازدواج مبدل شده اند.

 

مادر برهان بیان میکند: من ترجیح می دهم آشنایی شروع برای مسئله‌های کلی با حضور خانواده‌ها انجام شود و بعد دختر و پسر برای آشنایی اکثر و دستیابی به تفاهم در نکات, با یکدیگر بیرون بروند و گفتگو کنند. نتیجا بزرگ‌ترها دو پیراهن اکثر از انها پاره کرده‌اند و بدون این که عشق چشمشان را کور کند,

برای شما نیز جالب است؟  احساس آزار دهنده گناه بعد از جدایی و طلاق

 

قادر اند ناظران خوبی بر نحوه رفتار طرف مقابل, باشند. با اینحال این که اول خودشان بیرون بروند و بعد خانواده‌ها وارد جریان بشوند; نقش ارشادی خانواده را مبدل به نقش تشریفاتی می کند, گویی خودشان می برند و می‌دوزند, بعد میگن بسیار محشر ما پسندیدیم; اکنون شما بیایید برای مخارج ازدواج ما, کارت بکشید.

 

*لزوم یک دستورکار ارشادی در ازدواج
بای, صدمه شناس اجتماعی اضافه کرد: در دهه‌های قبل, ملاک‌هایی مهم بود که استقامت داشتند مانند اخلاق نیک, نجابت و اصالت, با اینحال هم اینک بیننده ملاک‌ها و شناخت‌های سطحی مانند رنگ مو و پوست, علاقه مندی به غذا و رنگ هستیم.

 

بانو علیزاده یک معرّف در فرمایش ازدواج هست که در این خصوص بیان میکند: بدبختانه شیوه‌هایی رو به رواج هست که با فرهنگ ایرانی-اسلامی ما همخوانی ندارد. به دفعات پیش آمده هست که با دقت به مشابهت در معیارهای شروع مطرح شده به خانواده‌ها دختری را معرفی میکنم, با اینحال به دلیل معیارهای سطحی و ظاهری مانند این که در کدام دانشگاه درس خوانده هست؟, مورد پسند قرار نمی گیرد.

 

علیزاده ادامه داد: شمار فراوانی از این موارد برای من پیش آمده و مدت‌ها هست احساس میکنم که آن گونه به جاییکه باید برسیم; نمی رسیم. ما نیاز به یک راهنما داریم; یک دستورکار استاندارد و یک گروه که معیارهای اصیل و نحوه صحیح مراسم خواستگاری را به خانواده‌ها تذکر کند.

 

وی با بیان این که معتقدم به دلیل وجود اطمینانی که به مساجد هست; باید یک گروه تشکیل شده از کارشناس کارشناس, یک کارشناس مذهبی یا همان امام جماعت و والدین را در این مکان مقدس تشکیل بدهیم تا به روش سیستماتیک, مشخصات و معیارهای جوانان دم اقبال را, به علاوه از طرف دیگر یک تصویر, از آن ها دریافت کنیم تا بتوانیم خانواده‌ها را با هم آشنا کنیم.

 

 

بروزترین و متنوع ترین مطالب مثل نوشته مقایسه سنت های قدیمی و تازه خواستگاری را در سیرداغ بخوانید و به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : همسرداری و ازدواج
تبلیغات