خبرهای ویژه

» سلامت و پزشکی » نکات مهم پیرامون بیماری التهاب کبد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۲۱ - ۱۷:۴۲

 کد خبر: 22924
 11 بازدید
 دیدگاه‌ها برای نکات مهم پیرامون بیماری التهاب کبد بسته هستند

نکات مهم پیرامون بیماری التهاب کبد

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “نکات مهم پیرامون بیماری التهاب کبد” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم. نکات مهم پیرامون بیماری التهاب کبد بیماری های کبد این ایام به اشتراک اجتماع بسیار شایع شده است که التهاب کبد نیز به وفور به اشتراک بیماران به […]

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “نکات مهم پیرامون بیماری التهاب کبد” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم.

نکات مهم پیرامون بیماری التهاب کبد

بیماری های کبد این ایام به اشتراک اجتماع بسیار شایع شده است که التهاب کبد نیز به وفور به اشتراک بیماران به چشم می خورد. التهاب کبد را در اصطلاح پزشکی «هپاتیت» می نامند که در بیشتر موارد ناشی از عفونت ویروسی است، با اینحال مصرف الکل، مسمومیت ناشی از دارو یا کالا شیمیایی نیز میتواند عرصه‌ساز شود.

 

علائم بیماری با استناد به‌خاطر هپاتیت در مردم مختلف با هم دارای اختلاف است و برخی از انواع بیماری چنان وخیم است که منجر به نابودی کبد می‌شود.«کبد» یکی از اصلی ترین و بزرگ‌ترین اندام‌های داخلی است که وزن آن در مردم بزرگسال به ۱ تا ۵/۱ کیلوگرم می‌رسد. این اندام درست پایین قفسه سینه و سمت راست بدن قرار دارد.

 

کبد مواد مغذی را پس از روش هضم، تغییر شکل می دهد و بخشی را ذخیره میکند. این مواد در لحظه نیاز مورد بهره برداری بدن قرار میگیرد.کبد همین طور در حفظ ثبات قند خون نقش دارد. مواد سمی موجود در الکل، برخی داروها، موادمخدر و… پس از مصرف به کبد میرسند. کبد برای پیش گیری از تاثیر زیان‌آور انها، این مواد را تجزیه می‌کند و از طریق صفرا به روده می‌فرستد یا از نو به خون بر‌گردند و در کلیه‌ها تصفیه و از طریق ادرار دفع شوند.

 

وقتی کبد ملتهب می‌شود…

به‌طور کلی، هپاتیت به ۲ گروه اصلی تقسیم میشود؛ هپاتیت ویروسی: در کشورهای پیشرفته ویروس هپاتیت A، B و C عامل ۹۰درصد موارد هپاتیت حاد است. ویروس هپاتیت D، E و G نیز عرصه‌ساز خواهند بود. هپاتیت غیرویروسی: اساسا در پی مصرف مواد سمی کبد «الکل، تولیدات شیمیایی سمی و…» ایجاد میشود.

 

همین طور امکان دارد ناشی از ناراحتی‌های کبدی مانند کبد چرب یا هپاتیت خودایمن «التهاب مزمن با خاطر ناشناخته با این وجود تولید آنتی‌کورها» باشد.

 

• هپاتیت A: این نوع هپاتیت ویروسی وخامت کمتری درمقایسه با انواع دیگر دارد. معمولا بدن در طول چند هفته با آن مقابله میکند و ایمنی ایجاد میشود. به عبارت بهتر، آنتی‌کورها باقی می‌مانند، با اینحال ویروس از بین میرود. ویروس هپاتیت A از طریق آب یا غذای آلوده منتقل می‌شود و امکان دارد ویروس در مدفوع بیمار وجود داشته باشد

 

و به‌خاطر رعایت نکردن بهداشت از روش رابطه با مردم دیگر یا مواد غذایی سرایت کند. غذایی‌های خام یا نیم‌پز بیشتر مستعد انتقال بیماری هستند. حتی پرورش آبزیان در آب‌های آلوده و فاضلاب نیز عرصه‌ساز بیماری میشود. اخطار ابتلا به هپاتیت A در کشورهای با موقعیت پایین بهداشت بسیار بیشتر است و حدودا همه ی کودکان به ویروس آلوده شده‌اند. واکسن می‌تواند راه حل خوبی برای جلوگیری از این نوع هپاتیت باشد.

برای شما نیز جالب است؟  بهترین شیوه برای سفید کردن ناحیه پایین بغل

 

• هپاتیت B: رایج‌ترین و با این وجود مرگبارترین نوع هپاتیت است. ویروس هپاتیت B از روش روابط جنسی «اسپرم و دیگر مایعات بیولوژیک» و خون منتقل میشود و میزان عفونی شدن ۵۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از ویروس ایدز است. بهره برداری از سرنگ آلوده یکی از اصلی ترین راه‌های انتقال شمرده میشود.

 

بیشتر مردم مبتلا به روش تمام و کمال قادر اند با بیماری مقابله کنند و تنها حدود ۵درصد به‌طور مزمن آلوده به ویروس و ناقل باقی می‌مانند. مردم ناقل علائم بیماری ندارند، با اینحال در معرض اخطار جدی ابتلا به سیروز و سرطان کبد هستند. ویروس هپاتیت B میتواند طی زایمان از روش مادر ناقل به نوزاد منتقل شود. از سال ۱۹۸۲ میلادی واکسن این بیماری مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

• هپاتیت C: هپاتیت C موذی‌ترین نوع هپاتیت ویروسی شمرده می‌شود چونکه ویروس بسیار مقاومی عامل بیماری است و تا ۸۰درصد موارد ابتلا به عفونت، مزمن می‌شوند. تشخیص این بیماری نسبتا تازه است و به سال ۱۹۸۹ میلادی برمی‌گردد. در بیشتر موارد ویروس از روش رابطه مستقیم خون آلوده،

 

به‌خصوص بهره برداری از سرنگ مشترک برای تزریق موادمخدر، انتقال خون بدون غربالگری و استفاده مکرر از سوزن و سرنگ غیراستریل منتقل می‌شود. به ندرت امکان انتقال ویروس از روش رابطه جنسی کنترل ‌نشده با مردم مبتلا خصوصا در صورت وجود جراحت در ناحیه تناسلی یا عادت ماهانه نیز می باشد. هپاتیت C اولین خاطر رابطه کبد است و هنوز واکسن ندارد.

 

• هپاتیت سمی: این نوع بیماری غالبا با این وجود افراط در مصرف الکل یا دارو بروز میکند. خوردن قارچ‌های غیرخوراکی، مواجهه با مواد شیمیایی «به نوعی مثال در برخی مشاغل» یا مصرف برخی تولیدات گیاهی سمی برای کبد میتواند منجر به بیماری شود. با استناد به نوع ماده مصرفی، بیماری امکان دارد چند ساعت،

 

چند روز یا چند ماه بعد ظاهر شود و معمولا با قطع مواد مضر، علائم بیماری نیز رفع می‌‌شود. ولی باید گفت عوارض آن بر کبد مانند سیروز باقی می ماند.

 

عوارض هپاتیت

اگر هپاتیت به‌موقع تشخیص داده نشود یا درمان خوب انجام نگیرد، میتواند عامل بروز عوارض بسیار جدی باشد.

 

• هپاتیت مزمن: اگر بیماری بعد از ۶ ماه افزایش نیابد به آن «هپاتیت مزمن» گفته میشود که شایع‌ترین عارضه است. در ۷۵درصد موارد هپاتیت B یا C عامل آن بوده و معمولا با درمان خوب طی ۱ تا ۳ سال درمان می‌شود.

 

• سیروز: تهاجمات مکرر ویروس‌ها، مواد سمی و دیگر عوامل بیماری‌زا به بافت‌های کبد آسیب می‌رساند و بالاخره جریان خون مد نظر در این اندام را مختل میکند که به آن «سیروز» یا «التهاب شدید کبدی» گفته میشود. عدم درمان درست و کامل در ۲۰ تا ۲۵درصد موارد هپاتیت مزمن به سیروز کبدی می‌انجامد.

برای شما نیز جالب است؟  تاثیرات منفی زیاد خوابیدن روی سلامت بدن

نکات مهم درباره بیماری التهاب کبد

• سرطان کبد: با این وجود معمولا عارضه نهایی سیروز، سرطان کبد است، با اینحال دست‌اندازی سلول‌های سرطانی به اندام‌های دیگر نیز میتواند کبد را درگیر کند. هپاتیت‌های B و C همین طور هپاتیت ناشی از مصرف عمده الکل عامل جدی ابتلا به این سخت هستند.

 

• نارسایی حاد کبدی: در چنین حالتی کبد قادر به انجام عملکردهای اصلی خود نیست و بخش عمده‌ای از بافت کبد از بین می‌رود. در چنین موقعیتی نیاز به رابطه کبد ضروری خواهد بود. این ناراحتی بیشتر در بیماران مبتلا به هپاتیت B و سمی بروز میکند. بیماری شدیدا خطرناک است و از هر ۴ نفر، ۱ نفر جان خود را از دست می‌دهد.

 

انواع مختلف هپاتیت الزاما با علائمی که ذکر میشود، همراه نیست. در بسیاری موارد بیماری سال‌ها به‌طور خاموش پیشرفت میکند یا با علائم شبه‌آنفلوانزا مانند تب، درد عضلات، خستگی و سردرد تشخیص داده میشود که معمولا با آسیب‌های جدی همراه است.

 

• تب یا تعریق شبانه

• کاهش اشتها و لاغر شدن

• حالت تهوع

• دردهای شکمی، به‌خصوص در سمت راست

• زرد شدن پوست و قرنیه چشم

• تیره شدن رنگ ادرار «شبیه به رنگ چای»

 

• ظاهر شدن لکه‌های قرمز روی پوست، خونریزی بینی و گیجی غالبا منجر به کما «ابتلا به نارسایی حاد کبدی»

 

• تورم شکم و پاها «ناشی از احتباس آب در بدن»، سردرگمی، گیجی، خونریزی سریع و بررسی عضلات «ابتلا به سیروز کبدی»

 

چه افرادی در معرض خطرند؟

• افرادی که رفتارهای پرخطر «روابط جنسی خارج از عرف، اعتیاد تزریقی و…» دارند.

• کادر پزشکی و پرستاران که مرتب با سوزن، سرنگ و دیگر وسایل آلوده به ویروس بیماری سرو کار دارند.

• متصدیان انبار مواد غذایی مستعد بیماری هستند چونکه محتمل است غذایی‌ها و مایعات به ویروس هپاتیت A آلوده شود.

• دریافت‌کنندگان خون در صورت تایید نشدن سلامت فراورده خونی

• بیماران تحت‌درمان همودیالیز

• نوزادان مادران آلوده به ویروس هپاتیت B و C «با این وجود به ندرت اتفاق می‌افتد.»

 

• مردم مبتلا به ناراحتی‌های کبدی، مصرف‌کنندگان مقدار عمده الکل و خانم‌ها «روند متابولیسم کندتر مواد سمی درمقایسه با مردها» در صورت مواجهه با مواد سمی مستعد ابتلا به هپاتیت سمی خواهند بود.

 

• ساکنان جاهای بدون آب آشامیدنی سالم و بهداشتی

 

• مردم مایل به انجام خالکوبی، تاتو و طب سوزنی در صورت بهره برداری از وسایل غیراستریل

 

جلوگیری

در بحث جلوگیری از هپاتیت نیز باید به دسته‌بندی‌های موجود پیرامون انواع هپاتیت توجه کرد و اصول پیش گیری را بر حسب نوع هپاتیت تبیین کرد:

برای شما نیز جالب است؟  تاثیرات مفید سنگ پا در گسترش قد مردم

 

• پیشگیری از هپاتیت A: تشخیص هپاتیت A به مردم مبتلا به سیروز، هپاتیتB ،C مزمن و دیگر ناراحتی‌های کبدی پیش نهاد می‌شود. واکسیناسیون نیز برای افرادی که بدن انها قادر به فرآوری آنتی‌کور این ویروس نیست، ضروری خواهد بود.

 

از آنجا که مواد غذایی آلوده اصلی ترین عامل انتقال هپاتیت A است، ماهی و دیگر فراورده‌های دریایی را از مراکز بهداشتی تهیه کنید، آنها را بطور کلی بپزید و در رستوران‌های دریایی نامطمئن غذا نخورید.در صورت دسترسی نداشتن به آب لوله‌کشی سالم، به‌خصوص در لحظه سفر حتما آب معدنی بنوشید و شربت‌ها و نوشیدنی‌های غیربهداشتی مصرف نکنید.

 

غذایی‌های خام مانند سبزیجات و میوه‌ها را حتما به خوبی بشویید و ضدعفونی کنید.زخم و جراحت را با مواد ضدعفونی تمیز کنید.در صورت ابتلا به این بیماری یا رابطه با بیمار ضروری است دست‌ها بعد از خدمات بهداشتی و قبل از بهره برداری از مواد غذایی و غذا خوردن بطور کلی شسته شود تا احتمال سرایت کم شود.

 

• جلوگیری از هپاتیت‌های B و C: تست تشخیص هپاتیت B برای همه ی خانم‌های باردار در اولین مراجعه به پزشک پیش نهاد می‌شود چونکه عفونت برای خانم آبستن خطرناک است و در صورت ابتلا میتواند عامل سقط جنین باشد.مردم در معرض اخطار از نمونه مبتلایان به ویروس HIV خوب است تست هپاتیت B و C بدهند چونکه بیماری معمولا سال‌ها بدون علامت بارزی پیشرفت میکند.

 

• اعمال بهداشتی روابط زناشویی در صورت ابتلای همسر به بیماری رعایت شود.لحظه پرستاری از بیمار و رابطه با خون، بهره برداری از دستکش و لباس خوب ضروری است.هرگز از سوزن‌های تزریق انسولین یا سرنگ مشترک استفاده نشود.لحظه خالکوبی و تاتو حتما از بهره برداری از وسایل یکبارمصرف یا بطور کلی استریل‌شده اطمینان حاصل شود.

 

تزریق واکسن هپاتیت B در بدو تولد، ۲ و ۶ ماهگی نوزاد ضروری است. برای مردم ضعیف مانند مبتلایان به ویروس HIV نیز با استناد به نظر پزشک تجویز می‌شود. با این وجود هنوز واکسن هپاتیت C نیست.در صورت ابتلا به این ویروس، تمام وسایل شخصی بیمار باید در دست خودش باشد و هر وسیله‌ای مانند سرنگ که آلوده به خون می‌شود نیز بطور کلی استریل شود.

 

• پیش گیری از هپاتیت سمی: دوز مصرف داروهای شیمیایی، به‌خصوص داروهایی با فروش آزاد مانند استامینوفن و حتی داروهای گیاهی باید بطور کلی رعایت و از مصرف خودسرانه و تغییر دوز دارو پرهیز شود. داروها را باید در محلی امن و دور از دسترس کودکان نگه داشت.اعمال بهداشتی و محافظتی در مقابل مواد شیمیایی و سمی مورد استقبال باشد.

 

 

مجله تفریحیو سلامتی سیرداغ با تجمیع مطالب نکات مهم پیرامون بیماری التهاب کبد در جهت جلب رضایت خوانندگان عزیز تلاش مداوم دارد. خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت و پزشکی
تبلیغات