خبرهای ویژه

» سلامت و پزشکی » پیرامون لخته خون در پا و نشانه وجود آن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۶ - ۰:۱۹

 کد خبر: 24565
 18 بازدید
 دیدگاه‌ها برای پیرامون لخته خون در پا و نشانه وجود آن بسته هستند

پیرامون لخته خون در پا و نشانه وجود آن

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “پیرامون لخته خون در پا و نشانه وجود آن” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم. پیرامون لخته خون در پا و نشانه وجود آن ممکن هست عمده عاملی تهدیدکننده برای زندگی انسان به نظر نرسند, با اینحال لخته های خون […]

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “پیرامون لخته خون در پا و نشانه وجود آن” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم.

پیرامون لخته خون در پا و نشانه وجود آن

ممکن هست عمده عاملی تهدیدکننده برای زندگی انسان به نظر نرسند, با اینحال لخته های خون که در سیاهرگ های پا شکل میگیرند, اگر درمان نشوند و یا به طرز طبیعی از بین نروند, ممکن هست از سیاهرگ های پا جدا شده و بهمراه جریان خون به ریه ها وارد شوند که تحت این شرایط باعث آمبولی ریوی «PE» می‌شوند.

 

در اکثر موارد, یک لخته خون پا به دلیل سفرهای طولانی مدت و بی تحرکی بدن – بعنوان مثال, عدم جنبش در فضاهای تنگ مانند هواپیما یا اتوبوس که امکان کشش پاها یا ایستادن و قدم زدن عمده نیست – شکل می‌گیرند. پیشتر با عده ای از علامت ها که ممکن هست از وجود یک لخته خون خطرناک در پا جریان داشته باشند, اکثر آشنا می‌شویم.

 

قرمزی

تغییر رنگ خفیف در پوست ناحیه لخته خون اغلب یکی از اولین علامت های شکل گیری ترومبوز «یا لخته» در سیاهرگ هست. دلیل تغییر رنگ پوست بسیار ساده هست; آلبوم های متراکم از خون پایین سطح پوست با بزرگتر شدن اندازه نمایان‌تر می‌شوند.

 

اگر به طرز مداوم با وصله های قرمز رنگ پوست در پاهای خود مواجه میشوید, مخصوصا پس از صدمه دیدگی یا رفتار جراحی, باید این مساله را با دکتر خود در بین بگذارید. مشخصه قرمزی پوست ناشی از لخته خون در پا این هست که با گذشت لحظه از بین نمیرود و یا بدون هیچ علتی قابل دیدن ای تشدید میشود.

 

تورم

تورم دردناک ممکن هست در محل لخته خون شکل بگیرد, مخصوصا اگر لخته در ناحیه قدم, قوزک یا ساق پا شکل گرفته باشد. این فضاهای حاوی تراکم های بافتی و استخوانی گسترش یافته میباشند و شرایط برای بدن به منظور از میان بردن طبیعی لخته خون شکل گرفته را پیچیده تر می‌شود.

 

یکی از علامت های مشخصه تورم مرتبط با لخته خون این هست که به درمان های معمول مانند سود گیری از کمپرس های گرم یا سرد واکنشی نشان نمی‌دهد. از طرف دیگر, تورم ممکن هست بدون دلیل مشخصی به ناگاه تشدید شود و یا ممکن هست بدون هیچگونه صدمه خارجی به ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته شکل گرفته باشد.

برای شما نیز جالب است؟  نشانه های فوری و ابتدایی نزول قند خون

 

گرمای پوست

لخته شدن خون اغلب باعث تغییر در دما میشود. در لخته های خون پا, دمای پوست در ناحیه ای که لخته خون قرار دارد, ممکن هست گسترش یابد و لحظه لمس بطور کلی این اختلاف دما احساس شود.پوست گرم اغلب با علامت های دیگر از نمونه خارش و حالتی ضرباندار همراه هست. امثال دیگر علامت ها, این شرایط نیز به درمان های خانگی واکنش چندانی نشان نمیدهد و در صورت عدم درمان با گذشت لحظه تشدید خواهد شد.

 

غش کردن

غش کردن و احساس سرگیجه ممکن هست در صورت ناتوانی بدن برای از میان بردن لخته خون به طرز طبیعی, یا در صورت جدا شدن و حرکت لخته به سوی ریه ها رخ دهند. سرگیجه ممکن هست اکثر زمانی که از حالت خوابیده یا نشسته بر می خیزید, شکل بگیرد, و به دلیل ماهیت غیر ویژه این علامت, شمار فراوانی از مردم آن را با امکان وجود لخته خون مرتبط نمی‌دانند.

 

از دست دادن هوشیاری علامت ای جدی شمرده میشود که باید دلیل دقیق آن به وسیله دکتر واضح شود. این حالت اخطار ایجاد صدمه های جدی را بهمراه دارد بدلیل آنکه ممکن هست سر یا دیگر بخش های دلنازک بدن لحظه فرو افتادن به نقطه ای برخورد کنند.

 

گسترش تپش قلب

با بزرگ شدن اندازه لخته خون, بدن تلاش خود برای از میان بردن آن را اکثر میکند و سخت‌تر کار کردن اندام های حیاتی مانند قلب به گسترش تپش آن منجر میشود. اضطراب در عملکرد قلب می‌تواند علامت دهنده این باشد که لخته خون پا را ترک کرده و به دیگر بخش های بدن سفر کرده هست. اگر اینگونه باشد, شما ممکن است علامت های دیگری از نمونه درد تیز و شدید در قفسه سینه که لحظه تنفس عمیق تشدید میشود را نیز تجربه خواهید کرد.

برای شما نیز جالب است؟  با اولین علایم مسمومیت غذایی آشنا شوید

 

گسترش تپش قلب می‌تواند باعث علامت های روانی از نمونه اضطراب و در موارد شدید, حملات هراس شود. اگر بدون بازرسی باقی بماند, آهنگ سریع و مداوم تپش قلب می‌تواند به سختی های پزشکی دیگر نیز منجر شود, و از این جهت مراجعه به دکتر و بررسی دقیق شرایط ارزش دارد.

 

خستگی

هر مریضی, مانند یک لخته خون, سیستم ایمنی بدن را مجبور به اضافه کاری می‌کند که می‌تواند شکل گیری احساس خستگی و ناتوانی را بهمراه داشته باشد. امثال بسیاری دیگر از علامت های ترومبوز سیاهرگی عمقی, خستگی می‌تواند علامت ای غیر ویژه شمرده شده و از این جهت, تشخیص ریشه شکل گیری آن سخت باشد. با این وجود, اگر به طرز مداوم احساس خستگی میکنید, دقت به علامت های دیگر وجود لخته خون ارزش دارد.

 

مشخصه خستگی مرتبط با لخته خون این هست که بدون هیچ دلیل مخصوصی به ناگاه شکل میگیرد. به بیان دیگر, حتی اگر یک فعالیت جسمانی شدید انجام نداده باشید نیز ممکن هست احساس ناتوانی در شما شکل بگیرد و حتی بعد از خواب کافی باز هم احساس خستگی کنید.

 

تب

یک لخته خون, مخصوصا اگر جدا شده و وارد جریان خون شده باشد, ممکن هست باعث تب خفیف شود. افزون بر گسترش دمای بدن, علامت های تب شامل تعریق یا لرز, سردرد مداوم, ضعف بدن, کم آبی بدن, و کاهش اشتها می‌شوند.

 

در موارد شدید, تب میتواند باعث شکل گیری علامت هایی از نمونه تحریک پذیری و اختلالات ایجاد و خو, گیجی, تشنج, یا حتی توهم شود. این علامت ها اغلب زمانی رخ میدهند که دمای هسته بدن در دامنه بسیار بالا, بین ۳۹.۴ و ۴۱.۱ درجه سلسیوس باشد.

 

حساسیت به لمس

گاهی پوست اطراف لخته خون, حتی اگر در اعماق پا باشد, ممکن هست درمقایسه با لمس دلنازک شود, بدون اینکه علامت ای از کبودی روی سطح پوست باشد. همین طور, سیاهرگ های پایین سطح پوست در ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته ممکن هست قابل دیدن شوند, با اینکه این شرایط تا وقتی که لخته خون به اندازه نسبتا بزرگی نرسیده باشد, رخ نمی‌دهد.

برای شما نیز جالب است؟  دلیل بدن درد و لرز وقتی دمای بدن پایین است

 

دقت داشته باشید که حساسیت به لمس ممکن هست در هر دو پا شکل بگیرد, حتی اگر یکی از آن ها تحت تاثیر لخته خون قرار گرفته است. این ممکن هست به دلیل سود گیری اکثر از پای قوی‌تر به طرز ناخودآگاه باشد, که به نوبه خود فشار عضلانی و مفصلی را تحریک می‌کند که درد و حساسیت به لمس را در پی دارد.

 

بدون علامت

حدوداً نیمی از افرادی که یک لخته خون در پا «یا ترومبوز سیاهرگی عمقی» را تجربه میکنند, علامت های اندک یا هیچ علامت ای دارند. در شرایطی که یک لخته خون بدون علامت معمولاً جریان از این دارد که ترومبوز هنوز به مرحله ای جدی نرسیده هست, با اینحال پیوسته نیز اینگونه نیست. حتی لخته های خون بزرگ که نیاز فوری به دقت پزشکی دارند قادر اند گاهی اوقات بدون هیچ علامت ای باشند و در جریان خون حرکت کنند.

 

اگر در معرض اخطار قرار دارید, این یکی از دلایل ارزش انجام فعالیت هایی هست که از شکل گیری لخته های خون جلوگیری می‌کنند. سود گیری از پوشاک راحت, پرهیز از ایستادن و نشستن برای مدت لحظه بیش از یک ساعت, کاهش مصرف نمک, و اکتیو باقی ماندن از جهت جسمانی از نمونه اقداماتی میباشند که میتوانید مطلوب قرار دهید.

 

سیاهرگ های متورم

گاهی اوقات, یک لخته خون سرسخت خود را از روش تورم در سیاهرگ های سطحی, یا اطراف قسمتی از پا که گسترش می‌یابد, نشان خواهد داد. اگر پدیده ای نمونه را در دیگر قسمت های بدن تجربه نمیکنید, باید دقت ویژه ای به این علامت داشته باشید.

 

در اکثر موارد, سیاهرگ های متورم عوارض یا مشکلاتی را باعث نخواهند شد. در چنین موقعیتی, در مواردی که لخته خون فشار زیادی روی رگ های خونی اطراف وارد می‌کند, امکان پارگی داخلی می باشد و قرمزی یا کبودی تشدید شده را باعث شود.

 

 

مجله تفریحیو سلامتی سیرداغ با تجمیع مطالب پیرامون لخته خون در پا و نشانه وجود آن در جهت جلب رضایت خوانندگان عزیز تلاش مداوم دارد. خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت و پزشکی
تبلیغات