خبرهای ویژه

» دانستنی ها » چرا انسان ها در محیط تاریک خوابشان می گیرد؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۰ - ۲۱:۴۸

 کد خبر: 19197
 18 بازدید
 دیدگاه‌ها برای چرا انسان ها در محیط تاریک خوابشان می گیرد؟ بسته هستند

چرا انسان ها در محیط تاریک خوابشان می گیرد؟

اگر به مطالب علمی علاقه مندید، خواندن نوشته”چرا انسان ها در محیط تاریک خوابشان می گیرد؟” به شما توصیه میکنیم. چرا انسان ها در محیط تاریک خوابشان می گیرد؟  معمولا محیط تاریک دلیل می‌شود که ما خوابمان بگیرد و مکان های روشن ما را بیدار نگه می دارند حتی اگر بدنمان به خواب نیازمند باشد. دانش […]

اگر به مطالب علمی علاقه مندید، خواندن نوشته”چرا انسان ها در محیط تاریک خوابشان می گیرد؟” به شما توصیه میکنیم.

چرا انسان ها در محیط تاریک خوابشان می گیرد؟ 

معمولا محیط تاریک دلیل می‌شود که ما خوابمان بگیرد و مکان های روشن ما را بیدار نگه می دارند حتی اگر بدنمان به خواب نیازمند باشد. دانش پژوهان خاطر تاثیر نور بر چرخه خواب و بیداری را کشف کردند.به نقل از ساینس، تعداد فراوانی از ما شنیده‌ایم زمانی که تاریک هست احساس خواب و در نور احساس بیداری داریم، با اینحال چرا نور و تاریکی در ریتم هرروز تاثیر دارند و چرخه خواب و بیداری را تنظیم میکنند.

 

نتایج بررسی ها واپسین ممکن هست بخشی از این سوالات را جواب دهد.خوابیدن در تابستان بعد از طلوع خورشید بسیار سخت هست و نیاز به پرده ضخیم برای تاریک شدن محیط هست؛ در حقیقت نور منجر به بیداری خواهد شد، با اینحال چرا این موضوع می‌افتد؟دانش پژوهان موسسه تکنولوژی کالیفرنیا «Caltech» در پاسادنا بر روی تاثیر نور بر خواب بررسی کردند و نتایجی به دست آوردند.

 

دانش پژوهان پیش از این گیرنده‌های چشم که نور در خواب و بیداری بر انها تاثیر مستقیم دارد و این که به چه نحو مغز از این معلومات برای خواب و بیداری سود گیری می کند را بررسی کردند.وندی چن، نویسنده این بررسی اولین تست را بر روی ماهی و یک پروتئین ویژه با اسم prokineticin 2 «Prok2» انجام داد.

 

نتایج این تست نشان داد ماهی‌هایی که سطح Prok2 در انها اکثر بود، علاقه داشتند در طول روز به خواب رفته و در شب بیدار بمانند.نتایج حاکی از آن بود که Prok2 برای تنظیم اثر نور در بیداری و تاریکی بر خواب‌آلودگی موثر هست.پژوهشگران جهش‌های ژنتیکی Prok2 و گیرنده آن را در ماهی تحریک کردند تا دریابند نور به چه نحو بر الگوی خواب و بیداری تاثیر میگذارد.

برای شما نیز جالب است؟  دختر ایرانی یاسمین مقبلی فضانورد تازه ناسا

 

انها اظهار کردند: بررسی ها بیشتری ضروری هست تا دریابیم که ژن‌ها و نورون‌‎ها در انسان بر خواب تاثیر می گذراند و این که نوروپپتید Prok2 اثر مشابهی بر روی انسان میگذارد یا نه.دانش پژوهان اظهار کردند: سطوح بالای Prok2، سطح گالانین که یک نوروپپتید در هیپوتالاموس قدامی مغزی هست را گسترش میدهد و نقش مهمی در تنظیم خواب دارد.

 

انها متوجه شده اند اگر بررسی‌ها نشان دهد که این پروتئین‌ها به طرز نمونه در مغز انسان رفتار میکنند، نتایج این بررسی راه را برای کشف داروهای التیام‌دهنده خواب یا خواب‌آلودگی هموار میکند.پروفسور دیوید پروبر اظهار کرد: عده ای از ماهی‌ها مانند انسان در طول روز بیدار و در شب خواب میباشند و گاهی در روز چرت می زنند و در شب بیدار می شوند و از این لحاظ بسیار شبیه به انسان‌ میباشند.

 

این بررسی نشان داد سطح Prok2 نقش مهمی در تنظیم تعادل صحیح بین خواب و بیداری در طول روز و شب دارد.نتایج این بررسی در نشریه Neuron پخش شده هست.
 

 

در بیشتر مواقع میتوانید مطالب علمی مثل نوشته چرا انسان ها در محیط تاریک خوابشان می گیرد؟ را در سیرداغ بخوانید و به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : دانستنی ها
تبلیغات