خبرهای ویژه

» دانستنی ها » چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۹ - ۱:۳۶

 کد خبر: 24811
 31 بازدید
 دیدگاه‌ها برای چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟ بسته هستند

چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟

اگر به مطالب علمی علاقه مندید، خواندن نوشته”چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟” به شما توصیه میکنیم. چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟ چهار سیاره سنگی, چهار غول گازی, چند سیاره کوتوله کوچکتر که از خاک و یخ تشکیل شدند و مجموعۀ بی شماری از قمرها و اجرام کوچکتر, همگی فرصتی محشر برای […]

اگر به مطالب علمی علاقه مندید، خواندن نوشته”چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟” به شما توصیه میکنیم.

چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟

چهار سیاره سنگی, چهار غول گازی, چند سیاره کوتوله کوچکتر که از خاک و یخ تشکیل شدند و مجموعۀ بی شماری از قمرها و اجرام کوچکتر, همگی فرصتی محشر برای مطالعه و مسحور شدن به وسیله این اشیا نجومی ممکن آورده هست.

 

به این آلبوم خورشید و کمربند سیارک ها و کمربند کویپر و دنباله دارها را نیز اضافه کنید و مطالعه همین مقدار برای سرگرم نگه داشتن شما تا اتمام عمر کافی خواهد بود. با اینحال چرا اشیا بزرگ در منظومۀ شمسی کروی میباشند؟

 

منظومه شمسی ما از یک سحابی که ابری متشکل از گرد و غبار و گاز بود شروع به شکل گیری کرد

برای جواب به این پرسش ابتدا باید چگونگی عملکرد گرانش در شکل گیری منظومه شمسی را درک کنیم; براساس پذیرفته شده ترین نمونه از تشکیل سیارات و ستارگان «و یا فرضیه سحابی» منظومه شمسی ما از یک سحابی که ابری متشکل از گرد و غبار و گاز بود شروع به شکل گیری کرد.

 

بر عرصه این احتمال حدود ۴/۵۷ میلیارد سال پیش رویدادی به وقوع ضمیمه که دلیل در هم فشردگی گرانشی این گازها گردید. این حادثه ممکن هست عبور یک ستاره و یا برخورد امواج شوک ناشی از یک انفجار ِ ابرنواختری بوده باشد.

 

با اینحال نتیجه این بود که در اثر این در هم فشردگی گرانشی, مقادیری از این گازها و غبار در مناطقی فشرده تر جمع شدند و خود این جاهای چگال تر, شروع به جذب مواد اکثر از گازها و غباراطراف خود کرد. در حالی‌که قانون بقای اندازۀ حرکت دلیل گردش این مواد به دور خود می گشت, گسترش فشار نیز دلیل گرم شدن این گازها گردید و بالاخره اکثر این مواد در کره ای در مرکز این گاز گردهمایی کرده و خورشید را شکل دادند در حالی که مابقی مواد به روش دیسکی در اطراف مرکز به گردش در آمده و دیسک پیش سیاره ای را ایجاد کردند.

برای شما نیز جالب است؟  مطالب جالب پیرامون شیوه زندگی موریانه ها

 

سیارات در این دیسک در اثر گرانش و جمع شدن ذرات و تشکیل اجسام بزرگتر بوجود آمدند. فلزات و سیلیکات ها به خاطر دارا بودن نقطه جوش بالا این توانایی را داشتند تا در نزدیکی خورشید حالت جامد خود را حفظ کنند و همین مسئله دلیل بوجود آمدن سیارات سنگی مانند عطارد, ناهید, زمین و مریخ در نزدیکی خورشید گردید. با اینحال از آنجایی که عنصر های فلزی تنها کسر گوچکی از سحابی خورشیدی را شامل میشدند این سیارات سنگی امکان افزایش اکثر و بزرگتر شدن را نیافتند.

چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟

سیارات در این دیسک در اثر گرانش و جمع شدن ذرات و تشکیل اجسام بزرگتر بوجود آمدند

 

در مقابل سیارات غول جسد گازی مانند خریدار, زحل, اورانوس و نپتون فراتر از نقطه ای بین مدار مریخ و خریدار شکل دریافت کردند. در این ناحیه مواد فرار به قدر کافی خنک میباشند و این امکان را یافتند تا قادر باشند جامد باقی بمانند.

 

از آنجایی که مواد یخی تشکیل دهندۀ این سیارات بسیار اکثر از فلزات و سیلیکای سیارات سنگی داخلی بودند به این سیارات اجازه داد تا به حد کافی افزایش کنند و سنگین شوند تا قادر باشند اتمسفر عظیمی از هلیوم و هیدروژن را جذب کنند. مانده مواد موجود در دیسک پیش سیاره ای که تشکیل سیاره ندادند در فضاهای که امروزه کمربند سیارکی, کمربند کویپر و ابر اورت خوانده میشود, جمع شدند.

 

با اینحال برای درک کردن به عاملی که دلیل کروی شدن سیارات گردید باید با مفهومی به اسم تعادل هیدرواستاتیک آشنا شویم; تعادل هیدرواستاتیک در اخترفیزیک به حالتی اشاره دارد که بین فشار گرمایی که از درون یک سیاره به جهت بیرون می باشد و فشار جرم مواد این سیاره که به سوی داخل می باشد تعادلی برقرار شود.

برای شما نیز جالب است؟  بزرگترین مخلوقات جهان را بشناسید +تصویر

 

این حالت زمانی رخداد میوفتد که یک ستاره یا سیاره یا شبه سیاره به قدر کافی پرجرم شود که نیروی حاصل از گرانش این مواد دلیل فشرده کردن اکثر این مواد به شکلی هندسی با بیشترین سود وری یا به عبارت دیگر شکل کروی گردد و به طرز معمول اجرام نجومی زمانی به این قسمت کار میرسند که قطرشان از هزار کیلومتر تجاوز کند. «با وجود این این اندازه به چگالی مواد تشکیل دهندۀ انها نیز بستگی دارد»

 

بر طبق تعریف اتحادیه بین المللی اخترشناسی «سیاره» چنین خصوصیاتی دارد;

 

۱- به دور خورشید یا یک ستاره می‌چرخد.

 

۲- جرم کافی برای گرانش خود را دارد تا بر نیروهای اجسام صلب«سخت» غلبه کند و با این وجود حاوی شکلی حدوداً گرد و حاوی تعادل هیدرواستاتیک هست.

 

۳- تمام مسیر «مدار» خود را از اجرام ریز و درشت در نزدیکی اش را پاک‌سازی کرده هست.

 

این سازمان از طرف دیگر تعریف «سیاره کوتوله» را این چنین بیان می‌کند;

 

۱- به دور خورشید یا یک ستاره می‌چرخد.

 

۲- جرم کافی برای گرانش خود را دارد تا بر نیروهای اجسام صلب «سخت» غلبه کند و با این وجود حاوی شکلی حدوداً گرد و حاوی تعادل هیدرواستاتیک هست.

 

۳- تمام مسیر «مدار» خود را از اجرام ریز و درشت جارو نکرده هست «آن ها جذب یا دفع نکرده» ۴- قمر یک سیاره نیست.

 

 

در بیشتر مواقع میتوانید مطالب علمی مثل نوشته چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟ را در سیرداغ بخوانید و به دوستان خود معرفی کنید.

برای شما نیز جالب است؟  حقایق جالب و خواندنی پیرامون مصرف آب معدنی

برچسب ها : , ,
دسته بندی : دانستنی ها
تبلیغات