خبرهای ویژه

» سلامت و پزشکی » کمبود آهن در بدن و اخطار بیماری کم خونی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۴ - ۲۰:۵۴

 کد خبر: 19717
 12 بازدید
 دیدگاه‌ها برای کمبود آهن در بدن و اخطار بیماری کم خونی بسته هستند

کمبود آهن در بدن و اخطار بیماری کم خونی

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “کمبود آهن در بدن و اخطار بیماری کم خونی” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم. کمبود آهن در بدن و اخطار بیماری کم خونی  در اثر کمبود آهن در بدن اگر شدید باشد کم خونی ایجاد خواهد شد، این سخت […]

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “کمبود آهن در بدن و اخطار بیماری کم خونی” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم.

کمبود آهن در بدن و اخطار بیماری کم خونی 

در اثر کمبود آهن در بدن اگر شدید باشد کم خونی ایجاد خواهد شد، این سخت مخصوصا برای خانم ها ایجاد خواهد شد. کمبود آهن میتواند بر عملکرد صحیح مغز اثر سوء بگذارد، رفتار فرد را تغییر دهد، و در شغل و زندگی ایشان اثرگذار میشود. کمبود آهن، سیستم ایمنی بدن فرد را کاهش می‌دهد و توانایی بدن را برای مقاومت در مقابل عفونت ها کاهش می ده

 

این نوشته به شما کمک میکند دریابید به چه نحو میتوانید آهن بدنتان را به خوبی تأمین کنید یا اگر دچار کمبود آهن هستید با دانستن علائم آن به دکتر مراجعه کنید و مانع افزایش این سخت و مبدل آن به کم خونی شوید.

 

کمبود آهن وقتی بوجود می‌آید که ذخیره آهن بدن شما به قدری کم شده هست که دیگر پاسخگوی نیاز بدن نیست. وقتی که کمبود آهن جدی می‌شود، در پی آن کم خونی بوجود می‌آید و این همان مشکلی هست که کم خونی فقر آهن نامیده میشود. گرچه انواع دیگری از کم خونی ها نیز می باشد؛ مانند کمبود فولات و کمبود ویتامین ب ۱۲.

 

باید در نظر گرفت که کمبود آهن می‌تواند بر عملکرد صحیح مغز اثر سوء بگذارد، رفتار فرد را تغییر دهد، و در شغل و زندگی ایشان اثرگذار شود. کمبود آهن، توان سیستم ایمنی بدن فرد را کاهش می‌دهد و با این وجود توانایی بدن برای مقاومت در مقابل عفونت ها کاهش می یابد.

برای شما نیز جالب است؟  عفونت گوش می تواند به مغز انسان سرایت کند

 

برخی از اثرات در ابتدا کمبود آهن وابسته به این مشکلات هست:
۱. ناتوانی در جذب آهن،
۲. خون ریزی،
۳. رژیم های خوراکی حاوی میزان اندک آهن،
۴. مصرف غذاهایی که جذب آهن را کاهش می‌دهند یا مانع جذب آهن میشوند،
۵. عفونت ها،
۶. خون ریزی در اثر انگل های روده ای،
۷. سوءتغذیه،
۸. و نیز برخی مریضی ها.

 

برخی از علائمی که نشان میدهد، بدن شما آهن کافی دریافت نمی‌کند، عبارت اند از:
۱. خارش پوستی،
۲. خستگی،
۳. رنگ پریدگی،
۴. کم اشتهایی،
۵. کاهش توان تمرکز،
۶. کاهش هوشیاری،
۷. کمبود هموگلوبین «در تست خون واضح میشود»،
۸. کاهش توان یادگیری،
۹. سردی دست ها و پاها،
۱۰. فروبردن زبان،
۱۱. سردرد،
۱۲. ریزش مو،
۱۳. سرگیجه،
۱۴. ناخن های صدمه پذیر،
۱۵. تنگی نفس،
۱۶. تپش قلب، یا تپش قلب نامنظم،
۱۷. و خستگی عمومی
۱۸. درد سینه.

 

اگر یک یا چند مورد از مشکلات بیان شده در بالا را در بدنتان دیدن میکنید، توصیه ما به شما این هست که حتماً با پزشکتان رابطه بگیرید و از ایشان بخواهید که با تست خون، وجود سخت کمبود آهن یا دیگر مشکلات را کشف کند. اگر وجود چنین مشکلی در تست خون به دست دکتر تأیید شد، محتمل است که ایشان مصرف مکمل های آهن فارغ از همه چیز یا بهمراه دیگر مکمل ها را مانند ویتامین ب ۱۲، فولات، یا ویتامین سی برای شما تجویز کند.

 

حال اگر بخواهیم اضافه بر مصرف این مکمل ها، تغییراتی را در رژیم خوراکی مان بوجود بیاورید، بهتر هست، توصیه های پایین را مطالعه و به اجرا درآورید.

برای شما نیز جالب است؟  نشانه های نفخ که حتما باید به پزشک مراجعه شود

 

برای گسترش میزان آهن بدنتان، راه های فراوانی می باشد:
۱- مصرف غذا های غنی از آهن
بدانیم: منابع مفید آهن شامل آلوها، اسفناج، سبزیجات با برگ های سبز، و جو هست.

 

بدانیم: منابعی با میزان مناسبی از آهن شامل ماهی، دانه های سویا، حبوبات، فندق، گوشت، و تخم مرغ هست.

 

۲- تلاش برای گسترش جذب آهن
مصرف ویتامین سی با مکمل آهن یا با غذا های غنی از آهن برای گسترش جذب آهن مصرف کنید.

 

بدانیم: قهوه و چای را بهمراه شیر یا بهمراه غذا های غنی از آهن مصرف نکنید. این دو خوراکی مانع جذب آهن در بدنتان می‌شود.

 

۳- یک نکته بهداشتی
در نظر بگیرید در زمانی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارید، ممکن هست در معرض آلودگی با آب‌های غیر آشامیدنی قرار بگیرید. مصرف آب آلوده اساس مریضی و عفونت در بدن شما را ممکن می آورد که بالاخره منجر به کم خونی خواهد شد.

 

۴- مصرف مکمل ها
هر مکملی که دکتر برای شما تجویز می‌کند، مصرف کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که دکتر، احتمال وجود مریضی های عفونی در بدن شما را بررسی کند؛ بدلیل آنکه در صورت وجود عفونت در بدنتان، با مصرف مکمل های آهن ممکن هست به روش بالقوه عفونت در بدن گسترش می یابد.

 

 

مجله تفریحیو سلامتی سیرداغ با تجمیع مطالب کمبود آهن در بدن و اخطار بیماری کم خونی در جهت جلب رضایت خوانندگان عزیز تلاش مداوم دارد. خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت و پزشکی
تبلیغات