خبرهای ویژه

» رژیم غذایی » کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۵ - ۲۳:۳۹

 کد خبر: 19944
 15 بازدید
 دیدگاه‌ها برای کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی بسته هستند

کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی

در باب رژیم و سلامتی نوشته”کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به استفاده شما دوستان عزیز. شما را به خواندن این نوشته دعوت میکنیم. کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی  معمولا رژیم غذایی مردم برای لاغری،بهمراه تحمل گرسنگی است که این […]

در باب رژیم و سلامتی نوشته”کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به استفاده شما دوستان عزیز. شما را به خواندن این نوشته دعوت میکنیم.

کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی 

معمولا رژیم غذایی مردم برای لاغری،بهمراه تحمل گرسنگی است که این کار از توان بسیاری خارج است و به همین دلیل تمایلی به رژیم ندارند. رژیم غذایی امکان دارد به دلایل متفاوتی متوقف شود با اینحال یکی از دلایل عمده ی آن گرسنگی است. ابراز ناراحتی افرادی که رژیم می‌گیرند از گرسنگی دلیل شد که شروع به نوشتن این مقاله بکنم.

 

اول باید ببینیم گرسنگی چه معنایی دارد؟

گفتن این که احساس گرسنگی انسان چیز پیچیده ای است، در حقیقت دور از حقیقت نیست. برای این که این مسئله را با جزئیات پوشش دهیم به سلسله ای از مقالات و یا ممکن است هم یک کتاب کامل نیاز داریم. بررسی ها برای پرده برداشتن از تعامل و تداخل هورمون های مختلف « مانند لپتین، گرلین، پپتید YY، GLP-1 و دیگر موارد »

 

که مقدار و نوع غذای مردم را نظارت میکنند ادامه دارد. تمام این هورمون ها سیگنال هایی به مغز ارسال میکنند که نه تنها گرسنگی، حتی فرآیندهای متفاوتی را هدایت میکنند.گاهی حتی غذا خوردن و یا گرسنه شدن، دلایل غیر فیزیولوژیکی دارد. به دلیل کسل شدن گرسنه می شویم، چون در مهمانی هستیم و از ما انتظار خوردن میرود غذا می‌خوریم، چون تبلیغ غذای مورد توجه مان را دیده ایم به سراغش می‌رویم و کلی دلایل دیگر.

 

جدا کردن دلایل روانی از دلایل فیزیولوژیکی به معنای ساده کردن تعریف گرسنگی نیست، حتی کار اشتباهی است چون هر دوی این‌ها قادر اند روی یکدیگر تاثیر بگذارند.

 

دیگر هرچه از پیچیده بودن گرسنگی گفتیم کفایت می کند و خوب است در جستجوی راه هایی باشیم تا با گرسنگی در طول رژیم غذایی کنار بیاییم چون اولین گام در مسیر تاثیر گذار بودن برنامه غذایی همین است. پیشتر می خواهم پیرامون راه هایی که کمک میکند بهتر قادر باشید گرسنگی را در طول رژیم غذایی نظارت کنید صحبت خواهم کرد.

 

۱- پروتئین بیشتری بخورید.
بسیاری در باب این بحث می کنند که در کوتاه مدت، کربوهیدرات سیرکننده تر است یا چربی و در چنین شرایطی ست که که معلومات نشان می دهد پروتئین از هر دوی این موادر سیرکننده تر است. بررسی ها پیرامون این مثال رو به گسترش است و نشان میدهد پروتئین می تواند در بلند مدت، مانع احساس گرسنگی شود.

 

به علاوه از طرف دیگر ثابت شده است در حالی‌که پروتئین « مانند ماهی های کم چرب، مرغ بدون پوست و حتی گوشت قرمز کم چرب » تا مدت فراوانی میتواند معده را به خود سرگرم کند یک فرد نمی‌تواند کالری فراوانی در یک وعده از آن دریافت کند.من همه وقت} می‌گویم دلایل بسیار عمده دیگری هم برای خوردن پروتئین در طول یک رژیم غذایی کاهش وزن می باشد

 

از جمله ثبات گلوکز خون و حفظ بافت عضلانی. به علاوه از طرف دیگر باید به این نکته نیز اشاره نمود که بسیاری از مزایای نسبت داده شده به رژیم های کم کربوهیدرات، بیشتر به دلیل گسترش پروتئین دریافتی در آنها است.

برای شما نیز جالب است؟  معرفی بهترین مواد غذایی مفید پرکالری

 

۲- میوه میل کنید.
میوه به دلایل عجیبی پیرامون رژیم غذایی بدنام شده است با اینحال این مسئله با حقیقت فاصله دارد. یکی از جنبه های گرسنگی با موقعیت گلیکوژن کبد سرکار دارد، وقتی گلیکوژن کبد خالی می شود، سیگنالی به مغز ارسال می شود که میتواند گرسنگی را تحریک کند، با این وجود تامین گلیکوژن کبد می تواند کمک کند مردم، احساس سیری بیشتری داشته باشند.

 

فروکتوز موجود در میوه برای تامین گلیکوژن کبد کار می کند و دوستانی که در برنامه غذایی کاهش وزن خود مقدار متعادلی میوه وارد کرده اند، احساس گرسنگی کمتری را گزارش داده اند. این گزینه را به دیگر خواص مفید میوه ها اضافه کرده و یادتان باشد میوه ی کامل میل کنید و تا جای ممکن از آب میوه ها دور بمانید.

 

۳- فیبر بیشتری میل کنید.
هیچ لیست غذایی بدون آوردن اسم فیبر نمی تواند کامل شود. فیبر میتواند حداقل از دو راه به افزایش گرسنگی کمک کند، در ابتدا کشش فیزیکی معده است که یکی از نشانه های مقدار غذای خورده شده است. وقتی معده به روش فیزیکی کشیده میشود مغز فکر میکند شما سیر شده اید. غذا های سرشار از فیبر با حجم بالا « غذاهایی که حجم بالا و کالری پایین دارند »، کشش معده را به خوبی انجام می دهند.

 

به علاوه از طرف دیگر از طرف دیگر، فیبر خالی شدن شکمی را کند می کند یعنی تحت این شرایط نرخ خارج شدن غذا از معده رو به کاهش میرود. غذایی که فیبر فراوانی دارد با نگه داشتن طولانی تر غذا در معده، به فرد رژیم گیرنده کمک میکند برای مدت لحظه بیشتری احساس سیری کند. در حقیقت می بایست از همان قدیم حرف مادرهایمان را که می گفتند سبزیجات بخور، گوش می‌کردیم.

 

۴- به اندازه ی متعادل چربی غذایی استفاده کنید.
جدا از بحثی که پیرامون کربوهیدرات مقابل چربی به آن اشاره شد، بررسی ها نمایش داده برنامه های غذایی که مقدار بسیار کمی چربی دارند دلیل می شود مردم، چه در کوتاه مدت و چه بلند مدت گرسنگی را تجربه کنند. چربی غذایی نیز درست مانند فیبر، خالی شدن معده را کند میکند.

 

با اینکه چربی های غذایی در کوتاه مدت، عمده قادر به دفع گرسنگی نیستند با اینحال دریافت مقدار کافی آن میتواند رژیم گیرنده را در بلندمدت راضی نگه دارد و مانع احساس گرسنگی شدید شود.رژیم های غذایی که چربی آن ها بسیار کم است، مزه ای شبیه به به مقوا دارند. این گزینه به بحث روانی رژیم غذایی گره خورده است

کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی

و مردم علاقه ندارند رژیمی که مزه ی خوشایندی ندارد را ادامه دهند . معمولا افرادی که این نوع برنامه ها را ادامه میدهند هم بعد از مدت کوتاه آن را رها میکنند. بررسی ها نمایش داده برنامه های غذایی حاوی چربی خوب، پایبندی مردم به رژیم را گسترش میدهند.

 

۵- ورزش
مردد بودم که در این مقاله به ورزش اشاره کنم یا نه چون واکنش به آن در یک رژیم غذایی میتواند بسیار دارای اختلاف باشد. به دلیل مکانیزم های بی شماری که با هم در رابطه هستند ورزش این پتانسیل را دارد که گرسنگی را گسترش دهد، آن را کاهش دهد و یا هیچ اثری رویش نداشته باشد. عده ای تفاوت بطور کلی فیزیولوژی هستند. از جهت دیگر، ورزش سرعت انتقال لپتین به مغز را گسترش میدهد که کمک میکند عده ای دیگر از سیگنال های گرسنگی بهتر کار کنند.

برای شما نیز جالب است؟  آب کردن چربی شکم را در 14 روز انجام دهید

 

از جهت دیگر دیگر عده ای مردم با ورزش، گلوکز خونشان کاهش پیدا می کند « این در ابتدا برنامه عمده امکان دارد اتفاق بیفتد » و میتواند دلیل تحریک گرسنگی شود. بسیاری از دانش پژوهان می‌گویند ورزش میتواند دلیل نظارت اشتها شود با اینحال این گزینه پیچیده تر از آن است که بخواهیم به سادگی چنین ادعایی کنیم.

 

عده ای مردم رژیمشان را با ورزش همراه می کنند و اینجاست که بحث روانی پیش می آید، یعنی فرد بعد از ورزش کردن با خود میگوید امروز مفید ورزش کردم چرا آن را با خراب کردن رژیمم بی اثر کنم از اینرو ورزش به این شکل روی مهار اشتهایشان تاثیر می گذارد.

 

ولی باید گفت گروهی دیگر از مردم هستند که از ورزش با اسم بهانه ای برای بیشتر خوردن استفاده می کنند. در اینجا هم عامل روانی دخالت دارد، فرد با خود بیان میکند با ورزش ۱۰۰۰ کالری، به اندازه چیزبرگم سوزاندم. به دلیل آنکه مردم معمولا میزان کالری که با ورزش می سوزانند را دست بالا می‌گیرند در انتهای همین ورزش یکی از عوامل پرخوری و خراب کردن برنامه غذایی کاهش وزنشان میشود.

 

پس با این وجود ورزش پیرامون این مثال دو رو دارد، در عده ای مردم دلیل گسترش تعهدشان به برنامه غذایی می شود و در عده ای نیز نتیجه ای معکوس دارد.

 

۶- روزه داری متناوب
روزه داری متناوب یکی از مواردی است که اخیرا در دنیا مورد قبول و مورد بهره برداری قرار می گیرد « نه به آن شکل روزه داری ما مسلمانان » با اینحال روشش حدودا همان است که یک فرد حدود ۱۶ تا ۲۰ ساعت غذایی نمی‌خورد و به جایش در یک دوره زمانی کوتاه، بیشتر غذای سهمیه اش را میل میکند. بررسی ها بسیاری تا این لحظه این سبک را مورد بررسی قرار داده اند و به این نتیجه رسیدند که واقعا مزایای فراوانی برای ما دارد.

 

این شیوه برای افرادی که دوست دارند یکی دو وعده مفصل در طول روز داشته باشند بینهایت مفید است و قادر اند با مشورت پزشکشان آن را امتحان کنند.

 

۷- در مقابل رژیم غذایی تان انعطاف پذیر باشید.
این هم نمونه دیگری از موضوعاتی است که نیازمند یک کتاب کامل پر از بحث است. بگذارید سوالی از شما بپرسم: اگر مقرر شده بود چیزی را که تصمیم گرفته اید هرگز نداشته باشید، چکار می‌کردید؟ فرض کنید چیزی بود که دوستش داشتید، تحت این شرایط واکنشتان چه بود؟ واضح است که علاقه تان به آن بیشتر می شد. طبیعت انسان آنچه را می خواهد که از آن نهی شده است.

 

حدس بزنید این پرسش در مسئله مطرح شده ما چه معنایی پیدا میکند؟ برای مردم زیادی از افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، رژیم گرفتن به معنای نخوردن فلان غذاها است که معمولا غذا های بد اسم می گیرند. وقتی رژیم گیرنده از غذای X محروم میشود به مرور می بیند میلش به آن، بیش از هر لحظه دیگری است.

برای شما نیز جالب است؟  تاثیرات نوشیدن بسیار کافئین در طول روز

 

رژیم گیرنده به مرور متوجه می شود وارد بازی قاچاق خوری شده و احساس گناه میکند سپس رژیمش را گناهکار می‌داند و آن را به کل کنار میگذارد. این احساس بد امکان دارد ایشان را بیشتر به سوی غذاها و خوردن احساسی سوق دهد با این وجود رژیم بطور کلی علیه ایشان رفتار میکند.

 

پیش نهاد میکنم هرگز به دلیل کاهش وزن، خود را از غذاهایی ویژه محروم نکنید چون عوامل متفاوتی در طول رژیم دلیل اذیت شدنتان می شوند. در ضمن وقتی یاد بگیرید با بهره برداری از تغییر در همان غذاهایی که همه وقت} می خوردید، وزن کم کنید در آتی نیز برای ثابت نگه داشتن وزن کم شده سخت نخواهید داشت.

 

بیشتر افرادی که با حذف یک دسته از غذاها وزن خود را کم میکنند حتی اگر به وزن فرضیه آل نیز برسند در دوره بعد از رژیم دچار سخت می‌شوند. چون قادر نیستند بین غذا های عادی و رژیم غذایی شان تعادل ایجاد کنند.

 

۸- تحمل کن یا چاق بمان!
می‌خواهم یک چیز را برای شما علاقه مندان روشن کنم و پیرامون این مثال شوخی هم ندارم، ممکن است عمده هم برای شما علاقه مندان خوشایند نباشد. حتی اگر تمام کارهایی که پیرامون شان صحبت کردم را نیز انجام دهید و تمام راهکارها را تمام و کمال اجرا کنید باز هم امکان دارد در طول رژیم کاهش وزن، کمی احساس گرسنگی داشته باشید.

 

حقیقت این است که کاهش وزن نیازمند این است که از آنچه در طول روز می سوزانید کمتر کالری دریافت کنید و این روند در عده ای مواقع دلیل احساس گرسنگی میشود. انتظار میرود افرادی که شدیدا اضافه وزن دارند و چاق هستند در مراحل ابتدایی رژیم درک کنند هیچ اشتهایی ندارند با اینحال حقیقت این است که نهایتا گرسنگی، روی زشت خود را نشان میدهد.

 

 به نوشته سیرداق به همین دلیل همه افرادی که رژیم می‌گیرند با این پرسش بنیادی روبرو هستند: چه جیزی برایم با اهمیت تر است؟ کاهش وزن یا خوردن این غذا؟ به همین دلیل است که انعطاف پذیر بودن در رژیم غذایی اهمیت بینهایت زیادی دارد. باید بتوانیم چنین غذاهایی را به راهی نظارت شده وارد برنامه غذایی خود کنیم و اجازه ندهیم کار به نقطه ای بکشد که خودمان را دور بزنیم.

 

با تمام این اوصاف هر کاری هم بکنید گرسنگی عضوی از رژیم غذایی است. بدین جهت ضروری است آن را قبول کنید و به حرکت در مسیر کاهش وزن ادامه دهید.نمونه دیگری از مشکلات ما این است که در طول کاهش وزن، حس بدی پیرامون گرسنگی داریم و از آن می ترسیم در حالی‌که گرسنگی برای یک فرد چاق به معنای چربی سوزی است. پس یا آن را قبول کنید یا چاق بمانید!

 

به دلیل داشته باشید بعد از انجام تمام کارهایی که گفته شد اگر باز هم احساس گرسنگی داشتید همین دو انتخاب ای که در عنوان شماره ۸ آمده پیش رویتان است!

 

 

مجله تفریحی و سلامتی سیرداغ تازه ترین مقالات مرتبط با سلامت مانند کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی را برای شما تجمیع میکند. همراه ما باشید و خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : رژیم غذایی
تبلیغات