بیماری افسردگی خود به خود درمان نخواهد شد

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “بیماری افسردگی خود به خود درمان نخواهد شد” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم. بیماری افسردگی خود به خود درمان نخواهد شد  تعداد فراوانی از مردم در اجتماع میباشند که به مریضی روانی افسردگی مبتلا می باشند با اینحال برای ...

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “بیماری افسردگی خود به خود درمان نخواهد شد” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم.

بیماری افسردگی خود به خود درمان نخواهد شد 

تعداد فراوانی از مردم در اجتماع میباشند که به مریضی روانی افسردگی مبتلا می باشند با اینحال برای درمان اقدام نمی کنند،باید دانست که این مریضی خود به خود درمان نمی‌شود. مدیرعامل مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بررسی‌هاي کشوری وزارت بهداشت نشان میدهد که 67.4درصد بیماران روانپزشکی برای درمان مراجعه نمی کنند و فکر میکنند، مریضی انها خود به خود مفید می شود.

 

احمد حاجبی اضافه کرد: اختلالات روانپزشکی به عوامل متفاوتی رابطه دارد که شامل عوامل جسمی، روانشناختی و اجتماعی هست، طبیعی هست که بخش‌هاي جسمی این مریضی به وزارت بهداشت مرتبط می شود و درمان‌هاي دارویی این اختلال اکثر برای درمان عوامل جسمی و بیولوژیک این مریضی‌ها هست.

 

مدیرعامل مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت اضافه کرد: وزارت بهداشت در حیطه اختیارات و مسئولیتی که دارد برای کاهش عوامل بیولوژیک و جسمی مریضی افسردگی و دیگر اختلالات روانی مخصوصا در شکل برنامه تحول سلامت کارهای مهمی انجام داده هست با اینحال حقیقت این هست که این اعمال کافی نیست.

 

وی گفت: کاری که در وزارت بهداشت برای بازرسی مریضی‌هاي روانپزشکی باید انجام شود این هست که سیستم غربالگری و شناسایی این بیماران تقویت شوند که اینکار انجام شده هست، برای اینکار از ابزارهای ضروری برای غربالگری در شبکه بهداشتی کشور سود گیری شده که هم پزشکان، هم صاحبنظران سلامت روان و هم روانپزشکان قادر باشند در این سیستم مبتلایان به اختلالات روانی را شناسایی کنند.

 

حاجبی اضافه کرد: غربالگری در ابتدا را صاحبنظران سلامت روان و حتی مراقبان سلامت که روانشناس نیستند در شبکه بهداشتی کشور انجام میدهند و اگر با استناد به ابزارهای تشخیصی که در دست این نیروها در تمامی کشور و مخصوصا در حاشیه شهرها قرار دارد، فرد مبتلا به اختلال روانی شناسایی شود، مردم مبتلا به سطح بعدی که روانشناس، دکتر یا روانپزشک هست، ارجاع می شوند.

 

وی گفت: اگر تشخیص افسردگی یا هر نوع اختلال روانی با تشخیص فرد کارشناس قطعی شود، درمان فرد شروع میشود.
وی گفت:‌ درمان این مردم به دو بخش درمان دارویی و غیر دارویی تقسیم میشود که درمان دارویی با نظر دکتر و روانپزشک و درمان غیر دارویی با حضور روانشناس و کارشناس سلامت روان انجام می شود.

 

**اختلالات روانی به اشتراک فقرا اکثر هست
حاجبی اضافه کرد: اختلالات روانپزشکی در جاهایی که شرایط اقتصادی و اجتماعی پایین‌تر هست مانند حاشیه شهرها اکثر هست، در همۀ جهان نیز به علاوه از طرف دیگر هست، محاسبه کشوری ایران نیز نشان میدهد که شیوع اختلالات روانی در کشور 23.6درصد و شیوع افسردگی 12.9درصد هست که این میزان در حاشیه شهرها اکثر هست.

 

وی درمورد برنامه وزارت بهداشت برای رفع انگ مریضی‌هاي روانی و گسترش مراجعه بیماران به دکتر گفت:‌ برنامه وزارت بهداشت گسترش سواد سلامت مردم و بالابردن سطح آگاهی‌هاي عمومی در اساس گسترش فرهنگ خودمراقبتی هست و باور داریم که اگر نتوانیم سطح سواد سلامت مردم را بالا ببریم، اجرای برنامه خودمراقبتی مردم مخصوصا در عرصه سلامت روان ممکن نیست.

 

حاجبی اضافه کرد: بسته آموزشی سلامت روان برای سطوح گوناگون آموزشی در اساس سلامت روان تدوین شده هست و باور داریم گسترش سواد سلامت روان مردم به کاهش انگ مریضی‌هاي روانپزشکی و گسترش مراجعه مردم به روانپزشک و روانشناس برای درمان این مریضی‌ها منجر می شود.

 

ایشان در جواب به این پرسش ایرنا که تخمین زده وزارت بهداشت از شرایط سواد سلامت مردم چیست گفت: این موضوعی هست که در آن ضعف داریم و تخمین زده دقیقی در این اساس نداریم، امسال باید تخمین زده دقیقی از شرایط سواد سلامت مردم را کسب کنیم تا بعد بتوانیم متوجه شویم که مداخلات وزارت بهداشت چقدر در افزایش وضع موجود موثر هست.

 

** سواد سلامت مردم پایین هست
مدیرکل سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت تاکید کرد: در کمال تاسف هیچ برآوردی درمورد شرایط سواد سلامت مردم نداریم با اینحال حتما میزان آن پایین هست چون میبینیم که بخش فراوانی از مردم به خاطر انگ مریضی روانی به کارشناسان سلامت روان مراجعه نمیکنند یا اگر مراجعه میکنند به موقع داروی خود را نمیخورند و دارویشان را از دیگران مخفی می کنند.

 

وی گفت: با بررسی کشوری که در وزارت بهداشت انجام دادیم، متوجه شدیم که تعداد فراوانی از افرادی که در جمعیت 15تا 64 به یکی از مریضی‌هاي روانی مبتلا میباشند، به روانپزشک و روانشناس مراجعه نکرده‌اند وقتی از آن ها خاطر را پرسیدم، 67.4درصد انها نگفتند پول نداشتیم، روانپزشک یا روانشناس نبود، خدمت گران بود یا دفترچه بیمه نداشتیم، گفتند که فکر میکردیم مریضی روانی خودش مفید می شود.

 

 به نوشته سیرداق حاجبی اضافه کرد: همین مهم نمایش دهنده شرایط ناگوار سواد سلامت مردم هست، از آنجاییکه مردم فراوانی در کشور میباشند که به طرز قطع مریضی روانی دارند با این وجود فکر می کنند خودش مفید میشود و به روانپزشک یا روانشناس مراجعه نمی کند.وی گفت: عده فراوانی از مردم هم برای درمان مریضی روانی خود به مردم غیر کارشناس مانند دوست و آشنا یا رمال و فالگیر مراجعه میکنند،

 

کاری که ما باید انجام دهیم این هست که سواد سلامت مردم را بالا ببریم تا شانس سوء سود گیری را کم کنیم.ایشان در انتهای اضافه کرد: وزارت بهداشت امسال برنامه ارتقای سواد سلامت مردم را شروع کرده هست با اینحال کاری که هنوز انجام نشده، این هست که شرایط موجود را از نظر میزان سواد سلامت روان مردم نمی‌دانیم،‌اینکار باید انجام شود تا بعد از آن بتوانیم میزان پیشرفت کشور را در این اساس ارزیابی کنیم.

 

 

مجله تفریحیو سلامتی سیرداغ با تجمیع مطالب بیماری افسردگی خود به خود درمان نخواهد شد در جهت جلب رضایت خوانندگان عزیز تلاش مداوم دارد. خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *