دختر افغانی خلبان هواپیماهای نظامی شد

امروز هم در سیرداغ در باب مطالب جالب و خواندنی خبری داریم با عنوان دختر افغانی خلبان هواپیماهای نظامی شد که امیدواریم مورد استقبال شما قرار گیرد. دختر افغانی خلبان هواپیماهای نظامی شد  دختر افغان موفق شد با پشتکار و تلاش چندان در راه علم, خلبان شود و اکنون در قسمت نیروی هوایی هواپیماهای نظامی ...

امروز هم در سیرداغ در باب مطالب جالب و خواندنی خبری داریم با عنوان دختر افغانی خلبان هواپیماهای نظامی شد که امیدواریم مورد استقبال شما قرار گیرد.

دختر افغانی خلبان هواپیماهای نظامی شد 

دختر افغان موفق شد با پشتکار و تلاش چندان در راه علم, خلبان شود و اکنون در قسمت نیروی هوایی هواپیماهای نظامی را به پرواز درمی آورد. صفیه هم لحظه که حاضر پرواز در پایگاه هوایی کابل میشود, بیان میکند: «وقتی یونیفرم نظامی‌ام را به تن می کنم, در مقام یک زن به خودم شدیدا سربلندی می کنم.» صفیه خلبان یک هواپیمای توربوپراپ C-208 هست که برای مقاصد ترابری نیروهای نظامی مورد سود گیری قرار می گیرد.

 

شانزده سال از حمله کشور آمریکا به افغانستان و سقوط طالبان در سال 2001 می‌گذرد. زنان این کشور اکنون حضوری پررنگ‌تر در جامعه مخصوصا پارلمان, دولت و نیروهای نظامی دارند. ولی باید گفت, باز هم سختی های ناشی از نگاه جامعه‌اي شدیدا محافظه‌کار به زنان در افغانستان دیده می شود؛ به زنان تنها برای انجام امور داخل منزل نگاه می شود و مسئله خشونت علیه زنان نیز باز هم مشکلی همه ي‌گیر در افغانستان به تعداد می رود.

 

در دوران جنگ داخلی افغانستان در دهه 90 میلادی, بانو فیروزی در کودکی بهمراه خانواده منزل و کاشانه‌شان در کابل را ترک کرده و در پاکستان پناهنده شدند. آن‌ها بی درنگ پس از سقوط طالبان به کشورشان بازگشتند.

 

ایشان در دوران پس از طالبان, وقتی که هنوز دانش‌آموز دوره دبیرستان بود, یک پیغام تبلیغاتی تلویزیونی را دیدن کرد که در آن از زنان برای پیوستن به نیروهای نظامی دعوت می‌شد. به همین دلیل, ایشان پس از آخر تحصیلی در آن آکادمی نظامی ثبت اسم کرد تا به سوی «مامور ارتباطات» نائل آید. سپس به دانشجویان آکادمی نظامی ابلاغ شد که نیروی هوایی در جستجوی استخدام زنان برای گذراندن دوره‌هاي خلبانی هست.

دختر افغانی خلبان هواپیماهای نظامی شد

کاپیتان فیروزی درون هواپیما پیش از پرواز

 

زن مثل افغانی

بانو فیروزی بهمراه ۱۲ زن دیگر اسم نویسی کردند, با اینحال تنها ایشان بود که موفق شد تمام امتحان‌هاي ورودی را با موفقیت بگذراند و وارد دوره تمرینی شود.ایشان حین گذراندن دوران آموزشی در ایالت غربی هرات با کاپیتان محمد جواد نجفی آشنا شد که بعدها با وی ازدواج کرد. کاپیتان فیروزی و کاپیتان نجفی دو سال پیش با هم ازدواج کردند. شوهر بانو فیروزی در این مدت پیوسته از مشوقان ایشان بوده هست.

 

 به نوشته سیرداق صفیه سال ۲۰۱۵ دوران آموزشی خود را تمام کرد. سپس اول فرزند خود “نرگس” را به جهان آورد و از نو به کارش ادامه داد. نرگس اکنون ۸ ماه سن دارد.گفتنی هست کاپیتان فیروز یکی از دو خلبان زن افغانستان هست با اینحال پنج زن دیگر نیز در حال گذراندن دوران آموزشی خود میباشند.

 

کاپیتان نیلوفر رحمانی در سال ۲۰۱۳ بعنوان اولین خلبان این کشور در سه دهه قبل شروع به کار کرد که گرچه از حیث هدایت یک هواپیمای اثبات بال, اولین زن در تاریخ این کشور شمرده می شود – پیشتر چندین خلبان زن در دوران افغانستان تحت خدمات رسانی شوروی در دهه ۸۰ میلادی فعالیت داشتند. گرچه کاپیتان رحمانی هم اینک برای گذراندن دوره‌هاي آموزشی هواپیماهای ترابری بزرگ‌تر مانند C-130 در ایالات متحده به سر میبرد.

 

صفیه فیروزی امیدوار هست بر زنان دیگر تاثیر بگذارد. ایشان میگوید: «بعنوان یک زن با بحران‌هاي فراوانی روبرو می شویم, با اینحال باید به شکلی با همه این سختی های دست و پنجه نرم کنیم.»ژنرال محمد رادمنش, سخنگوی معاونت وزارت دفاع افغانستان, میگوید ۱۹۵۰۰۰ نیروی نظامی در افغانستان سرگرم به خدمت میباشند

دختر افغانی خلبان هواپیماهای نظامی شد

که حدود ۱۸۰۰ نفر آنان زن میباشند. بر طبق قول وی, قرار هست زنان در هفت سال زمانی نه چندان دور به ۱۰ درصد ارتش این کشور را تشکیل دهند.

 

 

امیدواریم از خواند نوشته دختر افغانی خلبان هواپیماهای نظامی شد لذت برده باشید. در بیشتر مواقع میتوانید مطالب سیرداغ را برای دوستان خود ارسال کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *