زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟

اگر به مطالب علمی علاقه مندید، خواندن نوشته”زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟” به شما توصیه میکنیم. زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟ همه ما در فیلم ها زامبی ها را دیده ایم افرادی که به طرزعجیبی راه می‌روند و از خودشان بی اطلاع هستند. آیا در جهان حقیقی میتوان زامبی ...

اگر به مطالب علمی علاقه مندید، خواندن نوشته”زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟” به شما توصیه میکنیم.

زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟

همه ما در فیلم ها زامبی ها را دیده ایم افرادی که به طرزعجیبی راه می‌روند و از خودشان بی اطلاع هستند. آیا در جهان حقیقی میتوان زامبی شد؟ تصور این که زامبی‌ها یا مردگان متحرک حقیقی باشند به راستی خوفناک است، با اینحال به هر حال حدودا همه ما می‌دانیم که زامبی‌ها تنها موجوداتی خیالی هستند.

 

با اینحال عمده هم مطمئن نباشید! یقینا زامبی‌هایی که در فیلمهایی مانند «رزیدنت اویل» یا سریال «واکینگ دد» دیده‌ایم حقیقی نباشند با اینحال مواد سمی، انگلها و ارگانیسم هایی وجود دارند که قادر اند موجوداتی بدون فکر و زامبی مانند درست کنند.آیا این امکان می باشد که این موجودات روزی قادر باشند تا مغز پیچیده‌ای مانند مغز انسان را تحت کنترل خود در بیاورند؟

 

آیا امکان دارد که بالاخره روزی یک تکنولوژی دارویی از بازرسی خارج شود و مغز انسانها را در دست بگیرد؟ با دیجی رو همراه باشید تا با ده موجود خطرناکی که این توانایی را دارند آشنا شوید!

 

10- سرچماقیان ماری یا Ophiocordyceps
اوفیوکوردیسپس نوعی قارچ ویژه است که به عده ای از حشره‌ها در جنگلهای آفریقا حمله میکند.‌ هاگ‌های این قارچ وارد بدن مورچه‌ها می‌شوند و کنترل مغز انها را به دست میگیرند. این قارچ سپس به حشره حکم میدهد تا به بالای یک گیاه رفته و به پایین برگی که تا 25 سانتیمتر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته بچسبد.

 

به این خاطر مورچه پس از مدتی می‌میرد و قارچ شروع به افزایش در مغز این حشره مرده میکند. پس از این که قارچ به بالاترین مرحله در چرخه افزایش خود میرسد‌ هاگ‌های تازه ای را رها کرده و در جستجوی قربانی دیگری می‌گردد. آیا فکر میکنید این احتمال می باشد که این قارچ به بدن انسانها نیز آسیب برساند؟ خط داستانی بازی رایانه ای «The Last of Us» از همین فرضیه گرفته شده.

 

9- توکسوپلاسما گوندی
توکسوپلاسما گوندی یا «Toxoplasma gondii» انگل کوچکی است که بیش از هر چیزی وارد مغز موشها میشود. روند تفکر موشهایی که به این انگل مبتلا می‌شوند تغییر میکند و مثلا حیوان به جای اینکه از گربه‌ها بترسد، به سوی انها حمله میکند. محققان متوجه شده‌اند موشهایی که به توکسوپلاسما گوندی مبتلا میشوند

 

به بوی گربه و ادرار آن واکنش نشان می دهند و به سوی انها می‌روند. این موشها در طبیعت معمولا به دست همین گربه‌ها کشته یا خورده می‌شوند و از این حیث انگل وارد بدن گربه‌ها نیز میشود. همین طور گزارش‌هایی پخش شده که نشان میدهد عده ای از انسانها این انگل را از گربه‌ها دریافت کرده‌اند. با اینحال تا اکنون هیچ کدام از افرادی که به این انگل مبتلا شده‌اند نشانه‌هایی از رفتارهای غیر عادی نشان نداده‌اند.

 

8- عصب زایی
با استناد به بررسی که در عرصه سلول های بنیادی انجام شده، انسانها قادر خواهند بود تا خیلی زود اعضا و ارگانهایی از بدن که آسیب دیده‌ یا از بین رفته‌اند را ترمیم کنند. با اینحال تنها عضوی از بدن که توانایی از نو ایجاد شدن و ترمیم را ندارد مغز است از آنجاییکه وقتی که شخصی می‌میرد سلولهای بیرونی مغز فورا شروع به از بین رفتن میکنند.

 

در حقیقت لایه بیرونی مغز است که شخصیت هر فرد را شکل می‌دهد، خاطرات، احساسات، منطق و تفکرات هر کس در لایه بیرونی مغز ذخیره میشود و لایه‌های داخلی که شامل سلولهای بنیادی هستند عملکردهای در ابتدا و حیاتی ما مانند نفس کشیدن، غذا خوردن و راه رفتن را کنترل می‌کنند.

 

از این حیث تنها در صورتی که شخصی را فورا بعد از مردن زنده کنید لایه بیرونی مغز سالم میماند. اکنون موقعیتی را فرض کنید که شخصی پلید در آن اجسادی را که لایه بیرونی مغزشان از بین رفته است از نو زنده کند و به زامبی‌هایی دست بیابد که قدرت تفکر نداشته باشند. یقینا در حال تکمیل این امکان وجود نداشته باشد با اینحال به هر حال حداقل از جهت تئوری قابل انجام است.

 

7- جنون گاوی
آیا میدانستید که انسان‌ها هم به جنون گاوی مبتلا می‌شوند؟ این بیماری در انسانها با اسم «Creutzfeldt-Jakob» شهرت دارد و افرادی که به آن مبتلا میشوند حاوی علائم و رفتارهایی هستند که مشابهت فراوانی به زامبی‌های فیلم «28 روز بعد» دارد. از این نشانه‌ها میتوان به تغییر در راه رفتن، توهمات، تلوتلو خوردن و به زمین افتادن، کشیده شدن عضلات،

 

پرشهای میاوکلونیک و تشنج اشاره نمود که حدودا همه ی این نشانه‌ها در زامبی‌ها نیز دیده میشود! با اینحال باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که تا اکنون افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند هیچ نشانه‌ای از رفتارهای خشونت آمیز بروز نداده‌اند، با این وجود احتمال جهش بیماری و بروز نشانه های تازه همه ی وقت می باشد.

 

6- زامبی‌های‌ هائیتی

در طول تاریخ گزارش‌های فراوانی مبنی بر دیدن زامبی‌ها در جزیره‌ هائیتی ثبت شده است. با اینکه دانشمندان عصر تازه این خبر‌ها را تایید نمیکنند، با اینحال به هر حال این مسئله که مردم فراوانی در این جزیره با زامبی‌ها برخورد داشته‌اند خیلی باورنکردنی و خوفناک است. در سال 1997 یک مجله پزشکی بررسی ها و آزمایشات وسیعی

 

را بر روی 3 مورد از این زامبی‌ها در جزیره‌ هائیتی انجام داد و بالاخره نتیجه گرفت که هیچ کدام از این سه مورد زامبی‌های حقیقی نیستند. یکی از این مردم از اسکیزوفرنی رنج می برد و دو نفر دیگر در حقیقت هویت اشتباهی داشتند. با اینحال این تحقیق تنها در باب سه امثال انجام شده و گزارش‌های بیشتری که در طول تاریخ از این زامبی‌ها پخش شده است با این توجه مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند. به نظر شما آیا امکان دارد که زامبی‌هایی حقیقی در جنگل‌های‌ هائیتی در حال زندگی باشند؟

 

5- Hymenoepimecis argyraphaga
آیا از زنبورها می ترسید؟ یقینا بعد از خواندن این نوشته بعد از دیدن یک زنبور در طبیعت وحشت خواهید کرد! این زنبور که در جاهای گرمسیری زندگی کرده و «Hymenoepimecis argyraphaga» اسم دارد یکی از بدترین انگلهای روی کره زمین است. این زنبور عنکبوتهایی که تار می‌بافند را یافته

 

و از انها با اسم میزبانی برای بچه‌های خود استفاده میکند. وقتی که لحظه تخم ریزی زنبور ماده فرا میرسد، این حشره یک عنکبوت را انتخاب کرده و نیش می زند که این نیش دلیل فلج شدن عنکبوت خواهد شد. سپس زنبور تخم‌های خود را بر روی شکم عنکبوت قرار میدهد. بعد از مدتی لاروهای کوچک «کرم حشره» زنبور از تخم بیرون آمده

 

و با چسبیدن به عنکبوت از خون آن تغذیه میکنند. بعد از گذشت چند هفته لاروها ماده شیمایی ناشناخته‌ای را به مغز عنکبوت تزریق میکنند، این ماده تمامی مغز را در بر میگیرد و به حشره دستور میدهد تا برای لاروها پیله ببافد. بعد از به انتهای رسیدن فرآوری این پیله عنکبوت

زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟

در وسط آن قرار می‌گیرد و لاروها تکمیل پوست اندازی میشوند. در همین لحظه لاروها در پیله قرار گرفته و این عنکبوت را به بازبینی می‌خورند. چند هفته بعد لاروها به زنبور مبدل میشوند و این چرخه ادامه می یابد. اکنون فرض کنید که این زنبورها جهش بیابند و قادر باشند تا از انسانها نیز به همین شیوه بهره ببرند‍!

 

4- نوروتوکسین ها
از نوروتوکسین‌ها «Neurotoxins» در سلاح های شیمایی استفاده می‌شود. با اینحال در صورتی که به اندازه درست از این مواد استفاده شود میتوان حالت‌های زامبی گونه نیز در انسانها ایجاد کرد. یکی از قویترین نوروتوکسین‌هایی که در زمین می باشد را نوعی ماهی بادکنکی تولید می‌کند. در صورتی که این ماده به وسیله شخصی خورده شود در مدت لحظه خیلی کوتاهی دلیل مرگ وی خواهد شد. با اینحال در صورت برخورد این ماده با پوست،

 

شخص دچار حالتهایی میشود که مشابهت بسیار فراوانی به مردن دارد. بعد از کم شدن اثر این ماده قربانی کماکان حالت عادی ندارد. یقینا این ماده هنوز قادر نباشد که مردگان متحرک حقیقی ایجاد کند، با اینحال اگر روزی در تولید سلاح‌های شیمایی مورد بهره برداری قرار بگیرد قدرت خیلی فراوانی خواهد داشت.

 

3- زنبور جواهر
باز هم یک زنبور انگل دیگر، با این وجود این زنبور ترجیح میدهد تا از سوسکها با اسم میزبانی برای بچه‌هایش بهره ببرد. ابتدا این زنبور یک سوسک یافته و آن را نیش میزند. نیش زنبور روی مغز سوسک اثر قرار داده و دلیل میشود که حشره از حرکت باز ایستد. سپس زنبور نیش خود را وارد قسمتی از مغز سوسک می‌کند

 

که رفتارهای پیچیده تر حشره مانند راه رفتن از آن قسمت کنترل میشود. از این حیث زنبور بازرسی کامل روی سوسک داشته و به وسیله نیش خود آن را به هر جایی که نیاز دارد هدایت میکند. قبل از اینکه سوسک آزاد شود زنبور یک تخم خود را وارد شکم آن می‌کند. بعد از گذشت سه روز لارو زنبور از تخم بیرون آمده و از داخل شروع به خوردن سوسک میکند. فرض کنید که این زنبور بعد از نوعی جهش قدرت کنترل انسانها را نیز در دست بگیرد.

 

2- کرم های یال اسبی
کرم های یال اسبی یکی از خوفناک ترین انگلهای روی زمین هستند. این کرمها معمولا در آبهای تازه که احتمال حضور حشرات در آن عمده است تخم گذاری کرده و در جستجوی میزبان می گردند. بعد از اینکه این کرمها وارد بدن میزبان می‌شوند شروع به اثر گذاری بر مغز آن می‌کنند. تا چند هفته اول هیچ اتفاق مخصوصی نمی‌افتد

 

با اینحال بعد از تکمیل چرخه افزایش، لاروها میزبان خود را وادار میکنند تا کارهای خطرناک انجام دهد. هدف این کرمها این است که میزبان مقداری آب یافته و خود را در آن غرق کند. بعد از اینکه میزبان کشته میشود کرمها از بدن آن خارج شده و این چرخه از نو ادامه پیدا میکند. تا به این لحظه چندین مورد گزارش شده که انسانها نیز به این کرم مبتلا شده‌اند

 

1-ماده مخدر نمک حمام
نمک حمام یا Bath Salts به کالاهای مورد بهره برداری در حمام اشاره نمی کند، حتی این اسم خیابانی یک ماده مخدر است. این ماده نوعی محرک ساختگی است که مانند نمک حمام و سفید به ذهن خطور میکند. یقینا ماجرای حمله آدم خوارانه‌ای که در سال 2012 در میامی کشور آمریکا به وقوع پیوسته است را شنیده‌اید.

 

در این حمله رودی یوجین «تصویر سمت چپ» به طرز وحشیانه‌ای پیر مرد کارتن خوابی به اسم رولاند پوپو «تصویر سمت راست» را مورد حمله قرار داده و صورت ایشان را می‌خورد. گفته شده که یوجین لحظه این حمله تحت تاثیر ماده مخدر نمک حمام بوده است. پوپو بالاخره زنده می‌ماند با اینحال بینایی خود را به طرز کامل از دست میدهد.

 

هنوز نمی توان با قطعیت نظر داد که آیا نمک حمام توانایی تاثیر گذاری تا این حد بر مغز را دارد یا نه با اینحال به هر حال توصیه می‌کنیم که هیچ گاه از هیچ ماده مخدری، علي الخصوص «Bath Salt» استفاده نکنید.

 

با اینکه یقینا بالاخره بشر به دست بمب های اتمی و تفاوت آب و هوایی نابود خواهد شد، با اینحال همه ی وقت این احتمال نیز می باشد که زامبی‌ها زمین را تصرف کنند. به هر حال با شرایطی که بالاتر نیز دیدیم موجوداتی بر روی زمین زندگی میکنند که قادرند مغز قربانیان خود را کنترل کنند.

 

 

در بیشتر مواقع میتوانید مطالب علمی مثل نوشته زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟ را در سیرداغ بخوانید و به دوستان خود معرفی کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *