زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

در اخبار مرتبط با سینما خبر زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید در خبرگزاریها پخش شده که پیشتر به آن میپردازیم. زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید  زنان در عرصه سینمای کشور ایران از بازیگری گرفته تا کارگردانی چهره هاي بسیار شاخصی را معرفی نموده اند که عده ای از آنان در عرصه جهانی نیز ...

در اخبار مرتبط با سینما خبر زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید در خبرگزاریها پخش شده که پیشتر به آن میپردازیم.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید 

زنان در عرصه سینمای کشور ایران از بازیگری گرفته تا کارگردانی چهره هاي بسیار شاخصی را معرفی نموده اند که عده ای از آنان در عرصه جهانی نیز مشهور شده اند. یک گزارش درمورد زنان صاحب نفوذ حال حاضر سینمای ایران که در بین آن ها هم کارگردان قابل مشاهده است, هم بازیگر و هم تدوینگر. این 20 زن به چه نحو به جای حال حاضر رسیده اند و چرا میگوییم مهم میباشند.

 

ابتدای هفته پاورلیست مردان سینمای ایران را پخش کردیم. 30 نفری که خواسته یا ناخواسته در مکان یایستاده اند که حرف شان در سینما خریدار دارد: از سلبریتی تا تهیه کننده, کارگردان و پخش کننده. این دفعه سراغ زنان منتقد سینما رفته ایم و درمورد 20 بانوی نیرومند حال حاضر نوشته ایم.

 

این لیست شامل بازیگر, کارگردان, تهیه کننده, پخش کننده و تدوینگر می‌شود. یقیناً نیاز به شرح نباشد که کارمان در پرونده قبل راحت تر بود: آرایش سینمای ما, مخصوصا در ارکان صنفی باز هم مردانه هست و تاثیرشان نسبتا اکثر از زنان. این با اینحال ارزش پاورلیست را پایین پرسش نمی‌برد: فهرستی که گرچه با کمی اغماض توانایی تغییر و مبدل دارد.

 

ملاک, تاثیرگذاری حال حاضر سینماگران هست «مستقیم و غیرمستقیم» وگرنه مگر میتوان افرادی چون پگاه آهنگرانی, باران کوثری, هانیه توسلی, شبنم مقدمی, ویشکا آسایش و … را ندید. میدانیم این دسته از بانو هاي بازیگر جایگاهی ارزشمند در سینما دارند و انتخاب دلخواه غالب کارگردان ها میباشند.

 

به هر حال لیست 20 سینماگر نیرومند در مقابل شما هست. مقداری به قبل انها پرداخته ایم, سیر ترقی شان در سینما بازبینی شده و در انتهای چرایی حضورشان در این لیست شرح داده شده هست.

 

1. رخشان بنی اعتماد «کارگردان»

شروع قدرتنمایی: علامت هاي استعدادش در “خارج از محدوده” و “زرد قناری” دیده شد و اهل فن دانستند رخشان بنی اعتماد برای “ماندن و تاثیر گذاشتن” آمده. ایشان در ابتدای راه پر کار بود و در فاصله اي کوتاه سه فیلم سینمایی تولید. در عین حال فرآوری مستند را هم فراموش نمی‌کرد.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

به چه نحو نیرومند شد: چهار سال پس از کارگردانی اولین فیلمش, پشت دوربین “نرگس” ایستاد: سال 1370, فیلم در جشنواره دهم فجر ستایش شد و بانو بنی اعتماد سیمرغ برترین کارگردانی را دریافت کرد. بعد از این فیلم بیش از پیش مورد دقت قرار گرفت و پیگیران سینما با دقت اکثر ساخته هایش را دنبال میکردند. حاصل نگاه نافذ بنی اعتماد به جامعه, فیلم هایي شد که هم جذابیت دراماتیک دارند و هم رسالت شان ورای سرگرمی هست.

 

شرایط حال حاضر: بنی اعتماد پیروز ترین کارنامه را در بین زنان کارگردان سینما دارد و شیر طلای ونیز برای “قصه ها” شاهدی هست بر این مدعا. ایشان مدتی قبل در شاخه نویسندگی به آکادمی اسکار دعوت شد که موقعیت رشک برانگیزی هست. بنی اعتماد همین طور بعنوان داور بخش افق هاي هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم ونیز انتخاب شد.

 

مستندهای وی را فراموش نمی‌کنیم که در عین تلخی, تاثیرشان برای افزایش کیفیت زندگی عده ای سوژه هایش پدیدار بوده. در وصف صلابت ایشان همین بس که در مراسم بزرگداشتش اصغر فرهادی و مدیرعامل دولت اصلاحات درمورد اش گفتگو می‌کنند.

 

2. ترانه علیدوستی «بازیگر»

شروع قدرتنمایی: از همان 17 سالگی و نقطه ورودش به سینما در نقش ترانه پرنیان فیلم “من ترانه 15 سال دارم” نیرومند ظاهر شد و در همان سن و سال اولین سیمرغش را گرفت. بعد از آن برخلاف تمام دختران جوان آن سال ها وارد هر کاری نشد. بعد از سیمرغ, در دو فیلم “شهر خوشگل” و “چهارشنبه سوری” اصغر فرهادی بازی کرد و در هر دو نقش, نظر داوران جشنواره را جلب کرد.

 

به چه نحو نیرومند شد: ترانه علیدوستی هیچ وقت بیراهه نرفت با اینحال بعد از “درمورد الی” تا ابتدا دهه 90 که مجدد با “پذیرایی ساده” و “آسمان زرد کم گودی ” به چشم آمد و نامزد سیمرغ شد, در فیلم هایي بازی کرد که عمده دیده نشدند. ایشان در سال 2012 بعنوان داور جشنواره فیلم هانوی ویتنام معرفی شد و سال 2014 یکی از داوران جشنواره فیلم وژول فرانسه شد.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

شرایط حال حاضر: بحبوحه قدرت علیدوستی از لحظه “شهرزاد” رخداد افتاد. ایشان بعنوان ستاره اصلی سریال حسن فتحی آن‌قدر به چشم آمد که یک جورهایی اسمش را در صدر لیست بازیگران زن ایرانی قرار داد. هم لحظه با این سریال, فیلم “فروشنده” اصغر فرهادی و حضورش در جشنواره کن, دقت ها

 

را به سوی ایشان خیلی اکثر کرد. انتقاد صریح علیدوستی به بی احترامی ترامپ درمقایسه با ایرانیان و عدم حضور در مراسم اسکار دلیل شد که در رسانه هاي جهان هم وجهه مهمی بیابد. ایشان مدتی هست به یکی از اکتیو ترین شبکه هاي مجازی مبدل شده و در هر اساس اي موضع گیری میکند.

 

3. منیژه حکمت «تهیه کننده, کارگردان و پخش کننده»

شروع قدرتنمایی: منیژه حکمت با دیزاین لباس فیلم “گرندسینما” کارش را شروع کرد. فعالیتش را با منشی گری صحنه سه فیلم ادامه داد و بعد از آن در سمت برنامه ریز و دستیار کارگردان فعالیت هایش را پی گرفت. حکمت از نمونه کارگردان هایي هست که سر حوصله پشت دوربین آمد. سال 79 “حبس زنان”

 

را تولید که مبدل به یکی از پر سروصداترین فیلمهای ایران شد. قبل از تولید این فیلم تجربه تهیه کنندگی داشت و بعد از آن فعالیتش را در این اساس, کارگردانی و نیز پخش ادامه داد.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

به چه نحو نیرومند شد: بانو حکمت اضافه بر کار صنفی به طرز جدی وارد عرصه تهیه کنندگی شد که کارنامه درستی در این اساس دارد. “ورود مردها ممنوع”, “صداها”, “پوپک و مش ماشاالله”, “شهر موش ها 2”, “چیزهایی هست که نمیدانی”, “شکاف” و “خماری” از نمونه فیلم هایي هست که اسم ایشان بعنوان تهیه کننده در تیتراژشان قابل مشاهده است.

 

شرایط حال حاضر: ایشان مدیر موسسه بامداد فیلم هست و در اساس تولید و پخش فعالیت میکند. منیژه حکمت بعد از چند سال دوردستی از کارگردانی, این ایام سرگرم “جاده قدیم” هست که خودش تهیه کرده و بازیگرانی مانند مهتاب کرامتی و آتیلا پسیانی در آن بازی میکنند. بانو حکمت از نمونه سینماگرانی هست

 

که گرایشات سیاسی اش را علنی می‌کند و در عین حال ابایی ندارد که تندترین نقدها را علیه دولت بر زبان بیاورد. جمع این مشخصات از ایشان سینماگری شجاع و نیرومند ساخته.

 

4. فرشته طائرپور «تهیه کننده»

شروع قدرتنمایی: کارش را با نویسندگی برای کودکان شروع کرد و اولین فعالیت مهم اش در سینما تهیه کنندگی فیلم “گلنار” هست. فرشته طائرپور تا همین اکنون 12 فیلم تهیه کرده که غالبا با مسئله کودکان و نوجوان ساخته شده اند. ایشان همراه با تهیه کنندگی, مدیر تولید, مجری برنامه و نویسنده عده ای کارهای سینمایی هم بوده هست.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

به چه نحو نیرومند شد: جدی ترین اقدام طائرپور تاسیس منزل ادبیات و هنر کودکان و نوجوانان هست که فیلمهای مهمی تولید کرده. ایشان همراه با فعالیت هاي سینمایی, خیلی زود وارد کار صنفی شد و حتی عنوان اولین داور زن جشنواره فجر را به اسم خود زده. مهمترین مسئولیت صنفی طائرپور, ریاست هیات مدیره منزل سینما در فاصله سال هاي 79 تا 81 هست.

 

شرایط حال حاضر: فرشته طائرپور اکنون با دو خصوصیت شهرت دارد: تهیه کننده و مسئول. ایشان مدیرعامل کانون تهیه کنندگان هست که به قول خودش “با دیزاین جدولی جهت محاسبه امتیازات, پروسه پذیرش تهیه کنندگان متقاضی عضویت را نظام مند ساخته”. ایشان مشاور امور مالیاتی منزل سینما هم هست

 

و گذر سینماگران عمده به این مبحث میوفتد. ایشان به مسائل سیاسی هم علاقه دارد و در انتخابات ریاست جمهوری تازه, فیلم تبلیغاتی اسحاق جهانگیری را تهیه کرد. “منزل قورباغه” به کارگردانی مسعود کرامتی, تازه ترین فیلم سینمایی هست که فرشته طائرپور تهیه کرده.

 

5. لیلا حاتمی «بازیگر»

شروع قدرتنمایی: با فیلم “لیلا”ي داریوش مهرجویی در سال 75 به بحبوحه قدرت رسید. ایشان از پانزدهمین جشنواره فجر, برای این فیلم دیپلم سربلندی گرفت و یک سال بعد همین موفقیت را در فیلم “شیدا”ي کمال تبریزی تکرار کرد.

 

به چه نحو نیرومند شد: حاتمی در مدت 20 سال حضور در سینما, با کارگردان هاي بزرگی کار کرد و در این مدت, 21 فیلم سینمایی بازی کرد, 9 بار نامزد دریافت سیمرغ شد و دو سیمرغ گرفت. ایشان به دفعات بعنوان داور در جشنواره هاي گوناگون جهانی حضور پیدا کرد و سال 91, از جانب وزیر فرهنگ و ارتباطات کشور فرانسه, لقب شوالیه را گرفت و سال 2014 یکی از 9 داور اصلی جشنواره کن بود.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

شرایط حال حاضر: با اینکه حاتمی معمولاً در تمام فیلم هایش مورد دقت قرار میگیرد با اینحال سال جاری در فیلم “رگ خواب” به کارگردانی حمید نعمت الله یکی از دارای اختلاف ترین نقش هایش را به نمایش گذاشت و به دلیل بازی اش فروش خوبی نصیب فیلم کرد. ایشان سال جاری بهمراه گلشیفته فراهانی, نازنین بنیادی, محمد رسول اف, هایده صفی یاری, بهمن قبادی و … برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شد. روایت هست که بالاترین دستمزدها را می‌گیرد.

 

6. مریلا زارعی «بازیگر»

شروع قدرتنمایی: بازی هاي مریلا زارعی در تلویزیون به چشم آمد با اینحال “دو زن” نامش را بیش از قبل سر زبان ها انداخت. ایشان خیلی زود توانایی اش را در بازیگری نشان داد و “سربازهای جمعه” شد نقطه عطف کارنامه ایشان.

 

به چه نحو نیرومند شد: مریلا زارعی جزو بازیگرانی هست که انتخاب هاي خوبش نسبتا اکثر هست و همین به کارنامه اش وزن داده. با استناد به این شرایط انچه بر وجاهت ایشان اضافه, هم کاری با کارگردان هایي چون مسعود کیمیایی, اصغر فرهادی, ابراهیم حاتمی کیا و حسن فتحی هست. زارعی به دفعات در جشنواره فجر و منزل سینما به دلیل نقش هایش ستایش شده که مثل تازه آن سیمرغ “شیار 143” و “پایین سقف دودی” هست

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

شرایط حال حاضر: آن چه گفتیم همۀ دلایل نیرومند نامیدن مریلا زارعی نیست. بخشی از آن دلایل فرامتنی دارد که باید در روحیه شخصی این بازیگر جستجو کرد. ایشان بدون تعارف نظرش را بیان میکند و برایش فرق ندارد مورد خطاب اصغر فرهادی و کمپینش درمورد غزه یا فرج الله سلحشور هست.

 

فرمان نمی‌دهیم با اینحال هر بازیگری چنین نفوذی ندارد که در سیمرغ مسلم بازیگری دیگر شریک شود. نمی‌خواهیم توانایی بانو زارعی در ایجاد شخصیت یک زن افسرده فیلم “پایین سقف دودی” را نادیده بگیریم با این وجود جاییکه لیلا حاتمی و “رگ خواب” هست در دادن تنها یک سیمرغ دودلی جایز نیست.

 

7. نیکی کریمی «بازیگر»

شروع قدرتنمایی: از سال 69 و بازی در فیلم “عروس” یک مرتبه به چشم آمد و نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. این موفقیت را پشت سر هم برای فیلمهای “سارا”, “پری”, “روانی” و “دو زن” هم تکرار کرد.

 

به چه نحو نیرومند شد: سال 81, بعد از بازی تقریبا 20 فیلم, نتیجا به طرز هم لحظه برای “واکنش پنجم” و “دیوانه اي از قفس پرید” سیمرغ گرفت با اینحال بعد از آن فیلمهای عمده قابل قبولی بازی نکرد و یک جورهایی پرونده بازیگری اش دچار رکود شد تا اینکه نهایتا ابتدا دهه هشتاد وارد عرصه کارگردانی شد و چهار فیلم تولید با اینحال فیلم هایش همانگونه که باید مورد دقت داوران و منتقدین قرار نگرفتند. کریمی سال 1386 از داوران بخش فیلم کوتاه جشنواره کن بود.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

شرایط حال حاضر: ایشان بعد از تجربه کارگردانی, داوری, ترجمه, انتشار کتاب و اجرا کنفرانس تصویر, سال جاری به عرصه تهیه کنندگی هم وارد شد. گرچه قبل از این فیلم “شیفت شب” به کارگردانی خودش را تهیه کرده بود با اینحال تجربه تهیه کنندگی برای اثر دیگری را نداشت. ایشان در “آذر”,

 

اولین تجربه کارگردانی محمد حمزه اي, بعنوان تهیه کننده حضور پیدا کرد و هم لحظه در آن بازی هم داشت. این فیلم موفقیت مخصوصی در جشنواره فجر به دست نیاورد و در نامه اي به هیات داوران جشنواره درمقایسه با این مسئله واکنش نشان داد. چندی قبل حضور غوغایی ایشان در یک فیلم تبلیغاتی نشان میدهد که دوران ستارگی ایشان ادامه دارد.

 

8. هدیه تهرانی «بازیگر»

شروع قدرتنمایی: از همان فیلم اولش یعنی “پادشاه” مسعود کیمیایی به چشم آمد: در سال 1375. هدیه تهرانی سه سال بعد به دلیل “قرمز” فریدون جیرانی سیمرغ گرفت.

 

به چه نحو نیرومند شد: هدیه تهرانی در بازیگری به پختگی رسیده بود که با پیش نهاد بهروز افخمی برای ایفای نقش سیما ریاحی در “شوکران” مواجه شد و نقطه عطف کارنامه بازیگری اش رقم خورد. ایشان پیشتر نقش بد کم نداشت با اینحال تا وقتی در سینما بود, ترک تازی می‌کرد. غالب فیلم هایش گیشه داشت و سخت پسندها بازی اش را ستایش میکردند. بانو سوپراستار تدریجی از نفس افتاد و اکنون روزگار بازگشت ایشان به مسیر اصلی هست

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

شرایط حال حاضر: آن چه دلیل شد هدیه تهرانی را در لیست بانوان متنفذ سینمای کشور ایران قرار دهیم, سه دلیل اصلی دارد: یکی کمکی هست که باز هم نامش به گیشه میکند و سال پیش بخشی از فروش “آااادت نمیکنیم” به دلیل ایشان بود. دیگری فعالیت هاي اجتماعی هدیه تهرانی هست که مدتی قبل درمورد اش مفصل نوشتیم.

 

ایشان بی سروصدا سرگرم پاسداری از محیط زیست هست و خودش برای نجات آن آستین بالا زده مهمترین دلیل با اینحال منفعل نبودن در برنامه هاي سینمایی هست. هدیه تهرانی به گواه انها که در سال هاي تازه با ایشان هم کاری داشته اند, “غالبا” شرط و شروط هایي برای انتخاب پارتنر و عوامل فیلم ها دارد و حین تولید فیلم ها نظراتش خریدار دارد. ایشان باز هم دستمزدهای کلان میگیرد.

 

9. فاطمه معتمد آریا «بازیگر»

شروع قدرتنمایی: اواسط دهه شصت با فیلم “جهیزیه اي برای رباب” خودش را بعنوان بازیگری درجه یک نشان داد. بعد از آن از سال 67 تا 72, چهارده فیلم بازی کرد که برای هفت تای آن ها نامزد سیمرغ شد و پشت سر هم چهار سیمرغ از جشنواره فجر گرفت.

 

به چه نحو نیرومند شد: از همان انتهای دهه شصت بعنوان چهره اي نیرومند در سینما مطرح بود با اینحال از سال 72 تا 82 که با “گیلانه” از نو به قدرت برسد, کارهای عمده شاخصی بازی نکرد و بعد از هم تا سال 89 و بازی در “این جا بدون من” حضور کمرنگی در سینما داشت,

 

ولی باید گفت در جشنواره هاي مهم جهان به دفعات بعنوان داور ظاهر شد و چهره اي بین المللی پیدا کرد. ایشان سال 2014 در فیلم آذربایجانی “نبات” بازی کرد. این فیلم همان سال نامزد اسکار فیلمهای خارجی زبان شد.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

شرایط حال حاضر: معتمد آریا با فیلم “آباجان” هاتف علیمردانی, سال جاری از نو بازی اش, به چشم آمد. ایشان نقش مادر پیر یک اسیر را در خانواده اي بی سر و سامان بازی کرد و به دلیل سود گیری از لهجه آذری مورد دقت قرار گرفت. ولی باید گفت با اینحال آباجان فروش خوبی نداشت و از سطح یک میلیارد

 

و 500 میلیون تومان بالاتر نرفت. سال جاری برای معتمد آریا سال ویژه اي بود. ایشان سال جاری نتیجا بعد از سی و چهار سال موفق شد به شکل رسمی بعنوان داور در جشنواره بین المللی فیلم فجر حاضر شود: اتفاقی که تا قبل از این برایش نیفتاده بود.

 

10. هایده صفی یاری «تدوینگر»

شروع قدرتنمایی: فعالیت سینمایی را با صداگذاری فیلم “دخترک کنار مرداب” در سال 1368 شروع کرد. هایده صفی یاری بعد از آن سراغ تدوین رفت. حدود چهار سال در این اساس کسب تجربه کرده بود که تدوین فیلم “آژانس شیشه اي” به ایشان پیش نهاد شد. این جا بود که استعداد ایشان به چشم آمد

 

و اولین سیمرغ بلورین را از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر به چنگ آورد. این هم کاری برای حاتمی کیا هم دلچسب بود و باز هم تدوین فیلمش را به ایشان سپرد. نتیجه “روبان قرمز” هم براق بود و جایزه برترین تدوین جشنواره فجر را از آن خود کرد.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

به چه نحو نیرومند شد: درخشش هایده صفی یاری دقت ها را به سوی ایشان جلب کرد و کارگردان هاي مطرح طالب هم کاری با ایشان بودند. اکنون در کارنامه اش تدوین فیلمهای کارگردان هاي مهم کشورمون قابل مشاهده است. اصغر فرهادی «چهارشنبه سوری, درمورد الی, جدایی کمیاب از سیمین, فروشنده», مانی حقیقی «پذیرایی ساده, اژدها وارد میشود», داریوش مهرجویی «نارنجی پوش», عزیزالله حمیدنژاد «اشک سرما» و …

 

شرایط حال حاضر: هایده صفی یاری باز هم در بحبوحه هست و جزو شلوغ ترین سینماگران ماست. ایشان مدتی قبل بعنوان یکی از چند سینماگر ایرانی برای عضویت در آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار دعوت شد. در کارنامه ایشان چهار سیمرغ دیده می شد که رکورد ستایش برانگیزی هست و نشان از ارزش کار این تدوینگر دارد.

 

11. مهناز افشار «بازیگر»

شروع قدرتنمایی: سال 78 به سینما وارد شد, با اینحال تا 82, فیلم شاخصی بازی نکرد تا اینکه با “سالاد فصل” فریدون جیرانی مورد دقت داوران و منتقدین قرار گرفت و برای بار نخست نامزد سیمرغ شد.

 

به چه نحو نیرومند شد: افشار از سال 89 شکل و شمایل انتخاب هایش را تغییر داد و از این قسمت کار که بگذریم بود که بازی اش به چشم آمد. ایشان در “خوشبختی آباد” مازیار میری سیمرغ بلورین گرفت و در “برف روی کاج ها” به کارگردانی پیمان معادی و “پل چوبی” مهدی کرم پور هم مورد دقت قرار گرفت. بعد از ازدواج با یاسین رامین, فعالیت هایش ترویج پیدا کرد و وجهه دیگری از خودش به نمایش گذاشت

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

شرایط حال حاضر: با فیلم “نهنگ عنبر” سامان مقدم بهمراه رضا عطاران در نقشی بطور کلی دارای اختلاف ظاهر شد و حسابی ترکاند. فیلم فروش بسیار فراوانی کرد و به فصل دوم رسید. در فصل دوم افشار حضور پررنگ تری داشت و خیلی اکثر بازی اش به چشم آمد. مهناز افشار بعد از تجربه ناموفق “عشق تعطیل نیست”

 

در شبکه نمایش خانگی, سال جاری در سریال “عاشقانه” منوچهر عادی برای این شبکه بازی کرد و بسیار مورد دقت قرار گرفت. این انتهای در فیلم “دارکوب” بهروز شعیبی بازی داشت و اکنون هم قرار هست در فیلم “لس آنجلس – شهر تهران” تینا پاکروان که از انتهای مرداد کلید میخورد حضور داشته باشد.

 

ایشان سال جاری بعنوان سفیر نیکوکاری موسسه خیریه گلستان فعالیتش را شروع کرد. به ذهن خطور میکند پرونده مرتبط به همسرش به جای ایشان لطمه نزده هست. ایشان جدیدا درمورد حوادث روز اجتماعی, اظهارنظرهای صریح تری میکند.

 

12. نغمه ثمینی «فیلمنامه نویس»

شروع قدرتنمایی: نغمه ثمینمی اکثر از اینکه در سینما مشهور باشد, چهره مطرح تئاتر هست. در حقیقت جدی ترین فعالیت هاي کارنامه نویسی ثمینی به نمایش هایش مرتبط می‌شود. ایشان نمایشنامه هاي مهم و معتبری نوشته و بخش مهمی از آن ها را به روش کتاب پخش کرده.

 

ثمینی به دفعات به دلیل نمایشنامه هایش مورد تقدیر قرار گرفته. ایشان برای سینما چهار فیلمنامه نوشت. “چوپان دروغگو”, “سه زن” و “مزه شیرین گمان”. ایشان در برنامه “خون بازی” رخشان بنی اعتماد بهمراه سه نویسنده دیگر یعنی خود بنی اعتماد, فرید مصطفوی و محسن عبدالوهاب حضور داشت: فیلمنامه اي که نهایتا سیمرغ برترین فیلمنامه را گرفت.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

شرایط حال حاضر: نغمه ثمینی دو سال قبل سنگ تمام گذاشت و بهمراه حسن فتحی, فیلمنامه “شهرزاد” را نوشت. همانگونه که خودش در گفت و گو اي گفته, شیوه کارشان به این صورت بوده که حسن فتحی برنامه شروع را مطرح کرده و با هم به خلاصه سکانس ها رسیده اند. بعد فتحی این خلاصه ها

 

را نوشته و از آن به بعد ثمینی نگارش آن ها را کامل کرده. از آنجایی که سریال شهرزاد هم در فصل اول و هم در فصل دوم, شدیدا مورد دقت قرار گرفت و به لحاظ محتوایی, کمترین گاف را داشت, بعد از حسن فتحی, همۀ نقش ثمینی را در ایجاد این اثر پررنگ دانستند.

 

ثمینی کماکان درگیر برنامه شهرزاد هست و قرار هست. بعد از فصل دوم, شهرزاد 3 را بهمراه فتحی کار کند. روایت هست که ایشان برای نگارش فیلمنامه ها, جایزه بالایی می‌گیرد.

 

بازی در زمین مردانه

این هشت زن هم نقشی اکتیو و موثر در سینما دارند

به این هشت نفر باز هم می‌توان چند اسم اضافه کرد. مثلاً مرضیه برومند که هنوزً تمرکزش را بر مسئولیت هاي اجرایی تئاتر قرار داده. درمورد وجاهت ایشان همین قدر کافی هست که بدانیم در ماجرای ناسازگاری خندوانه اي ها بر سر مالکیت جناب خان ایشان دستور بود. پوران درخشنده از بانوان اکتیو سینمای ما هست که اضافه بر کارگردانی,

 

تهیه کنندگی هم می‌کند: مثل تازه اش انیمیشن “تازه ترین حکایت”. یک اسم دیگر را هم فراموش نکنیم: پریسا اقبال آور. به رغم اینکه یک دهه هست از کارگردانی فاصله گرفته. باز هم جزو زنان موثر هست. این تاثیرگذاری به دلیل مدیریت ایشان در موسسه بامداد هست که در اساس تعلیم فیلمسازی فعالیت دارد. یکی از مهمترین اعمال ایشان اجرا کارگاه فیلمنامه نویسی با حضور اصغر فرهادی هست.

 

کتایون شهابی «پخش کننده جهانی»

اسم کتایون شهابی سال پیش در رسانه هاي کشورمون عمده دیده می شد. ایشان داور جشنواره 2016 کن بود و همین دلیل شد مورد دقت قرار گیرد. حتی بعد از دو جایزه اي که “فروشنده” از کن گرفت, عده ای حضور شهابی در هیات داوران را بی تاثیر ندانستند. ایشان اضافه بر اینکه تهیه کنندگی میکند, مدیرعامل موسسه رسانه بین المللی شهرزاد هست و روز به روز نقشش در پخش فیلمهای ایرانی پررنگ تر می‌شود.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

شهابی در سال 2012 نیز کمپانی فرانسوی نوری پیکچرز را در پاریس تاسیس کرد که فیلمهای “قصه ها”, “چهارشنبه 19 اردیبهشت” و “ناهید” از فیلمهای پخش شده این تولیدکننده میباشند. ایشان طی سال هاي 1385 تا 1391 عضو هیات مدیره انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران بوده هست

 

و در سال 1389 بعنوان صادر کننده مثل خدمات فرهنگی و سینمایی که فعالیت هاي گسترده جهانی در معرفی و گسترش صادرات این بخش انجام داده, انتخاب شدم. شهابی دکترای ادبیات فرانسه دارد و این خصوصیت از نمونه فاکتورهای قدرت اوست.

 

تهمینه میلانی «کارگردان»

اولین کارگردانی هست که فیلمش «حریق بس 1» وارد باشگاه میلیاردی شد. این یعنی تهمینه میلانی می‌تواند فیلمی بسازد که مقبول گیشه باشد. پیش و بعد از آن هم فیلم پرفروش داشته و یقینا “ملی و راه هاي نرفته اش” که در فرصت پخش هست.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

به فروش زیادی برسد. تهمینه میلانی حتی برای افرادی که سینما را به شکل حرفه اي پیگیری نمی‌کنند, نامی آشنا هست, دلیل اصلی این مسئله به نظرها تند و تیزش درمورد مردان و نوع نگاهی که به انها در فیلم هایش دارد, باز میگردد. بانو میلانی در سال هاي تازه کمی از برندگی کلام پیشین فاصله گرفته

 

و تلاش کرده به کار فیلمسازی اش برسد. مخصوصا آن که سه سال پیش به دلیل انتشار فیلمنامه “شهرزاد” به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود و خاطره حبس رفتن در سال 81 به دلیل تولید “نیمه مخفی” برایش زنده شد. درمورد وجاهت میلانی همین بس که برترین هاي سینمای کشور ایران در فیلمش بازی می‌کنند. ایشان با تولید 14 فیلم سینمایی پرکارترین کارگردان زن سینمای ما هست.

 

نگار اسکندرفر «تهیه کننده و مدیر موسسه کارنامه»

عرصه فعالیت نگار اسکندرفر به سینما محدود نمی‌شود. ایشان مدیر موسسه کارنامه هست که فعالیت هاي سینمایی یکی از زیرشاخه هاي آن محسوب میشود. در این موسسه چهره هاي بنامی سرگرم تدریس گرایش هاي گوناگون سینما بوده و میباشند: از نمونه اصغر فرهادی, زنده یاد عباس کیارستمی,

 

ناصر تقوایی, حسن فتحی, مهتاب, نصیرپور, رویا تیموریان, محمد رحمانیان, ابوالحسن تهامی و … اسکندرفر تهیه کننده چند مستند و فیلم “روز مبادا” بوده و بعنوان سرمایه گذار و مجری برنامه با اصغر فرهادی در “جدایی کمیاب از سیمین” هم کاری داشته هست.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

همان فیلمی که بانک پاسارگاد بعنوان سرمایه گذار در تولید آن شریک بود و بعد از آن در چند فیلم دیگر هم سرمایه گذاری کرد. نمیتوان نقش بانو اسکندرفر را در شکل گیری این رخداد ندید. آلبوم کارنامه با مدیریت ایشان تا این لحظه استعدادهای فراوانی را کشف و به سینمای کشور ایران معرفی کرده هست. در این موسسه بیش از 600 فیلم کوتاه داستانی و مستند به وسیله هنرجویان ساخته شده هست.

 

مستانه مهاجر «تدوینگر و تهیه کننده»

از تدوینگران پر کار سینمای ما هست که کارش را از ابتدای دهه 80 شروع کرد. مستانه مهاجر در سال هاي تازه همراه با حرفه اصلی, تهیه کنندگی و سرمایه گذاری فیلم ها را هم تجربه کرده. ایشان سرمایه گذار “خنده هاي آتوسا” «علیرضا فرید», “هلن” «علی اکبر ثقفی» و “اسرافیل” «آیدا پناهنده» هست و تهیه کنندگی فیلم انتهای یعنی “اسرافیل” را هم بر عهده داشته.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

مدتی قبل هم پروانه تولید فیلم سینمایی “زالاوا” به تهیه کنندگی ایشان و کارگردانی ارسلان امیری صادر شد. «امیری فیلمنامه ویلایی ها و اسرافیل را نوشته» بانو مهاجر در فاز تازه حرفه اش اکثر با کارگردان هاي تازه نفس هم کاری داشته و به ذهن خطور می کند خیلی زود جزو تهیه کنندگان پرکار شود.

 

نکته جانب دیگر درمورد مستانه مهاجر هم کاری هاي مشترک با همسرش, پژمان بازغی هست. نمیدانیم از سر تصادف این رخداد رخ داده یا جزو پیش شرط هاي یکی از این دو هست, به این معنی که غالب فیلم هایي که مهاجر تدوین می‌کند. پژمان بازغی جزو بازیگران آن هست.

 

مهتاب کرامتی «بازیگر»

بعد از تثبیت در سینما, تلاش کرده همراه با بازیگری وجهه اي دیگر هم از خود به نمایش بگذارد. مهتاب کرامتی سال هاست بعنوان سفیر حسن نیت یونیسف فعالیت می‌کند و گرچه دلبسته این مسئولیت هست. بانو کرامتی سال پیش تجربه اي تازه به چنگ آورد و آن هم تهیه کنندگی مستند “صفر تا سکو” هست که اتفاقا در جشنواره مستند ستایش شد.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

کرامتی سال جاری فیلم “تیک آف” را روی پرده داشت: منتها نه بعنوان بازیگر, حتی در مقام سرمایه گذار. جمع این آزمایشات نشان میدهد کرامتی به جایگاهی رسیده که میتواند نفر اصلی یک برنامه باشد. از آن طرف ایشان در جشنواره سی و چهارم فیلم فجر, مشاور هنری دبیر «محمد حیدری» بود

 

که علامت دیگری هست از مکان ویژه این بازیگر. مهتاب کرامتی “هنوزً” در لیست علاقه مندی هایش بازیگری را در گیشه جستجو نمیکند و فیلم هایي نقش بازی کرده که “ویژه” میباشند. سال پیش “ماجان” و “مرداد” و این ایام “جاده قدیم” برنامه هاي این بازیگر میباشند.

 

تینا پاکروان «تهیه کننده, کارگردان و بازیگر»

تینا پاکروان را میشود یکی از زنان همه ي فن حریف سینمای کشور ایران معرفی کرد. قبل از اینکه بعنوان بازیگر, نویسنده, کارگردان یا تهیه کننده مشهور شود, در سینمای کشور ایران بعنوان چهره پرداز, مدیر تولید, منشی صحنه, مدیر برنامه ریز, مجری برنامه و … فعالیت داشت و کنار دست کارگردان هاي مطرحی مانند بهرام بیضایی, مسعود کیمیایی و … کار را یاد گرفت.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

سال 92 برای بار نخست وارد عرصه نویسندگی و کارگردانی شد و فیلم اپیزودیک “خانوم” را فرآوری. بعد از آن در “یحیی سکوت نکرد”, تهیه کنندگی را تجربه کرد و از نو سال 94 فیلم “نیمه شب رخداد افتاد” را به تهیه کنندگی خودش کارگردانی کرد. ایشان اکنون بعنوان بازیگر, کارگردان و تهیه کننده

 

شناخته میشود و همین پارسال در فیلم “منزل کاغذی” مهدی صباغ زاده بعنوان تهیه کننده ظاهر شد و خودش هم در آن بازی کرد. پاکروان قرار هست انتهای مرداد “لس آنجلس – شهر تهران” را با بازی مهناز افشار, گوهر خیراندیش و … بعنوان فیلم سومش کلید بزند.

 

نرگس آبیار «کارگردان»

فعالیت کارگردانی اش را از سال 91 شروع کرد و در این مدت سه تا فیلم فرآوری. “شیار 143” فارغ از همه چیز کافی بود تا جای پای ایشان در سینمای کشور ایران سفت شود. این فیلم سروصدای عجیبی در سینما به راه انداخت و مورد دقت طیف هاي گوناگون فکری قرار گرفت. این فیلم در جشنواره هاي گوناگون

 

جهانی مانند استرالیا, روسیه, هند, کره جنوبی و … هم انتخاب شد. بعد از شیار, ایشان با “نفس” به میدان آمد: فیلمی دلنشین و پر از ریزه کاری که به اندازه شیار مخاطبانش را هیجان زده نکرد.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

ولی باید گفت در جشنواره هاي جهانی مورد دقت قرار گرفت. ایشان اکنون بنا دارد خودش را در تلویزیون هم محک بزند و وارد عرصه سریالسازی شود. آبیار با هم کاری سازمان بحبوحه, قرار هست سریال “دختر شینا” را با استناد به کتابی با همین اسم و درمورد زندگی همسر شهید حاج ستار ابراهیمی کارگردانی کند. در نتیجه با ورود به تلویزیون, آبیار کماکان موقعیت اش را بعنوان یک کارگردان زن دفاع مقدس حفظ میکند.

 

پریناز ایزدیار «بازیگر»

پیشرفتش چشمگیر و قابل ستایش هست. پریناز ایزدیار بعد از چند تجربه نه عمده پیروز با فیلم “پنج کیلومتر تا بهشت” خودی نشان داد و “زمانه” حسن فتحی در سال 91 شهرتش را افزون کرد. بعد از آن در چند نقش کوتاه سینمایی دیده شد تا اینکه “ابد و یک روز” و “شهرزاد” در سال 94 فرصتی ویژه در دست ایشان قرار دادند. پریناز ایزدیار در دو نقش بطور کلی دارای اختلاف توانایی اش را به رخ کشید و برای فیلم “ابد و یک روز” سیمرغ گرفت.

زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید

اسم سمیه هم سر زبان ها افتاد و به شیرین “شهرزاد” گره خورد. ایزدیار بعد از این دو تجربه ویژه, مترصد تکرار رخداد مهم دیگری هست که هنوزً با سری دوم “شهرزاد” و فیلم هایي که نقش بازی کرده, محقق نشده هست. ایشان “یک روز بخصوص” و “ویلایی ها” را سال جاری روی پخش داشت که گیشه

 

درستی نداشتند و “تابستان داغ” ایشان در حالی حاضر پخش میشود که به فروش بالای آن امیدی نیست. هیچکدام هم در جشنواره برای این بازیگر رهاوردی نداشتند با اینحال نمی‌توان مکان مهم و آتی امیدوار کننده وی را ندید.

 

 

امیدواریم از خواندن زنان پرقدرت سینمای ایران را بشناسید لذت برده باشید. لطفا “سیرداغ” را به دوستان خود معرفی کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *