عادات غلط زندگی که دلیل بوی بد دهان می شوند

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “عادات غلط زندگی که دلیل بوی بد دهان می شوند” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم. عادات غلط زندگی که دلیل بوی بد دهان می شوند  بوی بد دهان می‌تواند منجر به آزار اطرافیان و خدشه دار شدن روابط اجتماعی ...

برای آگاهی درمورد سلامتی نوشته “عادات غلط زندگی که دلیل بوی بد دهان می شوند” را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به گسترش سلامت جامعه به این نوشته میپردازیم.

عادات غلط زندگی که دلیل بوی بد دهان می شوند 

بوی بد دهان می‌تواند منجر به آزار اطرافیان و خدشه دار شدن روابط اجتماعی مردم شود، مردم مبتلا باید حتما منشاء بوی بد دهان خود را بیابند. بوی بد دهان اضافه بر اینکه میتواند یک عادت بد بهداشتی ناشی از انتخاب هاي غلط خوراکی یا سبک زندگی ناسالم باشد، نمایش دهنده مشکلات سلامتی دیگر نیز هست.

 

بوی بد دهان ممکن هست به روش گذرا یا مزمن وجود داشته باشد که تحت این شرایط در زندگی شخصی و نیز روابط اجتماعی فرد دلیل پریشانی خود و اطرافیانش می‌شود و در تعداد فراوانی از موارد می‌تواند منجر به کاهش اطمینان خاطر، افسردگی و منزوی شدن شخص مبتلا شود.

 

بوی بد دهان ممکن هست منشا داخل دهانی یا خارج دهانی داشته باشد، گرچه عوامل داخل دهانی بسیار شایع تر میباشند. بوی بد دهان عمدتا در اثر فعالیت و تکثیر باکتری هاي داخل دهانی هست که منجر به تولید مولکول هاي شیمیایی حاوی سولفور می‌شود. غذای حاوی پروتئین چندان این مسئله را تشدید می‌کند چون آزادسازی این ترکیب ها لحظه فعالیت میکروب ها روی پروتئین ها اکثر هست.

 

جدی ترین خاطر هاي ایجاد بوی بد در دهان از این قرارند:

سیگار کشیدن یا جویدن تولیدات دخانی: استعمال دخانیات یا جویدن توتون و تنباکو می‌تواند یکی از علل ایجاد لکه هاي دندانی و تولید بوی بد در دهان باشد ضمن اینکه توانایی چشیدن مزه حقیقی مواد خوراکی را کاهش دهد.

 

خشکی دهان: یک شرایط پزشکی هست که می‌تواند دلیل بوی بد دهان شود. خشکی دهان ناشی از عللی از قبیل مصرف داروها، مشکلات غدد بزاقی یا تنفس مداوم از طریق دهان هست.

 

مریضی ها: بسیاریاز مریضی ها باعث بوی بد دهان میشوند. مریضی هایي از قبیل عفونت هاي ابزار تنفسی مانند ذات الریه و برونشیت، عفونت مزمن سینوس، ترشحات پشت بینی، دیابت، بازگشت اسید معده به مری و مشکلات کبدی یا کلیوی مزمن.

 

سود گیری از دندان مصنوعی: دندانهای مصنوعی حاوی جاهای بینهایت خوبی برای گیر کردن مواد خوراکی و افزایش میکروب ها میباشند و باید به طرز دائم تمیز شوند. همین طور دندانهای دائمی که لق میباشند، دلیل سایش و ایجاد زخم در بافت نرم دهان و تجمع باکتریها در آن منطقه و ایجاد بوی بد دهان میشوند.

 

تغذیه ناسب: در دهان جاهای متفاوتی می باشد که ذرات خوراکی در آن جاهای محبوس می‌شود و تحت واکنش اسم میکروب ها قرار می‌گیرند و قادر اند بوی بد ایجاد کنند. از جمله این جاهای می‌توان سطح دندان ها، بین دندان ها، شیار بین لثه و دندان ها و نیز پرزهای سطح زبان را اسم برد. غذا هاي حاوی پروتئین چندان مانند گوشت قرمز،

 

ماهی و پنیر این مسئله را تشدید می‌کند. رژیم خوراکی با کربوهیدرات کم نیز میتواند دلیل تشدید بوی بد دهان شود. مواد خوراکی خشک، سخت و چسبنده مانند چیپس، تافی و… نیز در ناهمواری هاي دهان و دندان انباشته می‌شوند و تنها با مسواک و شست و شو از دهان خارج می‌گردند. گرچه باید به این نکته اشاره نمود

 

که برخی مواد خوراکی حاوی بوی مخصوصی میباشند که ممکن هست برای عده اي ناخوشایند باشد، با این وجود ارتباطی با فعالیت میکروبی ندارد. خوردن برخی مواد خوراکی و تعداد فراوانی از سبزیجات مانند سیر، پیاز و برخی ادویه هاي قوی از این جمله اند. بعد از هضم و جذب اینگونه سبزیجات در بدن، مولکول هاي بودار وارد جریان خون و به تدریج از روش ریه ها و تنفس دفع می‌شود. پس تا زمانی که این ترکیبات بطور کلی از خون خارج نشده تنفس با این بوی ویژه ادامه دارد.

 

مشکلات دندانی درمان نشده: حدودا هر ضایعه دندانی، می‌تواند بوی بد دهان‌ را در آتی منجر شود. یک دندان عقل نیمه در آمده که تمیز کردن باقیمانده مواد خوراکی از کناره هاي آن سخت هست و یا یک آبسه ساده، قادر اند در مدتی کوتاه مبدل به یکی از اصلی ترین دلایل بوی بدن دهان شما شوند.

 

یکی از جدی ترین دلایل بوی بد دهان‌ نیز، مریضی هاي لثه میباشند. تعداد فراوانی از مردم تا وقتی که متوجه بوی بد دهان‌ خود نشوند، از ضایعاتی که در لثه شان در حال وقوع هست، آگاهی ندارند.

 

روشهای پیشگیرانه

بوی دهان ممکن هست مقطعی باشد بخصوص بویی که صبح موقع بیدار شدن از خواب دیدن میشود و بعد از خوردن صبحانه و مسواک زدن برطرف می‌شود. این بوی صبحگاهی طبیعی هست و به خاطر کاهش بزاق در طول شب و درضمن عدم فعالیت محیط دهان در کل اساس اي برای فعالیت میکرو ارگانیسم ها ممکن میکند که بعد از یک وعده غذا خوردن رفع می‌شود.

 

ولی باید گفت حفظ بهداشت دهان از روش مسواک زدن حداقل روزی دو بار و سود گیری از نخ دندان حداقل یکبار در روز، برترین راه برای پیشگیري از ایجاد بوی بد دهان هست. سود گیری از دهان شویه هاي ضد باکتری دو بار در روز نیز توصیه می‌شود. حفظ بهداشت دندانهای مصنوعی و خارج کردن انها از دهان قبلی از خواب نیز در کاهش بوی بد دهان موثر هست. سود گیری از خوشبوکننده هاي هاي زایلیتول گزینش مناسبی هست.

 

مراجعه به دندان دکتر حداقل یکبار در سال برای تشخیص مریضی هاي لثه، خشکی دهان یا مشکلات دیگری که مرتبط با بوی بد دهان میباشند، ارزش دارد.

 

ترک سیگار و یا دوردستی از جویدن تولیدات دخانی مانند توتون و تنباکو، یکی از راه هاي موثر برای پیشگیری از بوی بد دهان هست.

 

نوشیدن مقدار فراوانی آب، دهان را مرطوب نگه می دارد. جویدن آدامس هاي بدون قند یا مکیدن آبنبات هاي بدون قند دلیل تحریک تولید بزاق و شستشوی ذرات غذا و باکتریها از لثه ها و دندان ها می‌شوند.

 

تعویض مسواک هر سه تا چهار ماه یکبار و انتخاب مسواک هاي نرم برای پیشگیری از بوی بد دهان مهم هست.

 

 

مجله تفریحیو سلامتی سیرداغ با تجمیع مطالب عادات غلط زندگی که دلیل بوی بد دهان می شوند در جهت جلب رضایت خوانندگان عزیز تلاش مداوم دارد. خواهشمندیم سیرداغ را به دوستان خود معرفی کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *